Numer: 15716
Przesłano:

Konspekt zajęć z dogoterapii: Ćwiczenia kształtujące orientację w schemacie własnego ciała

Prowadzący zajęcia:Nauczyciel z psem
Data:24.05.2012
Grupa: Klasa IIa Szkoła Specjalna
Czas trwania zajęć: 3 godz.
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Formy pracy: zindywidualizowana
Metody pracy: ćwiczenia praktyczne, obserwacja, naśladownictwo
Środki dydaktyczne: miska, piłka, smakołyki dla psa, woda, szczotka do czesania, kaseta z odgłosami szczekania psa, kart ze zdjęciami psów

Temat zajęć: Ćwiczenia kształtujące orientację w schemacie własnego ciała.

Cele:
• poznawczo - kształcące:
-budowanie wiary we własne możliwości;
-aktywizowanie ucznia;
-dostarczanie doznań dotykowych;
-utrwalanie nazw czynności wykonywanych przez psa;
- rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej;
-usprawnianie motoryki dużej;
-usprawnianie dłoni.
• wychowawcze:
-budzenie zainteresowania opieką i pielęgnacją psa;
-reagowanie na polecenia nauczyciela;
-umiejętność przygotowania jedzenia dla psa;
-dbanie o porządek w klasie.
• terapeutyczne:
- usprawnianie motoryki małej i dużej;
- usprawnianie dłoni;
- usprawnianie aparatu mowy;
- wyzbycie się leków przed zwierzętami;
- kształtowanie samodzielności w samoobsłudze.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:
1. Przywitanie się dzieci z psem. Dzieci siadają po turecku w kółeczku i śpiewają powitalną piosenkę:
Witaj piesku 2x
Jak się masz? 2x
Wszyscy cię witamy
Wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas 2x
Zaczynają od zaśpiewania piosenki dla psa.

Część właściwa:
1. Zabawa z lustrem. Dzieci siadają przed lustrem, koło nich siada pies. Nauczyciel prosi
ucznia by pokazał pieskowi w lustrze gdzie ma oczka, jedno oczko , drugie oczko,
nosek, ucho- jedno i drugie, usta – aby poruszał ustami, a teraz pokazał język, wystawił
język i polizał wargi. A teraz żeby pokazał czoło i policzki. Następnie nauczyciel prosi
dziecko aby usiadło na podłodze naprzeciwko psa i pokazało kolejno uszy, oczy,
nos, łapy, ogon psa. Nauczyciel za każde właściwe pokazanie chwali dziecko.
2. Zabawa „pieski pod pieskami”. Dzieci na prośbę wychowawcy chodzą na czworakach
udając psa. Kolejno nauczyciel woła dzieci i czołgają się pod psem.
3. Karmienie psa serkiem. Dzieci nabierają serek na łyżkę i karmią psa.
4. Samodzielne nalanie wody do miski i podanie psu.
5. Samodzielne wyczesywanie psa.
6. Zabawa dydaktyczna – trening pamięci. Wychowawca rozkłada 6-8 par kart z różnymi rasami psów. Karty należy rozłożyć na stole obrazkami do dołu i wymieszać. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. Odkrywa ona dwie dowolne karty tak, aby wszyscy uczestnicy dokładnie widzieli obrazki. Gracze starają się zapamiętać obrazki z uzyskanych kart i ich położenie. Jeżeli obrazki z odkrytych kart są takie same, gracz zabiera je i odkrywa dwie następne karty. Trwa to do czasu, aż odkryje dwie różne karty. Wówczas odwraca niepasujące do siebie karty obrazkami do dołu i odkłada je na miejsca, w których leżały. Teraz następny gracz odkrywa wybrane dwie karty. Gra kończy się, kiedy zostanie odkryta ostatnia para obrazków. Wówczas gracze dodają zdobyte karty. Zwycięża ten, kto zdobył ich najwięcej.
Wersja łatwiejsza: wyszukiwanie par. Dziecko ma na stole przed sobą 4-8 par pomieszanych kart ze zdjęciami piesków, wychowawca wybiera jedną i prosi by poszukał taki sam obrazek.
7. Ćwiczenia rytmiczno –muzyczne
- słuchanie odgłosów psa z kasety magnetofonowej;
- słuchanie szczekania w wykonaniu nauczyciela – szukanie źródła dźwięku-
odwracanie głowy w kierunku głosu;
- słuchanie piosenki o psie z kasety magnetofonowej;
- czworakowanie po sali, szukanie ukrytej „kości”;
- psie zabawy: turlanie piłki.
8. Toaleta przed obiadem - wdrażanie do samoobsługi poprzez rozpoznawanie własnych przyborów toaletowych, mycie rąk.
9. Obiad – wdrażanie do samodzielnego spożywania posiłku.
10. Toaleta poobiednia - rozpoznawanie własnej szczoteczki do zębów, doskonalenie umiejętności wyciskania pasty i czyszczenia zębów, ćwiczenie nawyku płukania jamy ustnej po myciu zębów.
11. Relaksacja. Dziecko kładzie głowę na brzuchu psa i wsłuchuje się w jego oddech.
12. Zabawy dowolne: klockami, zabawkami z jajka kinder, układanie puzzli itp.
13. Pochwała dzieci.

Część końcowa:
1. Porządkowanie sali.
2. Pożegnanie i sprowadzenie dzieci do świetlicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.