X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 970
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Gdzie mieszka tulipan" - scenariuszzajęć otwartych dla 3-4 latków

Temat: „Gdzie mieszka tulipan”- scenariusz zajęć otwartych dla 3-4 latków.

Cele:
- słuchanie opowiadania n-lki wg M. Różyckiej „O żółtym tulipanie”,
- oglądanie obrazków przedstawiających różne gatunki tulipanów,
- nawiązanie do kraju U.E- Holandii – kraju kwitnących tulipanów,
- zwracanie uwagi na poszczególne etapy wzrostu roślin (dzieci starsze) – cebula, liście, pączek.

Cele operacyjne:
Dzieci:
- uważnie śledzą treść opowiadania i odpowiadają na pytania dotyczące treści,
- dowiadują się o państwie U.E – Holandii,
- rozpoznają tulipany na obrazkach,
- poznają etapy wzrostu rośliny,
- oglądają prawdziwe, kwitnące tulipany i ich cebulki,
- malują sylwety tulipanów farbami plakatowymi – dzieci chętne.

Metody: czynna, zadań i ćwiczeń stawianych dzieciom.

Forma: Praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne: obrazki do opowiadania, tamburyno, kwitnące tulipany, cebulki tulipanów, ziemia z sadzonkami tulipanów, kartony, farby, pędzle.

Przebieg:

1. Powitanie rodziców; zabawa inscenizowana ruchem przy piosence "Ogródek Bartoszka".

Jedno dziecko z grupy jest Bartoszkiem, pozostałe dzieci śpiewają piosenkę, a Bartoszek naśladuje podlewanie grządek, padanie deszczu (I i II) zwrotka. W III zwrotce wchodzi 1 dziecko jako "wiosna" - pozostałe dzieci w przysiadzie na dywanie jako "kwiaty" śpiewają piosenkę i czekają, aż "wiosna" dotknięciem ręki "rozwinie" kwiaty. ostatnią zwrotkę śpiewają wszystkie dzieci.

2. Słuchanie opowiadania - rozmowa dotycząca treści.

* Gdzie mieszkał mały tulipanek?
* Kto go obudził pukaniem?
* Dlaczego tulipanek nie chciał wstać?
* Kto jeszcze do niego pukał?
* Co się potem wydarzyło?
* Kto zobaczył tulipanka w ogrodzie?

3. Oglądanie ilustracji różnych gatunków tulipanów

* Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazki różnych tulipanów (kształt kielicha, barwa)
* Wprowadzenie nazwy "Holandia" jako kraju "kwitnących tulipanów"
* Pokaz charakterystycznych elementów krajobrazu Holandii - wiatraki i pola tulipanów.

4. Przyglądanie się kwitnącym tulipanom, zapoznanie ze wzrostem roślin.

* oglądanie cebuli tulipana oraz tulipana kwitnącego wraz z cebulą,
* wsadzenie cebulki tulipana do doniczki z ziemią,
* Co potrzebne jest roślinom do życia?- wspólne wyciągnięcie wniosków (woda,słońce, ciepło).

5. Zabawa ruchowa "Kwiaty rosną - kwiaty więdną"

* Nauczycielka gra na tamburynie "kwiaty rosną" - dzieci prostują się i wznoszą na palcach, ręce wyciągnięte do góry.
* Nauczycielka przestaje grać - akcentując ostatnie uderzenie - "kwiaty więdną" - dzieci wykonują przysiad na dywanie.

6. Malowanie farbami plakatowymi. dzieci otrzymują sylwety tulipanów odbite na kartonach; malują farbami kwiat - kolorem żółtym lub czerwonym; łodyga i liście - na zielono.

7. Zakończenie zajęć - oglądanie wszystkich prac wspólnie z rodzicami.

8. Komentarz metodyczny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.