KONSPEKT
klasa – II
prowadzący – Joanna Pawłowska
lekcja – języka niemieckiego
data -
temat – Haustiere – zwierzęta domowe. Utrwalamy słownictwo poprzez gry i zabawę.
Nauczane treści (podstawa programowa):
Podstawowe struktury gramatyczne umożliwiające formułowanie wypowiedzi w odniesieniu do teraźniejszości.
Podstawowe funkcje językowe umożliwiające poslugiwanie się językiem w prostych sytuacjach dnia codziennego.
Zasady wymowy.
Osiągnięcia (podstawa programowa):
Rozumienie ogólnego sensu prostych sytuacji komunikacyjnych, w tym intencji rozmówcy.
Rozumienie poleceń nauczyciela.
Zadawanie prostych pytań i udzielanie odpowiedzi.
Zdobywanie i udzielanie informacji w sytuacjach dnia codziennego.
Cele:
a) ogólne:
utrwalenie nazw poznanych zwierząt
b) szczegółowe:
rozumienie poleceń nauczyciela
rozumienie tekstu ze słuchu
poprawność wymowy, czytania, pisania
zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi.
Metody:
metoda audiowizualna – z użyciem obrazków
metoda audiolingwalna – powtarzanie za nauczycielem, chórem i indywidualne,
metoda TPR – reagowanie całym ciałem
Środki dydaktyczne:
plakat ze zwierzętami
płyta CD
odtwarzacz CD
podręcznik „Ich und du”
ćwiczenie „Ich und du”
Forma pracy:
z całym zespołem klasowym
w parach
indywidualna
PRZEBIEG LEKCJI
1.Część organizacyjna:
- przywitanie (Guten Morgen!)
- zadbanie o bezpieczeństwo uczniów w klasie
- sprawdzenie obecności.
2.Wstęp:
- podanie celu lekcji – utrwalenie nazw zwierząt.
3.Przebieg lekcji:
Uczniowie odgrywają rolę tłumacza – tłumaczą na j.niem. polskie wyrazy i zdania zadawane przez nauczyciela,
np. Koń?
Chomik?
Pies?
Kot? Itp.
Jak nazywa się twój kot?
Jaki jest twój królik?
Nauczyciel wybiera dwóch uczniów do odegrania scenki:
Hast du ein Haustier?
Wie heisst dein Hund?
Wie ist dein Hund?
Zabawa: za pomocą pantomimy uczeń/uczennica pokazuje zwierzę a pozostali odgadują, Das ist... Ja, du bist dran/ Ja, komm!/ Nein, falsch.
Nauczyciel nakazuje: Macht die Hefte auf!
Uczniowie zapisują datę i nowe słowa np. die Gans, das Schwein
Uczniowie słuchają tekstu piosenki i zapamiętują usłyszane zwierzęta
Nauczyciel nakazuje Macht die Buecher auf!,
uczniowie czytają tekst piosenki, tłumaczą go
Wspólne śpiewanie.
Uczniowie wykonują ćw.9/65
Podsumowanie
Pożegnanie