X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22706
Przesłano:

Mandala - scenariusz zajęć plastycznych

Klasa: VI c integracyjna
Przygotowanie i prowadzenie zajęć:
Iwona Szymaniak – nauczyciel plastyki,
Kamilla Prarat – nauczyciel wspomagający.
Temat: Kolorowa mandala – odmienna forma plastyczna.
Cele edukacyjne:
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- budzenie wrażliwości estetycznej,
- czerpanie radości z tworzenia,
- stwarzanie możliwości własnych wypowiedzi za pomocą środków artystycznych.
Cele terapeutyczne:
- odreagowanie napięć
- poczucie przynależności do grupy i przyjaznego współistnienia,
- doskonalenie koncentracji uwagi,
- usprawnianie małej motoryki.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia w twórczości plastycznej,
- wykonuje proste ćwiczenia Kinezjologii Edukacyjnej,
- wypełnia kredami kontury według własnego pomysłu,
- dba o estetykę wykonywanej pracy,
- określa kształt, wielkość i kolor elementów użytych w szablonach,
- słucha muzyki relaksacyjnej,
- cieszy się z własnych osiągnięć (efektu pracy).
Metody:
- pokaz, demonstracja gotowych mandali,
- działania praktyczne,
- elementy Kinezjologii Edukacyjnej.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
szary papier, kolorowa kreda, wzory przykładowych mandali, szablony kształtów do odrysowywania, płyta z muzyką relaksacyjną, magnetofon.


Przebieg zajęć:
Wstęp:
1. Podanie tematu zajęć: Kolorowa mandala.
- zapoznanie uczniów z nową techniką działań plastycznych,
- wyjaśnienie pojęcia mandala,
- krótka historia powstawania mandali.
Rozmowa nawiązująca do tematu lekcji:
Dziś będziemy rozmawiać o kompozycji, wykorzystamy do tego technikę tworzenia mandali.
Mandale są to symetryczne kompozycje zamknięte w okręgu. Usypywane z kolorowego piasku, przez tybetańskich mnichów.
Mandale rozwijają postawę twórczą, wyrażają stan naszych uczuć i emocji za pomocą barw i kształtów. Są elementem wyciszającym i poprawiającym koncentrację. Stanowią przy tym znakomity pomysł na zabawę. Nie można także pominąć jej funkcji dekoracyjnych. My dzisiaj wykorzystamy ją do omówienia zasad symetrii (symetria jedno i wieloosiowa, pokazanie cech wspólnych i różnic).

2. Przygotowanie stanowiska pracy i ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej:
- ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej (picie wody krążenie szyją, leniwe ósemki, ziewanie energetyczne),
- rozdanie przez dyżurnych przyborów i narzędzi.
Rozwiniecie:
3. Ćwiczenia praktyczne:
- prezentacja gotowych mandali.
Teraz zaczniemy działania plastyczne. Zadaniem waszym będzie skomponowanie swojego wzoru mandali na arkuszu szarego papieru, wykorzystując do tego kolorowej kredy. Proszę weźcie przygotowane materiały i zabierzcie się do pracy.
Musicie pamiętać, że praca nad mandalą powinna odbywać się w ciszy i skupieniu, nie zapomnijcie też o estetyce wykonywanych projektów.

4. Wykonanie kolorowej mandali:
- relaksacja przy muzyce,
- projektowanie wzorów,
- wypełnianie mandali kolorowymi kredami.

5. Prezentacja i omówienie prac przez poszczególnych uczniów:
- swobodne wypowiedzi uczniów na temat prac.
Popatrzcie na skończone prace. Opowiedzcie nam o nich, co przedstawiają? Dlaczego użyliście do ich wykonania takich, a nie innych kolorów?
Zakończenie:
6. Wystawa prac wykonanych przez dzieci.
7. Podsumowanie i ewaluacja:
Wszyscy pięknie dzisiaj pracowaliście. Widać, że włożyliście w prace całe swoje serce, a efekt końcowy jest super zadowalający.
8. Porządkowanie miejsc pracy, podziękowanie i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.