Numer: 13929
Przesłano:

Jak bezpiecznie poruszać się i zachowywać jesienią w miejscach publicznych. Scenariusz do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w kl. IV-VI

Scenariusz do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w kl. IV-V
Temat: Jak bezpiecznie poruszać się i zachowywać jesienią w miejscach publicznych.
Cele:
Uczeń:
-zna i przestrzega podstawowe przepisów ruchu drogowego,
- zna sposoby radzenia sobie w poruszaniu się jako pieszy, rowerzysta , w obszarze zabudowanym i poza nim,
-rozumie różne zagrożeń i unika ich,
- rozpoznaje znaki drogowe,
- przyjmuje właściwą postaw wobec drugiego człowieka, w przypadku zagrożenia i niebezpieczeństwa
Metody: słowna, czynna , pokazowa
Formy: indywidualne, grupowe
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu zajęć.

Zagadki i pytania:

W kostiumiku czarno-białym
w zoo ją zobaczyć możesz.
Inna znowu śmiałym krokiem
przejść przez jezdnię ci pomoże.
( zebra)

Stoją przy drodze na jednej nodze,
każdemu kierowcy ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite
czyta kierowca zamiast liter.
(znaki drogowe)

Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga.
Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga!
Gdy czerwone świeci - Stop! Nie idźcie dzieci!
Zapali zielone - Idźcie na drugą stronę!
(sygnalizator świetlny)

Dobrym okiem, bystrym słuchem,
Kieruje ulicznym ruchem. (Policjant)

Choć nóg nie posiada
Szybko pędzi szosą
Bo nie nogi, ale koła
Po szosie go niosą. (samochód)

Kierownica , dzwonek
koła z oponami.
Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. ( rower)

• Przez jezdnię sobie przebiegnę , bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych.
• Czy możesz przejść na drugą stronę kiedy światło jest czerwone?
• Wyskoczyła na ulicę piłka nożna, czy można za nią pobiec czy nie można?
• Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje?
• Czy należy drogowe znaki znać, żeby wiedzieć co i jak?

Część główna

1.Nawiązanie do pory roku i bezpieczeństwa w miejscach publicznych.
2.Pogadanka z zaproszonym funkcjonariuszem Policji ze Lwówka Śl. -Markiem M.
-wykorzystanie mediów.
3.Omówienie wiadomości przekazanych przez policjanta-odpowiadanie na
zadawane pytania.
4.Przykłady z życia na temat różnych niebezpiecznych sytuacji .
5.Zabawa - konkurs wiedzy o ruchu drogowym w okresie jesiennym lub Quiz na wesoło.
• Jak powinien poruszać się pieszy jesienią, po zmroku?
• Jaki ubiór powinni nosić : piesi i rowerzyści , po zmroku?
• Którą stroną poruszają się piesi?
• Na co powinien zwracać uwagę kierowca jadąc w obszarze zabudowanym i poza tym obszarem ?
• W których miejscach pieszy może przechodzić przez jezdnię w obszarze zabudowanym?
• Czego nie należy robić poruszając się po drodze?
• Kto może nas kontrolować?
• Co należy zrobić w chwili niespodziewanego wypadku na drodze, np. poślizgnięcie na liściach i przewrócenie się, upadek z roweru itp.?
• Jaki jest numer kontaktowy z policją i nr alarmowy?

sporządziła: Danuta Krzymowska
nauczyciel w SOSW we Lwówku Śl.


„Quiz – na wesoło” - źródło: internet

"Przechodzę przez jezdnię przy świetle:
• niebieskim
• zielonym
• czerwonym
Którą stroną chodnika chodzą piesi?
• prawą
• środkiem
• lewą
W którym miejscu należy przechodzić przez jezdnię?
• tam, gdzie mam ochotę
• na pasach
• przez środek skrzyżowania
W jaki sposób przechodzimy przez jezdnię?
• na skos, biegiem
• na wprost, marszem
• wolnym krokiem
Co robi policjant na skrzyżowaniu?
• odpoczywa
• kieruje ruchem
• liże lizaka
Dlaczego nosimy elementy odblaskowe?
• dla ozdoby
• żeby być widocznym"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.