Numer: 18236
Przesłano:

Kim dla mnie są rodzice? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Mama tata i ja.
Temat dnia: Kim dla mnie są rodzice?

Cele-uczeń:
- Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Spokojnie siedzi i słucha treść wiersza;
- Uważnie ogląda ilustrację do wiersza;
- Dokonuje wyboru obrazka na podstawie treści polecenia nauczyciela;
- Koloruje parasolki;
- Rozpoznaje kolor: różowy, fioletowy i czarny;
- Ćwiczy klasyfikację wielkości przedmiotów: duży i mały;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych;
- Aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych.

Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- lista obecności;
- tekst wiersza Stanisława Grabowskiego „Piosenka Kingi”;
- ilustracja do wiersza;
- kredki;
- różne obrazki;
- klej;
- karty pracy;
- zeszyty;
- figury geometryczne;
- koszulka foliowa
- wykropkowany kontur parasola.

Przebieg zajęć.

1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno – porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi parasol i pyta się kiedy go używamy?
Dzieci odpowiadają pokazując odpowiednie ilustracje.
Wśród różnych ilustracji wybierają obrazek z parasolem gdy pada deszcz oraz na plaży przy słonecznej pogodzie.
Nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza Stanisława Grabowskiego „Piosenka Kingi”

2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści wiersza.
- Rozmowa na temat wiersza
Do czego służy parasol? (do ochrony przed deszczem).
Jak sobie radzicie, kiedy macie jakiś drobny kłopot? (radzimy sobie sami, pomagają koledzy).
U kogo się schronicie, kiedy spotka was większy kłopot? (u mamy, u taty, u babci, u dziadka).
Kto troszczy się o was, kiedy macie duży kłopot, np. jak zachorujecie? (obydwoje rodzice).

- Rodzice są jak parasol, ochraniają dzieci przed trudnościami i kłopotami. Roztaczają nad dziećmi parasol ochronny.
Jakie kłopoty oznacza w wierszu mały parasol? Kto znajduje na nie radę?
Jakie kłopoty oznacza w wierszu średni parasol? Kto znajduje na nie radę?
Jakie kłopoty oznacza w wierszu duży parasol? Kto znajduje na nie radę? Kogo można dorysować na obrazku? (mamę, babcię, dziadka).

- zabawa ruchowa: pod parasolem ochronnym.
Nauczyciel rozkłada parasol i mówi, że w szkole w razie trudności on rozkłada parasol ochronny nad dziećmi i w razie kłopotów mogą się pod tym parasolem chronić.
Nauczyciel chodzi po sali z rozłożonym parasolem, dzieci chodzą wokół niego. Na hasło: Kłopoty! Dzieci chowają się pod parasol. Na hasło: Już po wszystkim! Rozbiegają się po sali.
Zabawa powtarzana jest kilka razy.
- nauczyciel czyta ponownie wiersz. Dzieci podnoszą kolorowe kartki zgodnie z treścią wiersza (kolorowa kartka oznacza kolor parasola).
Dzieci kolorują parasole zgodnie z treścią wiersza: parasol mały Kingi na różowo, parasol średni mamy na fioletowo, parasol duży taty na czarno.

- Ćwiczenia klasyfikacyjne – duży i mały. Dzieci wykonują czynności według polecenia nauczyciela;
Weź małego misia, ustaw duży samochód, połóż duży parasol, daj małą łyżeczkę itp.
Ułóż w rządku same duże figury geometryczne: koła i kwadraty.
Ułóż w rządku same małe figury geometryczne: prostokąty i trójkąty.
Ułóż w rządku 2 małe parasole i 1 duży parasol.
Ułóż w rządku 2 duże parasole i 1 mały parasol.
- karta pracy: otocz pętlą duże parasole, pokoloruj małe parasole.
Dzieci wszystkie czynności wykonują z pomocą nauczyciela.

- zabawa ruchowo – naśladowcza: Co oni robią?
Dzieci poruszają się po sali odpowiednio do dźwięków tamburynu. Gdy dźwięki milkną, nauczyciel podaje osobę i nazwę czynności np. mama zmywa (tata czyta gazetę, Kinga zamiata, babcia szyje, dziadek wbija gwoździe, itp.), a dzieci naśladują ruchem daną czynność.
W zabawie występują różne warianty wykonywanych czynności.

- ćwiczenia grafomotoryczne.
Dzieci na foliowej koszulce łączą mazakiem kolejne kropki – kontur parasola. W koszulce umieszczony jest wykropkowany kontur parasola.

- zabawa ruchowa z parasolem: słonce świeci, deszczyk pada.
Na hasło: słońce świeci – dzieci biegają, maszerują po sali. Na hasło: deszczyk pada – chowają się pod parasol.

3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.