Elżbieta Śliwka
Przedszkole Miejskie Nr 1 w Lubinie
grupa dzieci 4-letnich
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
„BAŁWANKOWE ZABAWY”
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
2.Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
3.Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
4.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cel główny:
-Umożliwienie rodzicom obserwowania swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w gronie rówieśników i ocena jego umiejętności.
Cele operacyjne:
-dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych);
-wie,jak należy się zachować na uroczystościach;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
- chętnie uczestniczy w tańcach;
- potrafi inscenizować utwory literackie i muzyczne;
-dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową;
-układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby;
-zna następstwo pór roku;
-rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;
Metody:
- słowne;
- zadaniowe;
- aktywizujące.
Formy:
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje czterech pór roku, śnieżynka – pacynka dla ustalenia kolejności wypowiedzi, gazety, kosz, płyty CD, tablica tematyczna z ilustracjami, chusty, puzzle do układania w kopertach, kartki papieru, klej, wiersze.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie – hymn grupy „Jesteśmy tygryski”.
2.Powitanka – „Ludzie do ludzi”- muzyka von Srem (dzieci witają się policzkami, kolanami itp.).
3.Zabawa w kole – „ Witam wszystkich” (nauczycielka wymienia kogo, a dzieci machają prawą ręką), którzy:
- są w tej sali
- są uśmiechnięci
- lubią zimę
- mają sanki
- lepią bałwanki ze śniegu.
4. Utrwalenie treści wiersza „Pory roku” i nawiązanie do tematu zajęć (pory roku – ilustracje)
Powolutku, krok po kroku idą sobie pory roku.
Wiosna, lato, jesień, zima – nic ich w biegu nie zatrzyma.Każda ma swój styl i klimat. Wiosna, lato, jesień, zima...
5.Rozmowa nt. wiersza
- Ile jest pór roku? (dz. przeliczają liczebnikami głównymi, dzielą wyrazy na sylaby-klaszcząc w dłonie)
- Jaką mamy teraz porę roku? (swobodne wypowiedzi dzieci na temat zimy i jej charakterystycznych cech).
6. Zabawa ruchowa przy piosence (z rodzicami) – „Rozruszanka”.
7. Zabawa słowna (burza mózgów)
- Zima to... śnieg, święta, bałwan, choinka, słońce, sanki........
8. Taniec z chustami „Bałwanki” .
9. Zabawa z gazetami – (nawiązanie do bałwanków) - lepienie kul śniegowych z gazety, toczenie kulek, podrzucanie do góry, rzucanie się śnieżkami (przy muzyce).
10. Wiersz „Bałwan” - recytacja i inscenizacja wiersza
BAŁWAN
Na podwórzu już od rana
dziwny gość zawitał.
Stoi cicho, nic nie mówi,
o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos kartofel,
oczy – dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać.
A jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz,
ma na czubku głowy.
Kto to taki? Czy już wiecie?
To bałwan śniegowy.
- jak wyglądał bałwanek z naszego wiersza? (dzieci opisują wygląd bałwana).
11. Praca plastyczna „Bałwanek” – rodzice z dziećmi układają z dziewięciu elementów bałwanka,przyklejają całość na kartkę papieru i kolorują wg własnego pomysłu.
12. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za zabawę i zaproszenie do zabawy „Iskierka przyjaźni”
(Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niech wróci do moich rąk).
13. Ewaluacja zajęcia - jeżeli dzieciom podobały się zajęcia to biorą udział w zabawie ruchowo-muzycznej (Klanza) – „Pożegnanie”.
Oczekiwane rezultaty aktywności:
- wiedza na temat charakterystycznych cech zimy;
- kształtowanie postawy twórczej poprzez różnorodne formy ekspresji.