SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZYGOTOWUJĄCEGO
DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA WG METODY IRENY MAJCHRZAK
W GRUPIE 5-LETNIEJ
Scenariusz opracowała : mgr Anna Faryś – nauczyciel Przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach
TEMAT: To dla Was kochani rodzice.
Cele:- Przygotowanie do nauki czytania
Przygotowanie do nauki pisania ,
Wydłużenie fazy oddechowej podczas recytacji wiersza,
Ćwiczenie spostrzegawczości, uwagi, koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz słuchu fonematycznego.
Utrwalenie umiejętności globalnego odczytywania wyrazów .
Cele szczegółowe: - Dziecko rozumie polecenia i umie je wykonać,
Wyodrębnia pierwszą głoskę w nagłosie,
Rysuje po wyznaczonym śladzie,
Umie policzyć litery w wyrazie,
Potrafi złożyć obrazek z części,
Recytuje wiersz,
Rozpoznaje wyrazy globalnie,
Segreguje obrazki pod względem pierwszych liter ich nazw.
Metody:
Formy: - indywidualna,
z całą grupą,
Środki dydaktyczne: Obrazki i podpisy do obrazków , kartoniki z literami ( wielkie i małe , drukowane) , obrazki ze sprzętem domowym, kartoniki z różną ilością kropek , kwiatki z kartonu ( różne kolory i kształty) rozcięte na 2 części, obrazek z konturami kwiatów do obrysowywania i rozcinania, klej , nożyczki, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Ćwiczenie wydłużające fazę oddechową na podstawie wiersza E.M. Skorek „Liczenie kwiatów”
Dzieci powtarzają wiersz z nauczycielką.
„Nad zieloną łąką , lecą 2 motyle,
Oj, bardzo się cieszą , że tu kwiatów tyle.
Kolorowe kwiaty 4 zobaczyły,
Nabrały powietrza, do 4 liczyły.
Dzieci nabierają powietrza i liczą , pokazując na palcach
„Jeden , dwa, trzy, cztery.
„Ale pięknych kwiatów jest więcej na łące,
liczyły do 6 kwiatuszki pachnące.
Nabierają powietrza i liczą do 6 pokazując na palcach
„Jeden , dwa, trzy, cztery, pięć , sześć.”
2.Ćwiczenia ruchowo graficzne „Spacer z mamą i tatą”.
Słuchanie opowiadania nauczycielki połączone z wykonywaniem ćw. ortofonicznych i drobnych ćw. rąk.
3.Zabawa „ Jaki to wyraz?”
Umieszczenie pod obrazkami na tablicy, kartoników z wyrazami do globalnego czytania ( mama, tata, kotek, pies, dom, igła, las, bałwanek, )
Głośne odczytanie podpisów.
4.Zabawa „Jaka to głoska?”
Wybrzmiewanie pierwszej głoski w wyrazach z tablicy.
Wyszukanie wśród innych i umieszczenie pod podpisami na tablicy kartoników z literami ( drukowanych , małych i wielkich, ) którymi rozpoczynają się te wyrazy.
Odczytanie tych liter.
5.Zabawa „Co mamie i tacie potrzebne jest do pracy”,
Segregowanie obrazków pod względem pierwszych liter ich nazw.
Wybieranie przez dzieci z rozsypanych na dywanie obrazków ze sprzętem domowym tych które są mamie lub tacie potrzebne do pracy.
Wybrzmiewanie pierwszej głoski w wyrazie wybranym przez dziecko , umieszczenie wybranego obrazka na tablicy pod kartonikami z wyrazem zaczynającym się taką samą głoską.
6 Ćwiczenia z kinezjologi edukacyjnej „Kreślimy leniwą ósemkę” z wykorzystaniem wiersza A. J.
I K. L. Zwoleńskich „Przepis na tańczącą ósemkę”
„Maluj, maluj ręką motyla,
maluj, maluj go przez chwilę,
maluj, maluj go w wyobraźni
dla
oka – oka - wskazywanie jednego i drugiego oko
ucha – ucha - wskazywanie jednego i drugiego ucha
tańczącej nogi też - naprzemienne wyrzucanie nogi w przód po skosie.
7.Zabawa „ Liczymy litery”
Wybieranie przez dzieci kartoników z różną liczbą kropek.
Przeliczanie ich , próby dopasowania liczby kropek do liczby liter w wyrazach na tablicy.
Umieszczenie kartonika z kropkami pod właściwym wyrazem na tablicy.
MAMA – 4 kropki
TATA – 4 kropki
DOM – 3 kropki
KOTEK- 5 kropek itp.
8.Ćwiczenia spostrzegawczości „Kwiatek dla Mamy”
Dobieranie z rozsypanki na dywanie dwóch połówek kwiatków wg koloru i kształtu.
Ułożenie wybranego kwiatka przed sobą na dywanie.
Wodzenie palcem wzdłuż konturu kwiatka – prawą i lewą ręką.
9. Ćwiczenia ruchowo – graficzne. Kreślenie sylwet kwiatów w powietrzu , konturów słonka, chmurek , uśmiechu itp. na plecach kolegi.
10.Zabawa relaksująca „ Pięć palców”
Naśladowanie ruchem dłoni i palców - cięcia nożyczkami -
krojenia nożem-
widelca-
grabi-
szczypiących szczypiec-
głaszczącego piórka -
11.Ćwiczenia graficzne „Kwiaty dla mamy i taty”
-Obrysowywanie konturów na obrazku,
-kolorowanie kwiatów
rozcinanie obrazka na 5 części wg wyznaczonych linii,
naklejanie powstałej rozsypanki na kartkę.