Numer: 9706
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ruch to zdrowie - zabawy wspierające rozwój ruchowy dziecka

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie „Misie” z dnia 18.05.2010 roku

CEL HOSPITACJI: Organizacja ukierunkowanej aktywności dzieci
w ogrodzie przedszkolnym.

CELE ZAJĘCIA:
- Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną
- Zachęcanie do uczestnictwa w grach i zabawach sportowych
- Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego znoszenia stresów i porażek

PODSTAWA PROGRAMOWA:
1/2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
5/1 dba o swoje zdrowie;
5/3 jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości
5/4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
6/1 wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;

METODY:
- aktywna działalność dziecka;
- pokaz;

FORMY:
- grupowa,
- zespołowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- gazety
- lina
- woreczki
- hula-hop
- jeżyki
- piłka
- krążki
- szarfy
- nagrody (odznaki)

LITERATURA:
Josef Griesbeck „Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania”
Internet

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawy wprowadzające:
- „Baba Jaga Patrzy”
- „Ziemia, woda, powietrze” – dzieci stoją w rozsypce, gdy nauczycielka krzyknie nazwę jakiegoś zwierzęcia, dzieci muszą przyjąć natychmiast odpowiednią postawę ciała, np.: żaba (woda) -wszyscy kucają, jaskółka (powietrze) – wszyscy wyciągają ręce do góry, niedźwiedź (ziemia) – wszyscy stoją wyprostowani.

2. Podział dzieci na grupy z użyciem szarf.

3. „Turniej sportowy”:
- „Papierowa awantura” – nauczycielka rozkłada linę, dzieci w grupach ustawiają się po obu stronach liny. Każda grupa dostaje tyle samo papieru i ugniata papierowe kule. Jeżeli wszystko jest gotowe dzieci rozpoczynają obrzucanie się kulkami. Po upływie minuty zabawa zostaje przerwana. Zwycięską grupą jest ta, która ma na swoim polu mniej kulek.
- „Bieg czasu” – dzieci ustawiają się w dwóch grupach jeden za drugim. Zadaniem każdego uczestnika jest bieg z woreczkiem w dłoni do hula-hop, wrzucenie do niego woreczka i szybki powrót. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.
- „Stonoga” – uczestnicy w dwóch grupach ustawiają się jeden za drugim, tworząc stonogę, obejmują się przy tym za biodra. Sztuka polega na tym, aby harmonijnie poruszać się do przodu. Wygrywa drużyna, która szybciej okrąży jeżyka i wróci na miejsce.
- „Slalom z piłką” – dzieci stoją w dwóch drużynach jeden za drugim. Ich zadaniem jest przebiec slalomem pomiędzy jeżykami kopiąc piłkę i wrócić na miejsce. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.
- „Tor przeszkód” – zadaniem każdego zawodnika w drużynie jest przeskakiwanie z nogi na nogę po krążkach, następnie przejście przez szarfę i powrót po linii prostej na miejsce. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.

4. Zabawa uspokajająca:
- „Ostatni ukłon” – wszyscy gracze ustawiają się w kręgu w taki sposób, aby powstał krąg wewnętrzny i zewnętrzny. Po danym znaku startu, wszyscy kłaniają się stojącemu naprzeciwko partnerowi i w ten sposób żegnają się ze sobą. Uczestnicy w kręgu zewnętrznym idą w lewo, a z kręgu wewnętrznego idą w prawo. Na hasło „Partner” wszystkie pary w kręgu powinny znów się odnaleźć i przykucnąć.

5. Podsumowanie zajęć i wręczenie dzieciom odznaczeń „Sportowca roku”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.