Numer: 24135
Przesłano:

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych "Jesienna stymulacja"

Prowadzący: Joanna Orlik
Data: 27 listopada 2013r.
Czas trwania zajęć: 10:30 - 11:15
Wychowanek: Adam – chłopiec z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Zakres: Jesienna stymulacja

Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności komunikowania się
Wydłużanie czasu koncentrowania się na zadaniu
Usprawnianie ruchowe
Zapewnienie chłopcu poczucia bezpieczeństwa
Podejmowanie celowego działania

Cele szczegółowe:
skupi uwagę na stawianych mu zadaniach
będzie wykonywał pracę plastyczną metodą F. Affolter - przyłoży dłoń (nałożona na nią będzie farba) do kartki i odbije ją
podda się ćwiczeniom i zabawom ruchowym
będzie czuł się bezpiecznie przebywając w bliskim kontakcie z nauczycielem
wyciszy negatywne emocje podczas zabaw z wodą i masaży: masaż ciała i masaż logopedyczny
będzie przemieszczał się na polecenie nauczyciela pełzając (samodzielnie) oraz w pozycji pionowej (z pomocą nauczyciela)

Kierunki usprawniania:
Komunikowanie się
Motoryka duża i mała
Świadomość ciała
Zainteresowanie otoczeniem
Orientacja przestrzenna

Procedury osiągania celów
Metody: stymulacja polisensoryczna, słowno-oglądowa, aktywnego działania, elementy metody V. Sherborne, elementy metody F. Affolter, zabawowa, relaksacja

Formy pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: zdjęcia do komunikacji alternatywnej, fotelik, fartuch, przybory do malowania, miska z wodą, plastikowe elementy, ręcznik, mydło, krem, oliwka, materac, sakwa, instrumenty perkusyjne (trójkąt, bębenek, janczary), przybory do masażu (chustki, szczoteczki, myjki, wałki sensoryczne), wachlarz, liście, kontur jabłka z papieru, klej, odtwarzacz CD, nagrania z piosenkami o jeżu i jesieni oraz z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć:
Przed rozpoczęciem określonej aktywności chłopiec informowany jest słownie i oglądowo – przez pokaz zdjęcia.
1. Usadowienie chłopca w foteliku
2. Wkładanie rąk do worków z suchymi oraz świeżymi liśćmi. Wyciąganie ich, wąchanie.
3. Przygotowanie do wykonywania pracy plastycznej (założenie fartucha, przygotowanie farb, wody)
Zadaniem chłopca jest najpierw naklejenie ryjka jeża, liści, na których jeż będzie się znajdował, a następnie domalowanie reszty jeża – nakładanie na dłoń chłopca farby i przykładanie jej do kartki (odbijanie całej dłoni). Doklejenie papierowego jabłka.
4. Porządkowanie stanowiska pracy: chłopiec samodzielnie wyciera stolik ściereczką.
5. Mycie rąk w misce – moczenie dłoni, polewanie ich wodą, prowokowanie do wyławiania plastikowych elementów. Kremowanie dłoni i zabawa paluszkowa „Bawiły się dzieci paluszkami”. (ręcznik, mydło, plastikowe elementy, krem)
6. Zmiana miejsca i pozycji – przełożenie chłopca na materac. Prowokowanie do przemieszczania się za nauczycielem pełzając (przejście w pobliże odtwarzacza, na sakwę)
7. Relaksacja po wykonanej pracy – kołysanie z nauczycielem, delikatne wymachiwanie rękoma. Wskazywanie odpoczywających części ciała nazywanych przez nauczyciela.
8. Aktywizowanie do muzykowania na instrumentach perkusyjnych – granie metodą F. Affolter na bębenku, janczarach i trójkącie do piosenek o jeżu oraz innych o tematyce jesiennej.
9. Masaż ciała
- zabawa z wałkiem rehabilitacyjnym: leżenie na nim na plecach i na brzuchu, siedzenie z asekuracją nauczyciela – utrzymywanie równowagi z podparciem stóp o podłogę.
- masaż poszczególnych części ciała małym wałkiem sensorycznym oraz opukiwanie ciała szczoteczką na materacu
10. Masaż logopedyczny zewnętrzny twarzy
 
„Aby było nam wesoło masujemy sobie czoło,
Raz i dwa, raz i dwa, ładne czoło Adaś ma.
Teraz oczy, pod oczami,
I pod nosem, pod wargami,
Uśmiech, ryjek, uśmiech, ryjek,
Niechaj nasza buzia żyje
Raz i dwa, raz i dwa ładną buzię każdy ma.
 
Gdy ktoś płacze łezki lecą,
Dzieci buzie wycierają,
Raz i dwa, raz i dwa mokre łezki każdy zna,
 
Pogładź główkę ładną swoją,
Policzki, brodę i czoło,
Poszczyp sobie całą twarz
I mówienie z głowy masz.
Powiedz „baba”, „Ela”
I zaśpiewaj „la, la, la, la”
Otwórz buzię, zamknij buzię,
Pokaż pani oczy duże,
Raz i dwa, raz i dwa ładną buzię każdy ma.

11. Relaksacja
- masaż pleców – reagowanie na polecenie „połóż się na brzuchu”

Drzewom we włosy dmucha wiatr - dmuchanie we włosy
A deszczyk kropi kap, kap, kap - delikatne stukanie w plecy
Krople kapią równiuteńko
Szepczą cicho mój maleńki - głaskanie po włosach i całym ciele
Leci listek, leci przez świat - przesuwanie opuszkami palców po plecach
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekkie naciskanie w jednym miejscu
Leci drugi i leci trzeci - przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
Biegną zbierać listki dzieci - szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście - głaskanie po plecach
- odprężenie: zakrywanie chłopca chustą i machanie wachlarzem

12. Zakończenie zajęć
13. Przemieszczanie się po sali w pozycji pionowej z pomocą nauczyciela i powrót na grupę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.