SCENARIUSZ RADY SAMOKSZTAŁCENIOWEJ
„WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI W PRZEDSZKOLU I ŻŁOBKU”
Data: 14 listopada 2014 r.
Prowadzące: Małgorzata Kaźmierczak, Katarzyna Sobiech, Hanna Szefler,
Małgorzata Tokarczyk
Cele ogólne:
o Poznanie wybranych zasad współpracy oraz funkcji placówki wobec rodziców.
o Poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu współpracy z „trudnymi” rodzicami.
o Uwrażliwienie na zasady komunikacji w przypadku przekazywania rodzicom trudnych informacji o dziecku.
Metody pracy:
o Czynne
o Słowne
o Oglądowe
Formy pracy:
o Indywidualna
o Zbiorowa
o Zespołowa
Przebieg rady:
1. Powitanie, ustalenie zasad współpracy (kontrakt)
2. Efektywna współpraca z rodzicami
o Funkcje przedszkola / żłobka wobec rodziców
o Zasady efektywnej współpracy
o Formy współpracy placówki z rodzicami
o Korzyści ze współpracy dla rodziców i nauczycieli
3. Postawy i zachowania rodziców utrudniające współpracę – praca w grupach
o Rodzic awanturniczy
o Rodzic zależno – roszczeniowy
o Rodzic wielkościowy
o Rodzic dramatyzujący
o Rodzic kontrolujący
o Rodzic podejrzliwy
4. Jak przekazywać rodzicom trudną informację o dziecku?
o Przygotowanie do trudnej rozmowy
o Jaka powinna, a jaka nie powinna być informacja przekazywana przez nauczyciela?
o Zasady przekazywania negatywnych informacji
o Forma wypowiedzi i sposób mówienia sprzyjający porozumieniu z rodzicem
o Warunki zewnętrzne sprzyjające sukcesowi trudnej rozmowy
o Model komunikacji FUO
5. Jak współpracować z rodzicami
o Wskazówki „Co zrobić, aby współpraca sprawnie przebiegała?”
o Wskazówki „Czego unikać w kontaktach z rodzicami?”
6. Podsumowanie, ewaluacja rady.