Numer: 26236
Przesłano:

Płatki śniegu. Scenariusz zajęć prowadzonych w sali doświadczania świata z wykorzystaniem elementów metody porannego kręgu

Miejsce zajęć: sala doświadczania świata

Prowadzący: Edyta Leńczowska

Temat zajęć: Płatki śniegu

Czas trwania zajęć: dostosowany do możliwości percepcyjnych i potrzeb dziecka (ok. 1 godz)

Środki dydaktyczne: sprzęty do stymulacji polisensorycznej znajdujące się w sali (łóżko wodne, platforma dźwiękowo-wzrokowa, kolumny bulgoczące, kabina lustrzana, światłowody, lampa UV, lampa dyskotekowa) przedmioty przyniesione z zewnątrz (np. jednorazowa foliowa rękawiczka, świeczka, wierszyk „Zima” , zimna woda w plastikowej butelce, białe koraliki w plastikowej butelce, mała lampka światłowodowa, cymbałki lub szklanka z łyżką, biała tkanina, papier pergaminowy, folia aluminiowa, czarna kartka, biała farba, miętowa pasta do zębów, puszysta szmatka.)

Metody: słowne (kierowane do dziecka komunikaty), oglądowe (pokaz), praktycznego działania

Formy: indywidualna

Cele ogólne:
- dostarczanie uczennicy poczucia bezpieczeństwa oraz stwarzanie atmosfery zaufania
- kształcenie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zachęcanie dziecka do aktywnego uczestnictwa w proponowanych zajęciach (pobudzanie do aktywności)
- koncentrowanie jego uwagi na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych
- dostarczanie poczucia radości, zadowolenia i sprawstwa
- kształcenie świadomości ciała i orientacji w jego schemacie
- doskonalenie sprawności manualnej (umiejętności właściwego dotykania, chwytania, manipulacji)
- usprawnianie motoryki dużej (kształcenie poczucia równowagi, ruchów płynnych, precyzyjnych)
- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem
Cele operacyjne:
- uczennica reaguje na proste komunikaty słowne (polecenia) wsparte gestami
- odpowiednio zmotywowana uczestniczy w proponowanych zajęciach (poddaje się stymulacji zmysłów)
- reaguje na określone bodźce wzrokowe (skupia wzrok, wodzi nim za kolorowymi światłami), słuchowe ( wsłuchuje się w emitowane dźwięki), dotykowe (dotyka podsuwane materiały, elementy), zapachowe (kieruje twarz w stronę zapachu bądź odwraca od niego głowę)
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawach
- zwraca uwagę na dotykane, wskazywane części ciała
- z pomocą nauczyciela dotyka, chwyta podsuwane jej przedmioty, próbuje nimi manipulować
- podejmuje próby współdziałania z nauczycielem

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Spacerowanie po sali w celu przyzwyczajenia dziecka do otoczenia
2. Powitanie uczennicy
• śpiewanie piosenki ”Witaj”, delikatne kołysanie dziecka
• witanie poszczególnych części jego ciała (dotykanie dłonią z założoną na nią foliową rękawiczką)
• wykonywanie odpowiednich ruchów lub oklepywanie dziecka do słów wiersza „Nóżki są do....”
• unoszenie rąk w górę przed lustrem
2. Zapalenie świeczki zapachowej , zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący).

II. Zajęcia właściwe
W tej części następuje stymulacja poszczególnych zmysłów oraz usprawnianie u dziecka zaburzonych funkcji poprzez proponowanie różnych zabaw (wzrokowych, dotykowych, manualnych, słuchowych, ruchowych, autoorientacyjnych) z wykorzystaniem przedmiotów przyniesionych z zewnątrz oraz znajdujących się w sali sprzętów . Głównym celem jest zachęcenie dziecka do udziału w zabawach.

1. Włączenie podkładu muzycznego – dogłosy wody
2. Czytanie uczennicy krótkiego wiersza „Zima” z jednoczesnym zrzucaniem na nią małych białych karteczek, otwieranie okna wyglądanie na zewnątrz (doświadczanie chłodu)
3. Spotkanie dziecka z żywiołem - wodą
• obserwacja zimnej wody w plastikowej butelce, pływającego w niej ryżu- dotykanie butelki, próby manipulacji
• skupianie uwagi na plastikowej butelce z białymi koralikami, zachęcanie do chwytania, potrząsania nią
• koncentrowanie wzroku na kolumnach bulgoczących
• nasłuchiwanie chlupotu wody podczas wylegiwania się na łóżku wodnym
4. Doskonalenie percepcji słuchowej – wytwarzanie dźwięków kojarzących się z zimą (stukanie pałeczką w cymbałki) – zachęcanie uczennicy do uderzania pałeczką w prezentowany instrument (z pomocą nauczyciela)
5. Zakładanie uczennicy na głowę białej chusty (kształcenie u niej samoświadomości)
próby ściągania przez dziewczynkę założonej chusty – zabawa „Jest, nie ma” oraz unoszenia jej w górę przed lustrem
6. Stymulacja zmysłu wzroku za pomocą bodźców świetlnych
• zgniatanie białych kartek, folii aluminiowej w kulki, rzucanie w kierunku lustrzanego odbicia
• próby targania papieru i folii na małe kawałeczki, zrzucanie na dziecko
• skupianie uwagi dziecka na papierowej gwiazdce, kierowanie na nią wydechu
• malowanie białą farbą na ciemnej kartce płatków śniegu
• skupianie wzroku na małej lampce światłowodowej, masowanie nią dłoni, twarzy dziecka
7. Zastosowanie bodźca węchowego- wąchanie miętowej pasty oraz olejku
8. Zabawy stymulacyjne
• kierowanie powietrza wypychanego z plastikowej butelki na poszczególne części ciała dziecka
• masowanie twarzy, dłoni dziecka białą puszystą szmatką itp.

III. Zajęcia końcowe
1. Uporządkowanie miejsca pracy
2. Pożegnanie dziecka (podanie ręki)

"Zima" Żaneta Krzesińska
Prószy śnieżek, mocno prószy.
Zaprószył uliczki i chodniczki.
Zjeżdżają z górki sanki,
zmarznięte stoją bałwanki.
Mroźny wiatr mocno dmucha
i jest wielka zawierucha.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.