Numer: 18670
Przesłano:

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze indywidualne
Temat: Dopasowywanie elementów do odpowiedniego szablonu.

Uczestnicy: chłopiec 19-letni upośledzony umysłowo w
stopniu głębokim, prawny manualnie
Cele: - usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej - rozumienie poleceń - usprawnianie manipulacji

Metody: obserwacja, naśladownictwo, aktywne i twórcze działanie,
Pomoce: 10 szablonów z odpowiednio pasującymi do nich elementami.
Formy pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:

IV. Część wstępna:

- Przywitanie z dzieckiem
- Przygotowanie go do sesji zajęć
- Przygotowanie pomocy dydaktycznych: szablony i elementy do nich pasujące

V. Zajęcia właściwe:

Siadamy naprzeciw dziecka z poukładanymi jedno na drugim szablonami i ich elementami. Następnie na oczach dziecka oddzielamy element od szablonu. Szablon kładziemy na podłogę naprzeciw dziecka a oddzielony element odkładamy na bok. Następnie bierzemy drugi szablon, oddzielamy element, odkładamy na bok a szablon spinamy do pierwszego szablonu. W ten sam sposób postępujemy z następnymi szablonami wdrażając do tej czynności chłopca. Po spięciu wszystkich szablonów w całość wybieramy dowolny element.
Następnie wodze ręką chłopca, który trzyma element i pokazuje jak metodą prób i błędów, dopasować go do odpowiedniego szablonu mówiąc: pasuje, nie pasuje, w celu rozumienia o co mi chodzi. Dodatkowo wydaje polecenia : szukaj dalej, odwrotnie, brawo udało się, weź drugi element, dopasuj. Ćwiczenia te powtarzamy, aż dziecko będzie zdolne samo dopasować wszystkie elementy do odpowiednich szablonów.

VI. Zakończenie:
- Podziękowanie chłopcu
- Odprowadzenie dziecka na grupę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.