Numer: 22774
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjnych - Pora roku wiosna

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH

TEMAT ZAJĘĆ: PORA ROKU-WIOSNA

CELE:
o -utrwalenie nazw miesięcy.
o -nabycie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w
o przyrodzie.
o -usprawnianie manualne i rozwijanie wrażliwości plastycznej.
o -doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 0-20
o -doskonalenie czytania i pisania.
o -ćwiczenia logicznego myślenia.
o -doskonalenie mowy i bogacenie słownika.

FORMA ZAJĘC: zajęcia indywidualne

METODY: oglądowa, słowna, praktycznego działania.

CZAS TRWANIA: 2godz. lekcyjne

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

kalendarz, zegar roku, etykiety z nazwami miesięcy, tekst do samodzielnego czytania, ilustracje wiosenne kwiatów i ptaków, treści zagadek i ilustracje do nich. 20 kolorowych kwiatków z działaniami, kaseta z kompozycją Vivaldiego, magnetofon, 2 rebusy, farby, folia i wzory, karty i koperty z ,, zielonymi zadaniami”.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Przypomnienie nazw miesięcy.

Dziecko wymienia nazwy miesięcy, a n-l eksponuje kalendarz i przewraca kartki na stronę z odpowiednią nazwą miesiąca.

2.Praca z ,,zegarem roku”

a) przyporządkowanie etykiet poszczególnym miesiącom
b) pory roku- uczeń wymienia w kolejności pory roku.
c) uczeń rozwiązuje zagadkę

,,Który to miesiąc
Niesie wieść radosną
że zima się kończy,
a zaczyna wiosna?

d) trzeci marzec- wiosna na zegarze
- ustawienie wskazówki zegara
na aktualną porę roku i wymienienie miesięcy przypadających na tę porę roku.

3. Odszukanie w kalendarzu daty 21.III dnia kalendarzowej wiosny i zapisanie go na dużej kartce.

4. N-l pokazuje koszyk, a w nim koperty z ,,zielonymi zadaniami”, które przyniósł z okazji wiosny.

5. Dziecko losuje kopertę z zadaniem nr. 1.

Obliczanie brakujących działań ze środka kwiatów, porządkowanie wyników od najmniejszego do największego.
Odczytanie hasła ,,Przyszła do nas wiosna”. Zapisanie hasła pod datą 21.marca

6. Czytanie ze zrozumieniem.

Dziecko czyta krótki tekst o wiośnie.

Słońce już mocniej przygrzewa.
Pękły lody na rzekach.
Dni są coraz dłuższe, a noce krótsze.
Na wierzbie wyrosły bazie.
Zakwitły też przebiśniegi, przylaszczki, zawilce i pierwiosnki. Drzewa puszczają pąki. Z ciepłych krajów przyleciały ptaki: skowronki, jaskółki i bociany.
Z zimowego snu budzą się zwierzęta. Witaj wiosno, wiosenko!

7. Doskonalenie mowy i bogacenie słownika

Rozmowa na temat: po czym poznajemy, że jest już wiosna?
Pokazanie ilustracji wiosennych kwiatów i ptaków.

8. Układanie zdań z rozsypani wyrazowej i zapisanie ich w zeszycie. Podkreślenie czasowników.

Teraz jest ciepło, a niedawno był mróz. Rośliny spały pod śniegiem, a dziś budzą się do życia. Niedźwiedź zimą zapadł w sen, a wiosną z gawry.

9. Ćwiczenia logicznego myślenia.
a) rozwiązywanie zagadek

n-l czyta zagadkę a uczeń wskazuje rysunek będący
odpowiedzią.

Srebrne futerko mają wiosną i
na każdej wierzbie rosną. (bazie)

Dziób ma bardzo długi, aby
nim wyciągać z wody żaby,
lecz choć żaby lubi, to żaby
nie chcą lubić go. (bocian)

Kiedy wcześnie wstaje to
na pewno wiosna nastaje. (słońce)

Nikt pogody nie zna tak,
jak ten czarno- biały ptak.
Nisko lecąc przepowiada,
że już wkrótce będzie padać. (jaskółka)

Jeszcze śpi wszystko co żyje,
jeszcze nic nie rośnie, a n śmiało śnieg przebije,
powie nam o wiośnie!(przebiśnieg)


b)rozwiązywanie rebusów zapisywanie haseł
.
,,chodzić na spacery”
,,jeździć na rowerze”

10. Usprawnianie manualne i rozwijanie wrażliwości plastycznej.

Przy muzyce Vivaldiego ,,Cztery pory roku”- Wiosna,
wykonanie witraża przedstawiającego wiosenny kwiat (dziecko przy pomocy specjalnych farb kopiuje wzór na twardą folię)

11. Docenianie wyników ucznia, pochwała jego pracy.
Witraż jest nagrodą, którą uczeń zabiera do domu.


Opracowała: Katarzyna Andrzejewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.