Konspekt zajęć
Temat: Poznajemy tradycje andrzejkowe- pieczenie ciasteczek ,,Wróżbitek”
Prowadząca: Teresa Duławska
Data zajęć :25.XI.2010
Uczestnicy zajęć : grupa III
Czas: 90 min.
Cele ogólne
- zapoznanie z obrzędami i zwyczajami andrzejkowymi
Cele operacyjne:
Wychowanek potrafi:
-wymienić składniki potrzebne do pieczenia ciastek ,
- zna sposób ich wykonania,
- wymienić zwyczaje i obrzędy andrzejkowe,
- wypowiadać się na temat wróżb i przepowiedni,
- układać zdania z rozsypanki wyrazowej
- współdziałać w grupie,
- dba o porządek podczas pracy
Metody
- słowne: pogadanka, legenda, praca z tekstem,
- poglądowe: pokaz,
- praktycznego działania
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
Fartuszki, stolnica, wałek, deski, foremki ,serwetki, ściereczki, produkty potrzebne do wykonania ciastek, karteczki z wróżbami, kolorowa posypka do ciast, talerzyki, łyżeczki, wiersz B. Michalca „Andrzejkowe wróżby”, p wiersz Leopolda Staffa „Przesłanie”, rozsypanka wyrazowa, brystol, kolorowe kartony ,mazaki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, wprowadzenie w tematykę zajęć.
a)Wychowawca czyta wiersz pt. Andrzejkowe wróżby:
Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku...
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku.
Woda gotowa, jest wosk już,
Cienie swój zaczynają teatr.
Na ścianę jak zza siedmiu mórz
Wielka wpływa karawela*...
A może to jest chiński smok?
A może róża, proszę pana?
Już błyszczy w kocich oczach mrok
I przyszłość w gwiazdach jest schowana.
Za karawelą pędzi pies,
I koń z wielbłądem w parze bryka.
Jest kształt Europy, Azja jest,
Jest pół Australii i Afryka.
Więc może zechce ze mną kto
Nad wyjaśnieniem wróżb się biedzić?
Wiedziałby wszystko stary kot...
Lecz w oczach schował odpowiedzi.
b) Po przeczytaniu wiersza wyjaśnia wszystkim cel spotkania i prosi wychowankę o przeczytanie legendy o andrzejkowych wróżbach/tekst przepisany komputerowo przez wychowankę/
3.Podanie tematu –pieczenie ciasteczek,, Wróżbitki”
Wychowawczyni pokazuje przygotowane przedmioty i produkty
do pieczenia ciastek. Wychowankowie nazywają produkty i wybierają do nich podpisy: mąka, jaja, masło, cukier. Nauczycielka krótko wprowadza w temat zajęć ,omawia sposób wykonania ciasta i wycinania ciasteczek wróżbitek . Pokazuje wcześniej przygotowane karteczki/pisane , które będą włożone do ciasteczek
a) przygotowanie się do pracy – założenie fartuszków, mycie rąk, przypomnienie zasad bezpieczeństwa.
b) podział grupy na II zespoły, wybór dyżurnych
c) odczytanie przepisu przez wychowanka
d) wykonywanie ciasta
Po rozwałkowaniu, każdy z wychowanków otrzymuje swoją porcję ciasta i stara się wyciąć foremką jak najwięcej ciastek. Po wykrojeniu wszyscy układają ciastka na blasze. Dzieci wkładają blachy do piekarnika.
d) mycie rąk i sprzętu /dyżurni/
4. Zabawy – poznajemy tradycje andrzejkowe.
Podczas oczekiwania, aż ciastka upieką się i ostygną, wychowankowie biorą udział w zabawach .
1.a) odczytanie hasło zapisanego na brystolu : ANDRZEJKI- LISTOPADOWY DZIEŃ WRÓŻB I ZABAW.
b) piszemy po śladzie
c) wskaż różnice w ilustracjach
d) dokończ zdanie
e) ułożenie zdań z układanki wyrazowej
/Do realizacji tego punktu zajęć przygotowano dwa zestawy układanek/
Tekst układanki :
- Wieczór andrzejkowy.
- Andrzejki to wieczór pełen wróżb i wspaniałej zabawy.
f) rozwiązanie krzyżówki z hasłem ,, Andrzejki ”
2.Wychowankowie dekorują ciastka– miodem, posypują kolorowymi kuleczkami – dekoracyjną posypką do ciast.
W trakcie zabaw wychowankowie otrzymują słodkie nagrody.
5.Degustacja -czytanie karteczek z wróżbami
6.Zakończenie zajęć -podsumowanie zajęć
Wychowawczyni mówi, że andrzejkowe wróżby powinniśmy traktować z „przymrużeniem oka”, tzn. nie możemy wszystkiego co dzisiaj usłyszeliśmy traktować na poważnie. To jest tylko i wyłącznie zabawa i tradycja. To jak będzie wyglądała nasza przyszłość zależy tylko i wyłącznie od nas samych, od naszego postępowania.
a) odczytanie fragmentu wiersza Leopolda Staffa „Przesłanie”:
„Po minionych złych deszczach i burzy
powracają burze i złe deszcze,
ale ciągle nadzieja mi wróży,
że to czego szukam przyjdzie jeszcze”.
b) ewaluacja zajęć
Wychowawca pyta wychowanków
-Jak podobały się zajęcia ?
-Czy będą chcieli uczestniczyć w następnych zajęciach?
Wychowankowie dokonują oceny zajęć poprzez podniesienie ręki do góry. Informuje, że kronikarz grupowy opisze nasze spotkanie.
c)wspólne mówienie wiersza „Czarowanie”:
Czary – mary, Czary – mary, Czary – mary, huuuu........(x2)
Hokus – pokus, ksz, ksz (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra,
Hokus – pokus, ksz, ksz (x2)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra,
„Czary – mary” – oburącz zakreślamy koła od środka na zewnątrz;
„huuuu” – wyrzut dłońmi do przodu z rozpostartymi palcami;
„Hokus – pokus” – dwukrotne klaśnięcie w ręce;
„ksz, ksz” – wyrzut dłońmi do przodu, raz w prawą raz w lewą stronę;
„Abrakadabra” – trzykrotnie zataczamy krąg rękami przed sobą, coraz wyżej.
d) porządkowanie pracowni
PRZEPIS NA CIASTKA:
3-4 szkl. mąki
1 masło
3 całe jajka
1 szkl. cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Mąkę posiekać z masłem, cukrem i proszkiem. Dodać jajka, zagnieść ciasto
i rozwałkować na grubość ok. 1cm. Wykrawać foremką ciastka, piec
w nagrzanym piekarniku na złoty kolor. Po upieczeniu smarować miodem i posypać dekoracją do ciast.