Numer: 15434
Przesłano:

W świecie kolorów - konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT:
„W świecie kolorów”.

CELE:
- utrwalanie nazw kolorów,
- rozpoznawanie barw poprzez kojarzenie ich z określonymi przedmiotami (np.: żółte – słońce),
- eliminowanie zahamowań i lęków oraz rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów poprzez działania plastyczne,
- wdrażanie wychowanków do integracji poprzez wspólną zabawę.
- kształtowanie wyobraźni muzycznej poprzez improwizację ruchową,
- rozwijanie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej,
- relaksacja wychowanków poprzez wykorzystanie wizualizacji, muzyki relaksacyjnej i elementów świetlnych.

METODY:
- elementy metod: malowania dziesięcioma palcami, twórczej gimnastyki rytmicznej Kniessów, W. Sherborne, relaksacji, wizualizacji.
- praktyczna

FORMY:
- indywidualna
- zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- ilustracje z przedmiotami w określonych kolorach (żółte słońce, czerwone serce, niebieska chmura, zielona trawa, brązowe drzewo),
- kółka z kartonu w tych samych kolorach co ilustracje z przedmiotami,
- mandala edukacyjna,
- małe ilustracje z przedmiotami w różnych kolorach,
- płyta CD z piosenką „Gramy w kolory” zespołu Gawęda,
- wizualizacja - „Kolory” z muzyką relaksacyjną,
- patyczki z kolorową wstążką,

MATERIAŁY I NARZĘDZIA:
- farby, arkusze białego papieru,
- miska z wodą, ręcznik,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Przywitanie wszystkich uczestników. Zabawa na powitanie: „Lewa, prawa”-
orientowanie się w schemacie własnego ciała :
- lewa ręka wita się z głową: dzień dobry główko
- lewa ręka wita się z brzuszkiem: dzień dobry brzuszku
- prawa ręka wita się z szyją: dzień dobry szyjko
- prawa ręka wita się z prawym kolanem: dzień dobry kolano
2.Omówienie nazw kolorów, kojarzenie ich z określonymi przedmiotami.
3.Rozpoznawanie kolorów na podstawie ilustracji z różnymi przedmiotami.
Nauczyciel pokazuje kolejno przedmioty w różnych kolorach, dzieci pokazują kartonik z odpowiednim kolorem.
4.Uzupełnianie mandali edukacyjnej. Wszyscy siedzą w kole , dzieci losują ilustracje z przedmiotami w różnych kolorach, określają jego nazwę i dopasowują kolor do odpowiedniej części w mandali.
5.Zabawa ruchowa – „Taniec z wstążką” – dzieci tańczą w kole w rytm muzyki (każde dziecko ma patyczek z innym kolorem wstążki). Nauczyciel uderza grzechotką, a następnie pokazuje kartonik z kolorem. Dziecko, które posiada wstążkę z tym kolorem wchodzi do środka kółka i chwilę tańczy.
6.Malowanie tęczy metodą malowania palcami. Ekspozycja prac na tablicy.
7.Oglądanie wizualizacji – „Kolory” przy muzyce relaksacyjnej i elementach świetlnych.
8.Porządkowanie sali i miejsc pracy.
9.Zakończenie zajęć, podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.