Numer: 22300
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z zakresu bajkoterapii dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim

Data: 20.09.2013 r.

Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)

Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut

Miejsce pracy: sala zajęciowa

Uczeń: Adrian W. / Marek K. –II Zespół

Cele zajęć:

- stymulacja dotykowa
- stymulacja i usprawnianie dłoni (chwyt i manipulacja)
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie posługiwania się papierem
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem

Formy pracy: indywidualna / grupowa

Metody nauczania: czynnościowe, praktycznego działania, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa, obserwacji, pokazu, zadań stawianych do wykonania.

Środki dydaktyczne: Bajka pt:,, Mała Syrenka’’, muszelki, pojemniki, kartka papieru, klej, piasek, kamyki, płyta z piosenkami, odtwarzacz cd.


Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.

II. Zajęcia właściwe
1. Zapoznanie z treścią bajki.

2. Stymulacja dotykowa:
- oglądanie muszelek
- przesypywanie muszelek z pojemników do pojemników

3. Ćwiczenia wrażliwości słuchowej:
- nasłuchiwanie szumu fal, płynących z muszli
- postukiwanie o siebie muszlami

4. Usprawnianie manualne:
- wykonanie naszyjnika z muszli
- naklejanie muszelek na kartkę papieru (smarowanie kartonu klejem, rozcieranie kleju paluszkami, naklejanie muszelek na papier)

5. Zabawa manualna ,,Rysunki na piasku’’:
- rysowanie palcem serduszka i pokazanie go osobie, którą kochamy
- malowanie wzorów z morskimi motywami. Powstałą pracę ozdabiamy muszelkami lub kamykami

III. Zajęcia końcowe
1. Rozwijanie sprawności słuchowej – relaksacja słuchowiskiem.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieciom za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.