Numer: 12337
Przesłano:

Andrzejki - scenariusz zajęć dla wychowanków internackich

Przygotowała: Katarzyna Maja Derda – wychowawca internatu Data: ..........

Czas trwania: 1,5 godziny

Metody: pokazowa i słowna

Formy: praca grupowa

Cele:
• zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi
• kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych
• rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
• przeżywaniu imprez szkolnych.

Cele operacyjne:
• wychowanek umie czytać wróżby andrzejkowe
• wychowanek umie lać wosk, wróżyć z obierek jabłek
• wychowanek umie wróżyć za pomocą butów i szpilek
• wychowanek aktywnie uczestniczy w przygotowaniu imprezy andrzejkowej oraz w przygotowaniu dekoracji.

Zadania:
• zabawa integrująca grupę;
• zapoznanie dzieci z wróżbami andrzejkowymi;
• wróżenie za pomocą: butów, wosku, jabłek, szpilek itp.
• przygotowanie dekoracji;
• zabawa przy muzyce dyskotekowej.

Przebieg uroczystości


1. Zabawa integrująca grupę
Dzieci na tańczą wspólny taniec, podczas którego zdejmują swoje buty i ustawiają jeden za drugim w celu wywróżenia, które z nich pierwsze wyjdzie za mąż bądź się ożeni.

2. Pogadanka o wróżbach andrzejkowych

Wśród wielu zwyczajów ludowych znanych od dawna był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię Świętego Andrzeja. Ten dzień magiczny i tajemniczy. Św. Andrzej był patronem młodych panien, które w listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości. Młodzi chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię Świętej Katarzyny. Z czasem „Katarzynkowe” wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.
Najciekawiej było na wsi. Młode dziewczyny zaglądały do studni i wypowiadały swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie miało się spełnić.
Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta miała wywróżyć jaki będzie ukochany – gruby, chudy, krzywy czy stary. Podczas wróżenia śpiewano taką piosenkę:
Andrzeju, Andrzeju
dziewcząt dobrodzieju
łaskę swoją okaż
najlepszego pokaż.


3. Zapoznanie dzieci z niektórymi popularnymi wróżbami. Zaproszenie do zabawy.

Wróżba z butami
Dzieci ustawiają swoje buty jeden za drugim tak, aby nosek każdego buta dotykał pięty poprzedniego. Czyj but pierwszy przekroczy próg, spełni się jego życzenie.
Aby dowiedzieć się, która z grona wróżących wyjdzie pierwsza za mąż, należy buty z lewej nogi ustawić rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiany jest na początek i właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu lub wyjdzie za drzwi jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Lanie wosku
Tę wróżbę prowadzi nauczyciel. Dzieci kolejno podchodzą i towarzyszą przy wylewaniu wosku przez klucz. Z ostudzonego wosku i jego cienia odczytują rozwiązanie.
Lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.
Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki.
Inne andrzejkowe wróżby.

Szpilki
7 lub 13 szpilek włożyć do kubka potrząsnąć i wysypać na stół przykryty obrusem. Odczytać litery utworzone ze szpilek.
A. podróż lub przeprowadzka,
E. pomyślność w miłości i w pracy a jeśli litera jest odwrócona - przejściowe kłopoty,
H. szczęście w miłości, małżeństwo,
K. sukces zawodowy.
L. ostrzega przed złodziejami a jeżeli odwrócona - przed chorobą lub wypadkiem,
M. wyjątkowo korzystna propozycja,
N. okres dobrej passy,
T. pomoc przyjaciół,
W. uwaga na oszustów,
V. ostrzeżenie przed próbą wykorzystania wróżącej,
X. ogólne szczęście.

Losowanie imion
Kartki z napisanymi imionami włożono do pojemnika. Każde dziecko losuje jedną. Dowie się z niej kto będzie jego przyjacielem. Chłopcy losują kartkę z imieniem dziewczynki, a dziewczynki – chłopca.

Kim będę?
Na tacy rozłożone są rysunki. Każde dziecko wybiera jeden rysunek i dowie się kim będzie w przyszłości.
samochód – kierowca
farby – malarz
książka – pisarz
strzykawka – pielęgniarka
kwiaty – kwiaciarka
traktor – rolnik
nożyce – fryzjer
samolot – pilot


4. Zabawa przy muzyce dyskotekowej
Dzieci wspólnie z wychowawcami bawią się przy rytmach muzyki dyskotekowej.


5. Zakończenie imprezy andrzejkowej.
Posprzątanie pomocy ze świetlicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.