SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO DLA WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH
ODBYTEGO DNIA 23MARCA 2010 R. W PRZEDSZKOLU NA ORLEJ POLANIE W ZIĘBICACH
Scenariusz opracowała i spotkanie poprowadziła : Anna Faryś
TEMAT: Dzień Włoski w przedszkolu.
CELE OGÓLNE:
Poznanie niektórych państw Unii Europejskiej,
Dostrzeganie podobieństw i różnic dotyczących tych państw,
Wzbudzanie zainteresowania życiem ludzi w innych krajach,
Poznanie podstawowych kroków „tarantelli” oraz walca, rozwijanie poczucia rytmu oraz swobody w poruszaniu się przy muzyce,
Rozumienie znaczenia symboli narodowych
Budzenie przywiązania i szacunku dla Ojczyzny.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
-Zna symbole narodowe Polski, Włoch, Austrii i Czech,
Wskazuje na mapie Polskę , Włochy , Austrię i Czechy,
Umie wymienić kilka podstawowych wiadomości na temat Włoch ,
Nazywa miasta włoskie: Rzym , Piza, Wenecja – zna ich charakterystyczne budowle,zwyczaje, tradycje,
Zna legendę związaną z powstaniem stolicy Włoch,
Zna historię miasta Pompeje ,
Zna charakterystyczne dla Włoch potrawy i przyprawy: pizza, spaghetti, lody włoskie , pesto, oliwki, oliwa, suszone pomidory, kawa cappuccino,
Tańczy taniec włoski „tarantella” wg ułożonego układu,
Używa zwroty grzecznościowe w języku włoskim: buon giorno , arrivederci, per favore, grazie, prego,
Aktywnie uczestniczy w zabawie, wykonuje postawione przed nim zadania,
METODY PRACY:
Eksponujące: pokaz , obserwacja,
Podające: rozmowa, objaśnienia, opis,
Problemowe: zadań stawianych do realizacji,
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń,
Pedagogika zabawy.
FORMY PRACY:
indywidualna,
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
mapa Europy,
flagi Polski, Włoch, Austrii i Czech,
hymn Polski i Włoch,
plansze , zdjęcia , wydawnictwa z włoskimi budowlami: Koloseum i zabytki Rzymu, Bazylika św. Piotra, i zabytki Watykanu , Kampanila w Pizie, zabytki i kanały w Wenecji, wulkan Wezuwiusz i zdjęcia Pompejów,
reprodukcje dzieł i opisy wynalazków Leonarda da Vinci i dzieł Michała Anioła,
plansza „ Przysmaki i przepisy kulinarne kuchni włoskiej”,
ilustracja „dobrej czarownicy” Betany i Pinokia,
makaron z pesto, oliwki, suszone pomidory, oliwa z oliwek,
płyty CD z melodiami włoskimi, oraz utworami A. Vivaldiego,
„blaty do pizzy” z masy solnej, plastelina,
duże plastikowe samochody , piłka, bramka ,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Jaki kraj dzisiaj zwiedzimy? - zagadka
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka przy dużej mapie Włoch zadaje dzieciom zagadkę:
Są tam słynne, pyszne lody,
które zjecie dla ochłody,
smaczne pizze: duże , małe
lub spaghetti doskonałe.
Tam gondolą popłyniecie,
po kanałach w pięknym mieście,
i najwięcej w całym świecie
słynnych zabytków oglądniecie,
Nauczycielka nawiązuje do charakterystycznego kształtu półwyspu apenińskiego (kształt damskiego buta), zwraca uwagę na trzy morza otaczające Włochy, oraz na góry – od północy znane już dzieciom z „wycieczki” do Austrii – Alpy, oraz biegnące przez cały kraj Apeniny.
Wskazuje też na dwie włoskie wyspy Sardynię i Sycylię.
2.Słuchanie hymnu Włoch.
Zaproszenie dzieci do wysłuchania hymnu na stojąco. Po wysłuchaniu dzieci siadają i poznają inne symbole narodowe Włoch ( flaga , godło) oraz nazwę stolicy- Rzym. Porównują je z polskimi symbolami. Rozpoznają flagę włoską spośród czterech ( polska, włoska , czeska , austriacka) i umieszczają na mapie Włoch
Nauczycielka umieszcza na tablicy napis Włochy , a obok napis Italia. Wyjaśnia znaczenie tego słowa.
3..Zaproszenie do odbycia wycieczki po Włoszech.
Dzieci na mapie Europy wskazują Polskę – kraj z którego wyruszamy na wycieczkę- wyszukują polską flagę i umieszczają ją na mapie. Nauczycielka wskazuje na mapie kraje przez które będą podróżować- starsze dzieci odczytują ich nazwy ( Czechy, Austria) – wyszukują ich flagi i umieszczają je w ich granicach.
Przy muzyce wszystkie dzieci „wsiadają do autokaru” który przewiezie je do stolicy Włoch przez Czechy i Austrię.
Dzieci żegnają Polskę słowami „do widzenia”. W Czechach witają czeskich przyjaciół słowem „ahoj” , w Austrii powitaniem „guten tag”,
Po przejechaniu Alp , dzieci dojeżdżają do Rzymu – po ustawieniu w kole (przed planszą z napisem Rzym) witają się słowami „buon giorno”.
4.Rzym – poznajemy stolicę Włoch.
Dzieci siadają w dużym kręgu . Nauczycielka najpierw wskazuje polską nazwę stolicy Włoch ,
a potem na kartoniku jej włoski odpowiednik -ROMA. Prosi by starsze dzieci odczytały tę nazwę wspak- AMOR- co w języku włoskim znaczy miłość. Włosi uważają , że Rzym to miasto miłości i że kto raz zobaczy Rzym , zakocha się w jego pięknie i zawsze będzie do niego wracał.
Nauczycielka zachęca dzieci do wysłuchania legendy o powstaniu Rzymu.
„Dwaj bracia bliźniacy- Remulus i Remus – jako niemowlęta zostali przez swoją matkę umieszczeni w koszu i spuszczeni na wody włoskiej rzeki Tybr, by uniknąć śmierci z rąk złego wuja, który obawiał się o swój tron. Dzieci zginęły by niechybną śmiercią ,gdyby nie wilczyca , która znalazła płaczące dzieci w trzcinach na brzegu rzeki. Własnym mlekiem wykarmiła chłopców i chroniła ich do czasu ,gdy braćmi zaopiekował się pasterz wypasający owce w okolicy.
Kiedy chłopcy urośli , jeden z braci założył miasto w miejscu , gdzie odnalazła ich wilczyca i nadał mu nazwę ROMA”
Na pamiątkę tego wydarzenia symbolem Rzymu jest posąg karmiącej wilczycy (zdjęcie).
Następnie nauczycielka prezentuje zdjęcia Koloseum . Wyjaśnia , że jest to jedna z najstarszych budowli w Rzymie , opisuje jej wielkość, i objaśnia do czego służyła.
Wskazując na następną planszę z napisem Watykan i objaśnia ,że w obrębie stolicy Włoch znajduje się najmniejsze państwo świata z największą na świecie Bazyliką św. Piotra.(zdjęcie) Tam odbywają się największe kościelne uroczystości , w których bierze udział papież (zdjęcie).
Kopułę tej świątyni wykonał włoski artysta – słynny na cały świat – Michał Anioł. Jest on też autorem wielu znanych obrazów , fresków i rzeźb. ( zdjęcia). Innym wielkim artystą był Leonardo da Vinci. Jego obrazy „ Mona Lisa” , czy „Dama z łasiczką „ (zdjęcia) to najcenniejsze obrazy świata. Leonardo da Vinci był również wielkim wynalazcą , lekarzem , filozofem, ( prezentacja stron z książki „Wielkie wynalazki świata”)
5.Zwiedzamy włoskie miasta .
Zabawa muzyczno – ruchowa „Autobus” wg pedagogiki zabawy „Klanza”
Do jakiego miasta dojechaliśmy? - dzieci starsze odczytują nazwę miasta na planszy - „WENECJA”
Nauczycielka wskazując na zdjęcia miasta objaśnia , iż zostało ono zbudowane na 117 wyspach , które opływa 160 kanałów z wodą . Pełnia one rolę ulic po których poruszają się specjalne łodzie zwane gondolami ( rysunek na planszy) . Gondolami kierują gondolierzy ubrani w charakterystyczny ubiór (zdjęcie) . Dla zakochanych par płynących ich łodziami śpiewają słynne pieśni o miłości . Tu nauczycielka zaprasza dzieci do przejażdżki gondolą przy wtórze słynnej pieśni włoskich gondolierów „A more mio „ - dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie , łapią się za ręce i naśladują ruch wiosłowania , pochylając się raz do przodu raz do tyłu.
W okresie Karnawału w Wenecji odbywa się najsłynniejsza w całej Europie zabawa karnawałowa na ulicach miasta, podczas której przez ulice przewija się - tańcząc- tysiące przebierańców w charakterystycznych strojach i maskach na twarzy, ( zdjęcia)
Dzieci z grupy 5-latków zapraszają do obejrzenia przygotowanego przez nich narodowego tańca włoskiego „tarantella” .
Po obejrzeniu tańca wszystkie dzieci dobierają się parami i przy muzyce tańczą „walca włoskiego”
Po zabawie żegnają Wenecję i autobusem jadą dalej.
Zatrzymują się przy planszy z napisem PIZA i dużym rysunkiem Kampanili – najsłynniejszej budowli miasta.
Nauczycielka podaje informacje dotyczące krzywej wieży- która na wysokość 55 metrów i jest odchylona od podstawy prawie 5 metrów.
Dzieci próbują ze swojego ciała stworzyć „ krzywą wieżę” , a potem bawią się przy muzyce w zabawę „Zróbmy sobie zdjęcie”
Żegnamy Pizę , wsiadamy do autobusu i wyruszamy na południe Włoch , aby zobaczyć słynny wulkan Wezuwiusz oraz starożytne miasto Pompeje. (dzieci zatrzymują się przed kolejną planszą z napisem ,z rysunkiem wulkanu oraz ze zdjęciami Neapolu i Pompejów)
Korzystając z książki „Nieistniejące miasta świata” nauczycielka przedstawia dzieciom historię Pompejów – miasta które zniszczone zostało przez wulkaniczny pył .
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy ruchowej „Wybuch wulkanu”
Dzieci żegnają kolejną włoską atrakcję i udają się do włoskiej restauracji.
6.Włoskie przysmaki
Nauczycielka zaprasza dzieci do planszy „Włoskie przysmaki” na której umieszczone zostały rysunki, zdjęcia i przepisy charakterystycznych włoskich potraw i przypraw. Pod planszą na stoliku przygotowane zostały do degustacji : makaron z pesto, oliwki oraz suszone pomidory i oliwa z oliwek. Dzieci nazywają słynne włoskie potrawy : Pizza, makaron , risotto, lody, a potem zaproszone przez nauczycielkę próbują włoskich przysmaków : makaronu z pesto , oliwek, suszonych pomidorów, dzieląc się wrażeniami z degustacji.
Nauczycielka zaprasza na środek po pięcioro dzieci z każdej grupy. Ich zadaniem będzie ozdobienie
blatu „pizzy z masy solnej” elementami wykonanymi z plasteliny. Podczas pracy kolegów pozostałe dzieci słuchają fragmentów utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku – wiosna”
Po skończonej pracy dzieci prezentują swoje „pizze” kolegom.
7.Kogo włoskie dzieci lubią najbardziej?
Nauczycielka prosi by wszystkie dzieci usiadły na dywanie i dokładnie przyjrzały się postaciom na niej narysowanym.( dobra czarownica Befany i Pinokio) Pyta , czy ktoś wie jak się nazywają .
Opowiada dzieciom o dobrej czarownicy Befany , która włoskim dzieciom przynosi prezenty na Boże Narodzenie oraz o małym drewnianym chłopcu – Pinokiu-bohaterze bajki której autorem jest włoski pisarz. Chętne dziecko opowiada historię Pinokia, a nauczycielka prezentuje kolejne ilustracje z bajki.
8.Jaki sport Włosi lubią najbardziej?
Na podstawie plansz ( zdjęcia włoskich klubów piłkarskich , oraz zdjęcia z wyścigów Formuły 1)
dzieci zgadują nazwy ulubionych sportów we Włoszech.
a) Zabawa ruchowa - „Mistrzostwa Włoch w piłce nożnej” Nauczycielka zaprasza dzieci z wszystkich grup (po 5 dzieci) do zabawy.
Do bramki na środku sali – bronionej przez wybranego bramkarza- drużyny starają się wbić jak najwięcej goli .
b) Zawody sportowe- „Mistrzostwa Formuły 1.”
Dzieci ścigają się parami samochodami , okrążając słupki znajdujące się na końcu sali i wracając na wyznaczoną metę.
Dzieci zachęcają kolegów do szybszej jazdy włoskim słowem „presto”
9.Żegnamy Włochy.
Dzieci żegnają się z Italią mówiąc do siebie „arrivederci” . Wsiadają do autokaru i wracają do Polski.
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE :
„Pinokio”- czytanie fragmentów bajki , kolorowanie obrazków o przygodach Pinokia.
Kolorowanie flagi Włoch przez dzieci starsze.