X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9951
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Majowa łąka. Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 - letnich

Temat: „Łąka”- wiersz Mieczysławy Buczkówny- okazją do poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego (łąka).

Cele ogólne:

• Zaznajomienie dzieci z bogactwem świata przyrody,
• Uwrażliwianie na piękno przyrody w okresie wiosny,
• Rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na ziemi,
• Stwarzanie sytuacji pobudzających do wyrażania swoich przeżyć i uczuć (przy pomocy słów, mimiki, ruchów ciała).

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:

• Wymienić rośliny, zwierzęta i owady żyjące na łące,
• Zilustrować ruchem propozycje zabaw na wiosennej łące
• Wyrażać swoje myśli w sposób jasny i zrozumiały dla innych
• Naśladować odgłosy owadów i zwierząt zamieszkujących łąkę.
• Zrozumieć treść wiersza

Pomoce: chusta animacyjna, piłka, płyty z nagranymi odgłosami zwierząt i owadów, plansza przedstawiająca łąkę i jej mieszkańców, sylwety zwierząt i owadów, tekst wiersza.

Metody: podające( opowiadanie, rozmowa),
aktywizujące(elementy dramy, pedagogika zabawy-chusta animacyjna),
czynne-zadań stawianych dziecku do wykonania .

Formy pracy: z całą grupą, grupowa, indywidualna.


Przebieg zajęcia

1. Powitanie

Dzieci podając piłkę głośno mówią „ dzień dobry, już wiosna”.

2. Pytanie

Co może być ukryte pod kolorową chustą?
( Pod chustą znajduje się plansza przedstawiająca łąkę i jej mieszkańców).

3. „Kolory łąki”- rozmowa

Dzieci siadając na wybrany kolor chusty opowiadają z czym kojarzy im się wybrany kolor i dlaczego.

4. Rozpoznaj mnie”- zabawa słuchowa

Dzieci rozpoznają odgłosy owadów, zwierząt i ptaków.

5. „Koniki polne”- zabawa ruchowa

Dzieci stają się konikami polnymi, które na usłyszany dźwięk pianina chowają się w trawę (przykucają) i zaczynają wiosenny koncert na łące naśladując odgłosy różnych owadów.

6. Wiera Badalska „Cztery motylki”- wysłuchanie wiersza i omówienie

Pytania:
O jakich kwiatkach jest mowa w wierszu?
Jakie owady można spotkać na łące?
Który kwiatek najbardziej wam się podoba?
Jak myślicie, dlaczego autorka zachęca nas do tego aby na łąkę pójść wczesnym rankiem?

7. „Co można robić na łące?”- zabawa dydaktyczna z elementem dramy

Dzieci łącząc się w grupy kilkuosobowe przedstawiają ruchem ciała, gestem różne zabawy i zajęcia jakie można wykonywać podczas wypoczynku na łące.

8. „Słońce i burza”- zabawa ruchowa z chustą animacyjna

Dzieci tworząc koło chwytają brzegi chusty. Na hasło –słońce- poruszają chustą w taki sposób jakie są ich nastroje podczas słonecznego dnia, na hasło –burza- wyrażają swoje emocje jakie odczuwają podczas wiosennej burzy.

9. „Łąka”- opowieść ruchowa, zabawa relaksacyjna
10. Pądziękowanie za zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.