TERESA PODSTAWCZYK 20.05.2010.
GRUPA 3-4-5-LATKÓW
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.
TEMAT ZAJĘCIA: W KRAINIE BAJEK I WIERSZE JULIANA TUWIMA.
CEL GŁÓWNY: Przekazywanie przez dzieci zdobytych umiejętności na temat literatury dziecięcej.
CELE OPRACYJNE:
- zna ważniejsze utwory literatury dziecięcej
- wypowiada się na temat znanych utworów
- rozwiązuje zagadki
- uzupełnia cytaty
- liczy w zakresie 10
- kojarzy cyfrę z ilością elementów
METODY PRACY:
- słowna
- pokazowa
- zadań stawianych do wykonania
FORMA PRACY:
- indywidualna
- zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- książki z wierszami, bajkami
- ilustracje o bajkach i wierszach
- liczmany ,,krasnoludki‘’ , kartoniki z cyframi
- Bajkowe puzzle ,,Brzydkie Kaczątko’’
- płyta CD ,, Moje 5-lat”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. KSIĄŻKI – N. rozkłada przed dziećmi książki z bajkami i wierszami.
- Wyznaczona grupa dzieci oddziela książki z bajkami od książek
z wierszami – dzieci uzasadniają swój wybór
- rozmowa na temat – jak powstaje książka
- dlaczego należy dbać o książki
2. Rozwiązywanie przez dzieci zagadek dotyczących znanych bajek – odszukanie ilustracji do bajek.
Z jakiej bajki pochodzą małe świnki, które budowały domki..... (Trzy małe świnki)
Mała kaczuszka zmienia się w pięknego łabędzia...... (Brzydkie kaczątko)
Mała smutna dziewczynka sprzedawała zapałki......( Dziewczynka z zapałkami)
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika....... (Jaś i Małgosia)
Prześliczna panienka, czerwona sukienka przez las idzie dróżką spotyka wilka...... ( Czerwony Kapturek)
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, na pięknym balu gubi pantofelek ...... (Kopciuszek)
W chacie krasnoludków mieszkała, prześliczna królewna......( Królewna Śnieżka)
3. Zabawa ruchowo – rytmiczna ,, Na balu’’.
Dzieci dobierają się parami chłopiec z dziewczynką, tańczą w rytm walczyka. Gdy melodia milknie, chłopcy odchodzą od dziewczynek i odwracają się tyłem. Dziewczynki zdejmują swój jeden ,,pantofelek’’ i kładą go na dywanie, zadaniem chłopców jest odszukać ,,pantofelek” i założyć na nogę partnerki. Zabawę powtarzamy kilka razy - zmiana w parach
4. Liczymy krasnoludki ,, Królewny Śnieżki’’.
- liczenie w zakresie 7
- przyporządkowanie liczb do krasnoludków od 1 do 7
- dodawanie i odejmowanie postaci od 1 do 10
5. Uzupełnianie cytatów:
Tańcowały dwa Michały, jeden duży drugi............(mały).
Biega krzyczy pan Hilary, gdzie są moje............(okulary).
Stoi na stacji...............(lokomotywa).
Wrzucałeś Grzesiu list do ..................(skrzynki).
Zasadził dziadek ..........(rzepkę) w ogrodzie.
Murzynek Bambo w...........( Afryce ) mieszka.
Wspólne recytowanie wiersza ,,BAMBO’’.
6. Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence ,,Tańcowały dwa Michały’’.
7. Bajkowe puzzle - ,,Brzydkie kaczątko”.
Układanie puzzli w czterech zespołach. Omówienie ułożonych obrazków,
ustalenie prawidłowej kolejności.
8. Zabawa taneczna przy piosence ,,Bajka różne ma imiona”.
Ewaluacja zajęcia.
1. Wykonanie przez dzieci kart diagnostycznych
- połącz każdą postać z odpowiednim herbem
- policz elementy w pętlach i połącz z cyfrą.
Pięciolatki w zakresie 10, czterolatki w zakresie 6.
2. Wypełnienie ankiet przez rodziców.