Numer: 12726
Przesłano:

Stymulacja dotykowo-słuchowa. Scenariusz zajęć w oddziale rewalidacyjno-terapeutycznym

Scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych
Imię i nazwisko nauczyciela: Anna Gajek
Data: 18.05.2011r.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze
Forma zajęć: zajęcia grupowe, indywidualne
Temat zajęć: Stymulacja dotykowo-słuchowa.


CELE OGÓLNE:
· stymulacja dotykowo – słuchowa;
· wyzwalanie aktywności własnej;
· wydłużanie czasu koncentracji uwagi nad daną czynnością;
· pogłębienie więzi emocjonalnej z nauczycielem;
· usprawnianie czynności samoobsługowych.


CELE OPERACYJNE:

· rozumie proste polecenia „daj”, weź”;
· poddaje się prostym masażykom całego ciała – kroczenie palcami, głaskanie, szczypanie itp.;
· potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy;
· potrafi na krótko skoncentrować uwagę na danej czynności;
· poddaje się zabiegom higienicznym, współpracuje;
· potrafi samodzielnie wykonać czynności samoobsługowe w zakresie toalety – mycie rąk.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp.
FORMA ZAJĘĆ
REALIZACJA
POMOCE
1. Przywitanie dzieci z nauczycielką oraz gościem. Każde z dzieci na powitanie kolejno dzwoni dzwoneczkiem z pomocą nauczyciela, nauczyciel wypowiada kolejno imiona dzieci: „(Natalka) wita wszystkich”. Dzwoneczek
2. Zabawa z wierszem. Nauczyciel wskazuje kolejne części ciała dzieci komentując wierszem: „Tu ma (Marcin) oczy, tutaj głowę ma, na niej dużo włosów, z boku uszy ma; Tu ma (Marcin) ręce, tutaj brzuszek ma, Tutaj obie nogi i kolana dwa”. Tekst wierszyka
3. Masażyki dziecięce. Nauczycielka wykonuje masażyk na plecach lub klatce piersiowej poszczególnych dzieci inspirowany rymowanką – „Bułeczki”, „Tu płynie rzeczka” – rysowanie palcem, kroczenie opuszkami palców, całymi dłońmi, dłońmi zwiniętymi w pięści, delikatne szczypanie, zataczanie kół itp. Teksty rymowanek
4. Zabawa ulubioną zabawką. Manipulowanie ulubionymi zabawkami. Reagowanie na polecenia typu „daj”, weź”. Grzechotki, zabawki muzyczne.
5. Przygotowanie do II śniadania – samoobsługa. Samodzielne umycie rąk w łazience – zwrócenie uwagi na zachowanie kolejności etapów mycia rąk (Natalia).Wykonanie przez n-lkę czynności higienicznych. Środki higieny osobistej.
6. Zakończenie. Zakończenie zajęć, pożegnanie gościa.

Uwaga: Scenariusz może ulec zmianie w trakcie trwania, ze względu na niekorzystny stan psychofizyczny dzieci.


Teksty wykorzystane podczas zajęć:

„Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka
Tędy przeszła pani na szpileczkach.
Tu stąpały słonie i biegały konie.
Wtem przemknęła szczypaweczka,
zaświeciły dwa słoneczka,
spadł drobniutki deszczyk.
Czy cię przeszedł dreszczyk?

„Bułeczki”
Puk, puk! Panie piekarzu, czy ma pan bułeczki?
- Niestety, nie mam, ale zaraz zboże zmielimy.
Zgarniemy mąkę i... wbijemy dwa jajka.
No, może cztery, a może sześć... najlepiej dwanaście!
Dodamy szczyptę soli... no, może dwie, trzy...
Drożdże i... wyrabiamy ciasto.
Wałkujemy, wygładzamy, dzielimy na części.
Z jednej robimy bułeczki kajzerki,
Z drugiej – rogaliki, z trzeciej obwarzanki, z czwartej ciastka z rodzynkami,
I... buch! do pieca na trzy zdrowaśki! A teraz już tylko zajadamy – Mniam, mniam!


Teksty rymowanek pochodzą z pozycji Marty Bogdanowicz: PRZYTULANKI, CZYLI WIERSZYKI NA DZIECIĘCE MASAŻYKI.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.