Numer: 13876
Przesłano:

Strzyżenie grzywek, karku i baków - scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI

Temat: Strzyżenie grzywek, karku i baków.
( 1 godzina lekcyjna)

Zawód: technik usług fryzjerskich 514 [02] Klasa II
Przedmiot: TECHNOLOGIA FRYZJERSTWA

1. Cele:
- utrwalenie pojęć związanych ze strzyżeniem włosów;
- kształcenie umiejętności dostrzegania sytuacji, w których konieczne jest zastosowanie poznanych technik i metod strzyżenia, szczególnie grzywek, baków i konturów głowy;
- kształcenie umiejętności doboru technik i metod strzyżenia autentycznych potrzeb i wymagań klienta;
- kształcenie umiejętności dostrzegania tych technik strzyżenia, które mają największe znaczenie w pracy zawodowej fryzjera, szczególnie w przedniej części twarzy;
- kształcenie umiejętności posługiwania się poprawnym językiem zawodowym;
- rozwijanie nawyku kreatywnego myślenia, poprawnego wypowiadania swoich myśli w czasie rozwiązywania problemu;
- wdrażanie do odpowiedzialności za sukcesy i porażki swoje i swojej grupy.
2. Pomoce: - krzyżówki, mini test – „prawda-fałsz”, główki perukarskie, telewizor i
dvd , arkusze z ilustracjami prezentującymi sytuacje zawodowe, rysunki fryzur.
3. Metody: pogadanka wprowadzająca, praca w grupie i indywidualna, praca z tekstem,studium przypadku, ćwiczenia.
4. Przebieg lekcji:
- powtórzenie materiału:
> Ćwiczenie 1. Opisz w tabeli technikę strzyżenia lub wklej ilustracje.
> Praca w grupie – dokonaj podziału na sekcje włosów przed strzyżeniem. Pracę wykonaj na główce perukarskiej.
- realizacja tematu:
> Podanie tematu i zapoznanie z celami zajęć
> Pogadanka wprowadzająca. Zapoznanie uczniów z podstawami geometrii twarzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na zarost karku, baków i grzywek. Omówienie linii grzywek i boków fryzur tworzących obrys twarzy.
> Prezentacja filmu – część dot. strzyżenia konturów twarzy i grzywek.
> Ćw. 2. Praca w grupach. Wczuj się w rolę konsultanta i dopasuj otrzymane teksty z informacjami o rodzaju włosów i geometrii twarzy . Dobierz właściwą fryzurę do odpowiedniej sytuacji. Wybór wpisz do tabeli.
> Ćw.3.Ćwiczenie indywidualne:
Na podstawie otrzymanych ilustracji fryzur określ, jakie linie zostały zastosowane w podanych fryzurach. Która fryzura według Ciebie została najlepiej dobrana do stylu modelki?
- ewaluacja:
> Test – prawda-fałsz.
Zadanie domowe.
Rozwiąż krzyżówkę. Przyjrzyj się własnej fryzurze i zastanów się, czy Twoja grzywka pasuje do Twojego typu twarzy? Jeżeli nie, to spróbuj znaleźć właściwe rozwiązanie.

Załączniki do scenariusza lekcji:

Ćw. 1 Opisz w odpowiednim miejscu technikę strzyżenia lub wklej ilustracje.
• Cięcie „na tępo” wzdłuż kierunku opadania włosów
• Stopniowanie
• Konturowanie
• Cięcie „na tępo” ponad grzebieniem
Ćw. 2
Wczuj się w rolę konsultanta i dopasuj otrzymane teksty z informacjami o rodzaju włosów i geometrii twarzy . Dobierz właściwą fryzurę do odpowiedniej sytuacji. Wybór wpisz do tabeli.
1.
Klientka ma twarz podłużną i szczupłą , broda nieco szpiczasta, włosy naturalnie kręcone, dobrze układające się. W rozmowie ujawniła, że czeka Ją zmiana pracy, będzie pracowała w banku w bezpośrednim kontakcie z klientami. Nie przepada za codziennym układaniem włosów.
2.
Klientka jest młodą dziewczyną o twarzy kwadratowej, włosy o średniej długości proste, dość delikatne lecz zniszczone na końcach. Czeka ją długie leczenie i rehabilitacja. Nie będzie w stanie samodzielnie układać sobie fryzury.
3.
Klientka ma twarz szczupłą, włosy wyraźnie zniszczone, silnie rozdwojone na końcówkach, mocno przesuszone zabiegami chemicznymi i fizycznymi. Z rozmowy z klientką wynika, że bardzo często przebywa w podróżach służbowych, gdzie nie zawsze są warunki sprzyjające ułożeniu fryzury. Preferuje włosy dłuższe.
4.
Problemem klientki są rzadkie, delikatne, lekko kręcone, cienkie i nadmiernie wypadające włosy. Po rozczesaniu widać duży ubytek włosów-około 200szt. Z rozmowy wynika, że klientka stosuje od połowy roku drakońską dietę odchudzającą. Twarz klientki jest dość pociągła z nieco bardziej rozbudowaną częścią czołową.
5.
Włosy klientki są proste, mocne i lśniące, nie wypadają, nie widać na nich żadnych zabiegów chemicznych. Problemem klientki są duże odstające uszy i okrągła twarz.

Ćw. 3
I grupa

Postaw literkę P przy zdaniu prawdziwym a literkę F przy zdaniu fałszywym.
1. Na karku mogą być różne typy zarostu: klasyczne, regularne, skierowane w jedną stronę, wznoszące się ku górze, mogą być asymetryczne lub z zawirowaniami.
2. Baki nie wpływają na ogólny wyraz twarzy.
3. Przed przystąpieniem do strzyżenia należy zdiagnozować rozmieszczeniu i rodzaj włosów.
4. Grzywki proste pasują do każdego rodzaju twarzy i włosów.
5. Linie zbieżne fryzury optycznie zmniejszają twarz.

II grupa
Postaw literkę P przy zdaniu prawdziwym a literkę F przy zdaniu fałszywym.
1. Przy twarzy owalnej każda grzywka jest odpowiednia.
2. Linie łamane stosowane są we fryzurach strzępionych.
3. Tworząc grzywkę można stosować tylko jedną technikę strzyżenia.
4. Tylko przed strzyżeniem fryzur damskich należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie zarostu wokół twarzy i na obwodzie.
5. Baki mogą być strukturowane, przycięte w trójkąt, wydłużone lub cienko wycieniowanie.

Notatka do lekcji:

1. Ogólne wrażenie, jakie wywiera na nas fryzura, jest wypadkową wielu czynników takich
jak np. kolor, długość włosów, kształt i kontury twarzy.
2. Obserwując fryzury można w nich zauważyć różne linie: proste, łukowate, łamane, zbieżne lub rozbieżne, symetryczne i asymetryczne.
3. Zastosowanie odpowiednich linii we fryzurze daje możliwość korygowania drobnych niedoskonałości urody.
4. Zastosowanie linii prostych nadaje fryzurze mocny charakter, półokrągłe czy falowane linie dają wrażenie miękkości i delikatności. Linie łamane mogą wyostrzać lub stwarzać łagodzące rysy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.