X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9908
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konstruowanie gry planszowej o tematyce zimowej - "Z górki na pazurki" - 5- 6 latki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DATA: 25.01.2010

NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Szwajkosz Izabela

GRUPA WIEKOWA: 5-6 latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: Zima – uroki i niebezpieczeństwa.

TEMAT ZAJĘĆ: Konstruowanie gry planszowej o tematyce zimowej – „Z górki na pazurki”.

CELE:- dz. odpowie na pytania n-la dotyczące aktualnej pory roku
- dz. zapozna się ze sposobem skonstruowania gry „Z górki na pazurki”
- dz. skonstruuje grę z partnerem, zgodnie z nim współpracując
- dz. wykaże się zdolnością do wysiłku intelektualnego w sytuacjach trudnych
(rozumowanie przez analogię, zapamiętanie tego, co istotne, pobudzenie wyobraźni, negocjowanie umów) podczas konstruowania gry bez udziału n-la
- dz. wzmocni swoją odporność emocjonalną godząc się z ewentualną porażką bez zbędnych frustracji,
- dz. przeliczy elementy zbioru w dostępnym sobie zakresie/ wykona zadanie z karty pracy
- dz. zachowa zasady bezpieczeństwa podczas zabawy ruchowej
- dz. zilustruje piosenkę ruchem w umówiony sposób

METODY:
- SŁOWNE: objaśnienie, instrukcja, rozmowa kierowana
- OGLĄDOWE: pokaz
- CZYNNE: zadań stawianych do wykonania

FORMY ORGANIZACYJNE:
- indywidualna
- zespołowa
- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: „materiały” do do skonstruowania gry na tablicy magnetycznej („obrazki zimowe”, kolorowa kreda, magnesy, kostka do gry-duża, napisy: START – META, klocek - kwadrat, małe kostki do gry, „pionki – postaci zimowe”, karty pracy – imienne, obręcze małe, symboliczne „śnieżynki – minki”, karteczki z imionami dzieci,
płyty CD, magnetofon

LITERATURA:
1. W. Żaba-Żabińska „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, MAC Edukacja, Kielce 2009.
2. E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska „Edukacja matematyczna dzieci”, WSiP,
Warszawa 1997
3. E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska „Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci”,
WSiP, Warszawa 2004
4. E. Gruszczyk-Kolczyńska, K. Dobosz, E. Zielińska „Jak nauczyć dzieci sztuki kon –
strunowania gier?”, WSiP, Warszawa 1996

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Lp.
Sytuacje edukacyjne
Przewidywane rezultaty
działań
(pomoce)
1.
Zabawa powitalna „Tych z prawej, tych z lewej powitać czas..." - dz. przywita się z nauczycielem i rówieśnikami piosenką (CD „Edukacja muzyczna dziecka”)

2.
Rozmowa kierowana nt. „Zimą” - dz. odpowie na pytania nauczyciela dotyczące aktualnej pory roku
(tablica tematyczna, wystrój sali)

3.
Interpretacja ruchowa piosenki
„Już się cieszą dzieci” - dz. ruchem, gestem zinterpretuje treść piosenki, udoskonali umiejętność rytmicznego poruszania się przy muzyce (CD „Moje 6 lat”)
4.
Rozmowa połączona z obserwacją/działaniem „Konstruujemy grę „Z górki na pazurki”
-dz. uważnie wysłucha objaśnień nauczyciela, by móc skorzystać z przekazanych informacji, zaobserwuje
„technikę” konstruowania gry, klockiem „odmierzy” pola na trasie gry, umieści napisy: START, META na planszy w odpowiednim miejscu
(tablica magnetyczna, kreda, magnesy, „obrazki zimowe”, klocek- kwadrat)
5.
Rozgrywanie gry „Z górki na pazurki”/zespołowo
-dz. przestrzegać będzie ustalonych zasad i reguł gry, zniesie „porażkę” bez zbędnej frustracji
(duża kostka do gry, magnesy)
6.
Zabawa ruchowa „Lodowe figurki”
-dz. poruszać się będzie zgodnie ze słyszanym akompaniamentem instrumentu, na przerwę „w muzyce” pozostanie w bezruchu
(tamburyno)
7.
Zabawa graficzna „Potrafię liczyć”
-dz. wykona polecenie nauczyciela zgodnie ze swoimi możliwościami, wykaże się umiejętnością przeliczania elementów zbioru, rozpoznawania cyfr, wykonywania działań matematycznych
(imienne karty pracy)
8.
Konstruowanie gry o tematyce zimowej
-dz. samodzielnie wymyślą grę z regułami (w parach) – stworzą planszę do gry kodując informacje, zgodnie będą współpracować w zespole negocjując w sprawie reguł gry
(kartki, mazaki,kredki)
9.
Omówienie skonstruowanych gier
-dz. „zaprezentuje” grę, wyjaśni jej zasady i sposób dekodowania informacji
10.
Ewaluacja zajęcia / metodą aktywizującą na zasadzie „Kosz i walizeczka”
-dz. wrzuci karteczkę z imieniem do wybranej obręczy, oznakowanej „minką – zadowoloną i niezadowoloną”
(małe obręcze,„śnieżynka uśmiechnięta, smutna”)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.