X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9839
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego W. Sherborne i pedagogiki zabawy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6 LETNICH Z WYKORZYSTANIEM METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE I PEDAGOGIKI ZABAWY.

Prowadząca: Piekarczuk Dorota

Integralny ośrodek tematyczny: Dbajmy o Ziemię - Ekoprzedszkolaki.
Temat zajęć: „Ekologiczny przedszkolak” - zabawy muzyczno - ruchowe prowadzone metodą pedagogiki zabawy oraz zabawy prowadzone metodą ruchu rozwijającego W. Sherborn.

Cele główne: Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny. Poznanie sposobów dbania o Ziemię.

Cele operacyjne (dziecko):
- Potrafi współpracować z partnerem;
- Umie słuchać i wykonać stawiane mu zadania;
- Potrafi określić sposoby dbania o Ziemię;
- Umie wyjaśnić co to jest recykling;
- Wie dlaczego powinniśmy żyć ekologicznie;
- Potrafi wykonać zadanie w karcie pracy.

Metody:
-ruchu rozwijającego W. Sherborn;
-Pedagogiki zabawy;
-zadań stawianych dziecku, pokaz, objaśnienie,

Formy pracy:
-indywidualna,
-grupowa,
-zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyty z muzyką, emblematy zwierząt, śmieci i kosze z napisami plastki-makulatura-szkło, maszyna z kartonowego pudła, chusta KLANZA, podgrzewacz i świeczki z olejkiem zapachowym- zapach leśny, karta pracy dla dzieci, zestaw obrazków dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie grupy

Przywitanie zabawą muzyczno-ruchową „Ja i ty” nr 10 Rymowane zabawianki, masarzyki i kołysanki. (aneks 1)

Zabawa muzyczno-ruchowa „Wesołe koło” nr12 Gimnastyka smyka (aneks 2)

2. Opowieść ruchowa (rozdanie emblematów )

„Czarowanie, bajbajanie... niech się każdy ......... stanie (wymieniamy poszczególne zwierzęta: wiewiórką, kukułką, lisem).
Daleko, daleko w gęstym lesie wiaterek taką nowinę niesie. Pewnego dnia do lasu przyszły dzieci, a że głodne i znużone były to siadły na zielonej polanie i się posiliły. Zajadały kanapeczki, ciasteczka i cukiereczki, popijały soczkiem, potem chusteczką buzie powycierały. Dzieci smacznie zajadały, ale chusteczki na trawę powyrzucały, papierki foliowe w trawie zostały, komiksy i butelki szklane po soczkach po drzewkiem zostały.
Jak to zwierzęta zobaczyły to tak do siebie mówiły: Oj niedobrze, oj nieładnie dzieci źle postąpiły, ależ nabałaganiły. Kto posprząta, kto naprawi te szkody tak niedobre ojjj niedobre dla przyrody.
Tak zwierzęta narzekały i same sprzątały. Podreptał lis, pozbierał butelki szklane po sokach, wrzucił do kosza zielonego – szkło podpisanego.
Poleciała kukułka, pozbierała papierki kolorowe, wrzuciła do kosza żółtego – plastik podpisanego.
Przyskakała wiewiórka, pozbierała komiksy, wrzuciła do kosza niebieskiego – makulatura podpisanego.
/Dzieci z np. plakietką lisa wrzucają szklane butelki do odpowiedniego kosza itd./
Od tej pory porządek wszędzie, wiatr dobrą nowinę niesie że czysto w lesie.
W lesie było czysto, ładnie, zwierzęta wesołe były a drzewa wesołą szumiącą piosenkę nuciły.
Zwierzęta się zmęczyły, na odpoczynek zasłużył, do drzemki na trawie się ułożyły.
Pamiętaj przedszkolaku szanuj przyrodę, te cenne dary: czysta woda, gleba, powietrze są po to żebyś zdrowy był i w zdrowym otoczeniu żył”.

Zabawa muzyczno-ruchowa „Rączki dwie, nóżki dwie” nr 1 Gimnastyka smyka (aneks 3),

3.„Zaczarowana maszyna” /Nauczyciel wkłada do pudełka z „przyciskami”-maszyna do recyklingu. Wkłada do maszyny np. butelkę i papierki plastikowe i po naciśnięciu przycisków maszyna pracuje a nauczyciel wyciąga z drugiej strony rzecz „wyprodukowaną” w trakcie recyklingu. Taką sama czynność robi w przypadku szkła i papieru./

Zabawy metodą ruchu rozwijącego W. Sherborn.
4.Świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni

Zabawa „Moje-twoje”
/Dzieci siedzą z dorosłymi w kole. Wszyscy naśladują się nawzajem, wykonując polecenia nauczyciela np. zrób śmieszną minę, zrób groźną minę, zrób wielkie oczy, dotnij językiem nosa/brody, zwiń język w trąbkę, unieś rękę do góry, postukaj stopami w podłogę, wystukaj rytm o kolana itd./

Zabawa „Drewniane belki”
/Dzieci kładą się w rzędzie obok siebie na brzuchu, dzieci ustawiają się w rzędzie, by następnie przeczołgiwać się po pośladkach i udach leżących (bez pomagania sobie kolanami).

Zabawa „Tunele w lesie”
/Podział jak poprzednio. Jedynki robią tunel a dwójki przechodzą. Następnie zmiana./

5. Relacja „z”

Zabawa „Masarzyki-pisarzyki” muzyka i słowa z Rymowane zabawianki ...nr 18
(aneks 4)
/Dzieci w parach. Według instrukcji nauczyciela dzieci robią koledze leżącemu na
brzuchu masarzy. Następnie zmiana partnerów/

Zabawa „Walcowanie papieru w fabryce recyklingu”
/Dzieci podzielone na grupy paroosobowe. Jedno z dzieci kładzie się na innych dzieciach leżących na brzuchu. Dzieci kołyszą się na boki. Wymiana kolegów/.

6. Relacja „przeciwko”

Zabawa „Spychacz”
/Dzieci w parach plecami do siebie. Jedno dziecko próbuje przesuwać kolegę do przodu korzystając z rąk, nóg. Zmiana ról./

Zabawa „Twierdza”
/Grupa dzieci stoi w zwartym kręgu, trzymając się pod ręce (tworzą „twierdzę”). Kilkoro dzieci stoi na zewnątrz twierdzy. Na sygnał prowadzącego dzieci próbują przedostać się do środka kręgu- twierdzy/.

7. Relacja „razem”

Zabawa „Piłowanie drewna”
/Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie w rozkroku, trzymają się za ręce. Dzieci na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce/.

Zabawa „Plecami do siebie ważymy”
/Dzieci stoją tyłem do siebie trzymając się pod łokcie. Partnerzy, na przemian, przerzucają ciężar ciała z jednej osoby na drugą, pochylając się w przód wy tył/.

8. Zabawa na zakończenie
Zabawa „Wędrówka śmieci” /Wrzucamy po kolei śmieci na chustę, zadaniem dzieci jest określenie czy to plastik, papier, a następnie posegregowanie do właściwych koszy/.

Zabawa „Gonimy kolory”
/Dzieci wybierają kolor, siadają na kolorze chusty Klanza, Wspólnie mówią wierszyk:

Pada deszczyk, świeci słońce
Tysiąc kolorów jest na niebie
Tęczę podziwiają dzieci
Jeden kolor jest dla ciebie.

W tym czasie, gdy wiersz jest mówiony, jedno z dzieci okrąża koło i wymienia jakiś kolor po wierszu. Te osoby, które siedzą na wybranym kolorze przez dziecko wstają i próbują zająć miejsce ponownie.

Zabawa muzyczno-ruchowa „Bęc” Rymowane zabawianki... nr 15 (aneks 5)

9. „Segregujemy co dobre a co złe” /dzieci siedzą przy stolikach każde dziecko dostaje zestaw obrazków /ilustracje przedstawiające przeciwstawne zachowania ekologiczne. Zadaniem każdego z dzieci jest posegregować obrazki pasujące do czystej ziemi-zachowanie ekologiczne, zanieczyszczonej ziemi-zachowane nieekologiczne/. Uzasadnianie swojego stanowiska dlaczego taki jest układ obrazków przedstawiających co możemy robić dla środowiska aby było czyste.

„Sprawdź co wiesz”/dzieci dostają karty pracy, gdzie zadaniem dzieci jest segregacja do odpowiedniego kosza śmieci-rysunków/

10. Dzielenie się wrażeniami i określania swojego samopoczucia po zajęciach /„Zoom”/


Aneks

1. „Ja i ty” nr 10 Rymowane zabawianki, masarzyki i kołysanki. (aneks 1)
najpierw ja potem ty, my i wy i oni
chce powitać się dziś z wami i pięknie pokłonić

jestem ja jesteś ty, my i wy i oni
każdy lubi mieć kolegę
cześć podajmy dłonie

mówię ja mówię ty, my i wy i oni
pobawimy się przyjemnie w naszym miłym gronie

ide ja idziesz ty, my i wy i oni
długa droga jest przed nami
razem kroczmy po niej

teraz ja teraz ty, my i wy i oni
do przyjaźni warto wszystkich piosenka nakłonić

teraz ja teraz ty, my i wy i oni
do przyjaźni warto wszystkich piosenką nakłonić

2. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wesołe kółeczko” nr12 Gimnastyka smyka (aneks 2)
Stajemy wszyscy w kole
Łapiemy się za ręce
Skaczemy jak najwyżej
Kucamy jak najprędzej
Za ręce się łapiemy
Jak żabki w przód skaczemy
A teraz już kucamy x2
Jak raki powracamy

Języki wystawiamy i szybko je chowamy
A teraz dla ochłody liżemy zimne lody
Stoimy na podłodze tylko na 1 nodze
Podskok teraz znów zmiana
Ktoś przypomina bociana?

3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Rączki dwie, nóżki dwie” nr 1 Gimnastyka smyka (aneks 3).
Mam dwie rączki, nóżki dwie
Robię nimi to co chcę
Mogę klaskać mogę tupać x2
Mogę nimi rytm wystukać

Na bok rozkładam ręce
I w prawą stronę się kręce
A teraz chwilę ochłonę
I wiruję w drugą stronę

Krok do przodu i dwa w bok
przed siebie długi skok
zamykam oczy i kucam udaje że piłkę rzucam

skaczę sobie jak żabka
i zrywam z drzewa jabłka
pełzam po ziemi jak żmija
zygzakiem wszystko omijam

klaszcząc kręcę się w koło
i śmieję się wesoło
kładę ciało na podłogę
oddycham mocno jak mogę

Leże sobie na łące
Liczę kwiatki pachnące
Teraz noskiem wącham je
Ach och głośno się zachwycam

4. Zabawa „Masarzyki-pisarzyki” muzyka i słowa z Rymowane zabawianki ...nr 18 (aneks 4)

„Rysowanka”nr 18
Na pleckach narysuje słoneczko kwiatuszek serduszko
Po rączkach raczki wędrują leciutko je podszczypują
Na pupci powstanie drabina, już strażak się niej wspina
Po nóżkach wiją się rzeczki i chodzą szczypaweczki
Po stópkachjedzie walec
Czy mam rysować dalej?
A na twoich pleckach zasadzimy kwiatki
Zrobimy tu na nich 2 piękne rabatki
Wyrywamy chwasty na bok je zgrabimy
Robimy dołeczki cebulki sadzimy
Dołki zasypujemy ziemię przykryjemy
A teraz ogródeczek cały podlejemy
A w tym ogródeczku jesteś nasz skarbeczku
Dla mamy i taty
Najpiękniejszy kwiatek

5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Bęc” Rymowane zabawianki... nr 15 (aneks 5)

Po łące po łące skakały zające
Kic kic kic tralala i na łąkę bęc

W kałuży w kałuży żabka się zanurzy
Hop hop hop tralala i w kałużę bęc

W bardzo małym stawie z rybką się pobawię
Plum plum plum tralala i do stawu bęc

Po trawie po trawie chodziły pawie
Szur szur szur tralala i na trawę bęc

Na dużej polanie owca je śniadanie
Chrup chrup chrup tralala i na polanę bęc

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.