SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MŁODSZEJ
Temat kompleksowy: ...”Bo bajka uczy i bawi nas”
Temat zajęcia: „Wesołe zabawy dzieci i ich rodziców w oparciu o bajkę Charlesa Perraulta pt. „Kopciuszek”
Cele ogólne:
-nawiązanie kontaktu emocjonalnego z dziećmi i ich rodzicami
-współdziałanie dzieci i rodziców w sytuacji zabawowo-zadaniowej.
Cele operacyjne:
-dziecko umie się przywitać i pożegnać
-układa obrazek z części
-rozpoznaje i nazywa podstawowe stany emocjonalne (radość, smutek)
-współpracuje w grupie (rodzic + dziecko)
-wykorzystuje zdobyte wiadomości i umiejętności w zabawie
-rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, kwadrat) – liczy do 2,3
-rozpoznaje kolory (żółty, czerwony)
-ilustruje ruchem treść piosenki
-bawi się przy muzyce
-rozumie i odpowiednio reaguje na wezwania i polecenia Nauczycielki
-umie wyrazić swoje spostrzeżenia w pracy plastycznej
-dba o jej estetyczny wygląd
-cieszy się z efektu swojej pracy.
Metody:
-Podająca
-Problemowa
-Aktywizująca
-Praktyczna
Formy:
-indywidualna
-grupowa
Środki dydaktyczne:
-układanka obrazkowa
-sylwety twarzy: smutnej – wesołej (w kopertach)
-pojemniki do segregowania z grochem i fasolą
-plansza przedstawiająca zamek oraz figury geometryczne (koło, kwadrat)
-zegar
-materiał plastyczny: plansza przedstawiająca pantofelek Kopciuszka, kasza, ryż, kasza manna, słonecznik, wiórki herbaty.
Przebieg:
1.Powitanie rodziców przy piosence: „Wszyscy są”. (dziecko + rodzic stoją naprzeciw siebie).
2.Układanka obrazkowa: „Jaka to bajka?”. Ułóżcie obrazek i podajcie tytuł bajki (rodzic wraz z dzieckiem wykonują polecenia Nauczycielki, siedzą na dywanie obok siebie).
3.Ocena zachowania się bohaterów bajki pt. „Kopciuszek”. Dzieci odpowiadają na pytania N-lki: „Kto jest bohaterem bajki?” – „Który bohater jest zły, a który dobry?”.
4.Minka smutna – minka wesoła. Nauczycielka rozdaje dzieciom koperty w których znajdują się 2 rodzaje „minek”. Dzieci nazywają je odpowiednio i pokazują: minka wesoła i smutna. N-lka czyta odpowiedni tekst, a zadaniem dzieci pod kontrolą rodziców jest wskazanie odpowiedniej „minki”.
a)„Macocha zabroniła Kopciuszkowi pójść na bal”.
b)„Kopciuszek dzięki dobrej wróżce znalazła się na balu u królewicza”.
c)„Siostry wyśmiewały się z Kopciuszka, że chodzi w podartej i brudnej sukience”.
d)„Królewicz poślubił Kopciuszka, żyli długo i szczęśliwie”.
5.Zabawa „Kopciuszek”- segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli.
6.„Gdzie jest mój pantofelek?”
a)dzieci poruszają się swobodnie przy muzyce
b)gdy muzyka cichnie zdejmują pantofelek i siadają na dywanie
c)zadaniem rodziców jest znalezienie pantofelka swojego dziecka
7.„Zamek Kopciuszka i królewicza” – dzieci siadają wraz z rodzicami w kole.
Nauczycielka przypina na tablicy figury geometryczne tj. 3 koła i 2 kwadraty. Dzieci
nazywają figury geometryczne i je przeliczają. Następnie otrzymują plansze
przedstawiającą zamek oraz koperty z figurami geometrycznymi. Ich zadaniem jest
ułożyć w odpowiednich miejscach figury geometryczne tj. 3 koła i 2 kwadraty.
8.Zabawa przy piosence „Magiczna liczba 7”. Kopciuszek musiał opuścić bal o północy czyli o godz: 24. (Nauczycielka pokazuje dzieciom tę godzinę na zegarze). Była to magiczna liczba. W naszej zabawie będzie „Magiczna liczba 7”, przy której będziecie wraz z rodzicami wykonywać odpowiednie ruchy.
9.„Pantofelek Kopciuszka” – praca plastyczna.
Dzieci wraz rodzicami podzieleni są na trzy zespoły. Każdy zespół wykleja sylwetkę pantofelka Kopciuszka używając różnego rodzaju materiału:
- kasza manna, ryż
- kasza, słonecznik
- siemię lniane, wiórki herbaty.
Oglądanie wykonywanych prac, umieszczenie ich na wystawie.
10. Pożegnanie rodziców.