Scenariusz opracowała : mgr Anna Faryś
nauczycielka z Przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach
Scenariusz imprezy z udziałem
wszystkich grup przedszkolnych realizowany w Światowym
Dniu Pluszowego Misia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Święto Pluszowego Misia
Cele ogólne:
stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą,
integrowanie społeczności przedszkolnej,
Kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek
i książek oraz cudzej pracy.
Cele szczegółowe:
-pozna bliżej postać Kubusia Puchatka i jego przyjaciół,
podejmie i zrealizuje zadania konkursowe,
doceni i nagrodzi starania kolegów,
świadomie wykorzysta swoje zmysły,
przyporządkuje postaciom ich charakterystyczne pożywienie,
zatańczy w układzie ruchowym zespołowym,
pozna historię pluszowego misia,
wysłucha informacji o niedźwiedziach brunatnych,
określi czy pytanie nauczycielki jest prawdą czy fałszem,
poczuje się gospodarzami spotkania i odpowiedzialnie weźmie w niej udział.
Metody:
podające( pogadanka, objaśnienie, opis)
problemowe,
zabawa symulacyjna,
praktyczne(pokaz z instruktażem, zadań stawianych do realizacji).
Formy pracy:
zespołowa ,
zbiorowa,
indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
płyta z nagraniami „Kubuś Puchatek”
dekoracja urodzinowa sali,
sylwety przyjaciół Puchatka
rekwizyty do zadań,
zagadki słowne,
miarka do mierzenia skoków,
zabawki pluszowe,
tort urodzinowy i ciasto,
odtwarzacz CD,
plakat informujący o imprezie.
obrazki do kolorowania
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Schodzenie się gości, zajmowanie miejsc siedzących (każde dziecko przybywa ze swoim ulubionym misiem).
2.Powitanie dzieci i gości:
Wszyscy was witamy, pięknie się kłaniamy ido zabawy was zapraszamy.
3.Zapoznanie dzieci z celem spotkania – Światowy dzień Pluszowego Misia
-Wy dzieci macie swoje święto 1 czerwca w Dzień Dziecka , a dzisiaj 25 listopada świętują wszystkie pluszowe misie. Powiedzcie swojemu misiom na uszko , że bardzo go kochacie. Powiedzcie mu też dlaczego tak bardzo go kochacie. Misiu kocham cię bo.........
4.Prezentacja własnych misiów przez dzieci podczas zabawy tanecznej z misiami.
5.Zabawa z misiem wg instruktażu nauczycielki - „ Misiowy masaż”
do słów rymowanki:
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami'
a po parku chodzą dzieci parami ( po misia plecach maszerują paluszki)
na alejkach ścielą się liści dywany( głaskają całą dłonią)
i brązowe spadają kasztany( ukłucia palcem)
my zbierzmy te dary jesieni( chwyt pięcioma palcami)
układamy je w rządkach na ziemi( rysowanie grzbietem dłoni linii)
W domu tato wywierci w nich dziurki( wiercenie opuszkiem palców)
nawleczemy je wtedy na sznurki ( dwie faliste linie wykonane na plecach)
6.„Które urodziny obchodzi miś pluszowy?”- poznanie „Historii pluszowego misia.”
Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu.
w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie.
Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę . Okazało się , że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia.
Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta
o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
ZAPROSZENIE NA 107 URODZINY PLUSZOWEGO MISIA
7.Roztańczone misie -zabawa taneczna do piosenki „Kubuś Puchatek” zabawy w parach.
8.Konkurs sprawnościowy „Przenoszenie wykałaczek kuchenną rękawicą”
9 Misiowa gimnastyka:
Ruch rozwijający wg W Sherbone
Dziecko:
podskakuje w miejscu obunóż,
obraca się ,
stoi raz na prawej , raz na lewej nodze,
dotyka kolegę „łapkami” brzuszkiem, plecami,
wspina się po miód ,
10.Konkurs dmuchania balonów przez dzieci i panie.
Próby nadmuchania jak największej ilości balonów przez 3 dzieci i panią w ciągu
2 minut.
11.Zabawa ze śpiewem „Stary niedźwiedź”
12.Konkurs „Wyjadanie miodku”
Zlizywanie w jak najkrótszym czasie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.
13.„Misiowe figle”- zabawa w parach.
Dzieci odwrócone do siebie tyłem przepychają się plecami.
14.Słuchanie jednego rozdziału książki Kubuś Puchatek i przyjaciele”
15.Konkursy „Kubuś Puchatek i przyjaciele”
-konkursy sprawnościowe:
„ Krzyś ciągnie misia”-ciągnięcie za nogi partnera zabawy,
„ Baryłka miodu” - jedno dziecko czworakuje , drugie zwisa przez jego plecy poprzecznie , zwisające dziecko zbiera rozrzucone woreczki(baryłki miodu),
„Skoki tygryska” - mierzenie najdłuższych 3 skoków zawodników.
16.Zabawa taneczna do piosenki „Gumisie” w parach ze swoim misiem.
17.Zagadki „Kubusia Puchatka”
1- rozpoznawanie pluszowych postaci z bajki „Kubuś Puchatek „ dotykiem, z zawiązanymi oczami, 2- zagadki słowno -obrazkowe „Kto to jest”
Ma bardzo mały rozumek , jego najulubieńszym przysmakiem jest miodek. Jego najlepszym przyjacielem jest Prosiaczek( Kubuś Puchatek)
Jest najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka, Ma wielkie serce , jest bardzo strachliwy, najbardziej na świecie lubi żołędzie( Prosiaczek)
Ta tajemnicza postać wszystkim udziela dobrych rad. Jest symbolem mądrości w Stumilowym Lesie.( Sowa Przemądrzała)
Jest miłym zwierzątkiem , któremu nic się nie chce robić .Lubi jeść oset i przyjmować prezenty.(Kłapouchy)
To bardzo pracowita postać Ciężko pracuje w swoim ogródku. Ma bardzo liczną wielu krewnych i znajomych. (Królik)
Jest synkiem mamy Kangurzycy , uwielbia płatać figle. (Maleństwo)
Najbardziej na świecie lubi brykać i tran łykać. ( Tygrysek)
3- przyporządkowywanie ulubionych pokarmów na obrazkach postaciom z „Kubusia Puchatka”.
- Kubuś Puchatek – baryłka miodu,
Tygrysek – tran,
Prosiaczek – żołędzie ,
Królik – marchewka,
Maleństwo – ciasteczko,
Kłapouchy- oset.
4.- zagadki słowne Sowy Przemądrzałej- „Prawda czy fałsz”na podstawie krótkiej opowiastki „Z życia niedźwiedzi brunatnych”
Niedźwiedź brunatny żyje w Polsce i jest zwierzęciem chronionym. Jego pożywieniem są mchy , porosty , trawy , zioła, grzyby , owoce, nasiona, cebulki, żołędzie i buczyna.
Je też owady ślimaki i ryby. Niedźwiedź brunatny poluje również na zwierzęta leśne , ale jedynie w lipcu i w sierpniu. Wówczas to pozornie ociężałe zwierzę porusza się z błyskawiczną szybkością . Pod ciosami jego potężnych łap może zginąć nawet duże zwierzę takie jak jeleń czy łoś. Podczas zimowej drzemki w swoim legowisku zimowym, które nazywamy gawrą, samica rodzi 1-5 młodych. Małe niedźwiadki
ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm . Początkowo są bardzo bezradne , pozostają z matką do 3 roku życia. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już w lecie .Jedzą wtedy bardzo dużo., robiąc się coraz grubsze. Swoją gawrę do spania przygotowują bardzo starannie . Jamę w ziemi , spróchniałe pnie drzew lub jaskinię wyścielają liśćmi, gałązkami, mchem i nie opuszczają aż do wiosny. Niedźwiedź brunatny ma doskonały słuch i węch, doskonale wspina się po drzewach. Ma małe oczy i słabo widzi. Głos niedźwiedzia to mruczenie, które wyraża zadowolenie, pomruk oznacza zaniepokojenie lub zaskoczenie, zaś głośny ryk oznacza ból lub gniew.
niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy,
śpią w gawrze , czyli w legowisku zimowym,
legowisko może być wysoko na niebie,
zimą budzą się kilka razy,
wiosną są bardzo głodne,
misiami po urodzeniu opiekuje się ich mama,
niedźwiedzie są wszystkożerne,
słabo słyszą ,
słabo widzą
mają mocne pazury.
Zadowolony niedźwiedź mruczy.
Zagniewany niedźwiedź syczy
18 Utworzenie dużego koła-taniec do piosenki „Misie”
19 Wniesienie na salę:
URODZINOWEGO TORTU DLA PLUSZOWEGO MISIA
ZAPALENIE URODZINOWEJ ŚWIECZKI I ODŚPIEWANIE 100 LAT
zaproszenie wszystkich dzieci na misiowy poczęstunek
wręczenie wszystkim dzieciom obrazków do kolorowania z bohaterami „Kubusia Puchatka”