Konspekt zajęć zintegrowanych
Krąg tematyczny: W marcu jak w garncu
Temat dnia: Jaka jest marcowa pogoda?
Metody:poglądowa, praktycznego działania, drama
Środki dydaktyczne:kartki z symbolami pogody i literami, globus, latarka, termometr, barometr, mapa z prognozą pogody, przybory do doświadczeń(szklanka, kartka, rurka,balon, woda), puzzle z hasłem ,,W marcu jak w garncu''
Cele:
Uczeń:
zna elementy pogody,
wie, jaka jest pogoda charakterystyczna dla danej pory roku,
prowadzi obserwacje pogody i zapisuje je w kalendarzu pogody,
potrafi odczytać wskazania termometrów,
nazywa kierunki wiatrów i nazywa je graficznie,
układa i pisze zdania na temat pogody marcowej.
Przebieg lekcji
1.Wprowadzenie do tematu dnia – ułożenie hasła z rozsypanki literowej.
Nauczyciel przypina na tablicy kartki z narysowanymi symbolami pogody i literami. Z powstałej rozsypanki uczniowie odczytują hasło : Pogoda.
2.Co to jest pogoda? - pogadanka na temat zjawisk pogodowych występujących na kuli ziemskiej
Pogoda – warunki atmosferyczne wokół nas, na które składa się temperatura, ciśnienie powietrza, zawarość w nim wilgoci, a także obecność lub brak chmur oraz kierunek wiatru.
Słońce ogrzewa powierzchnię Ziemi najbardziej intensywnie w rejonach zwrotnikowych, bieguny otrzymują najmniej ciepła. Powietrze wokół nas jest w ciągłym ruchu.Są to zarówno łagodne podmuchy jak i porywiste wichury. Dzieje się tak pod wpływem Słońca, które nagrzewa Ziemię. Cząsteczki powietrza poruszają się szybciej, gdy są rozgrzane i powietrze zaczyna się rozszerzać. Staje się rzadsze od otaczającej je atmosfery i w ten sposób tworzy się obszar niskiego ciśnienia. Ciśnienie powietrza określa prędkość wiatru, który zawsze wieje z obszarów o wysokim ciśnieniu do obszarów o niskim ciśnieniu. Regularne zmiany pogody w ciągu roku nazywamy porami roku. W wielu częściach świata występują cztery pory roku- wiosna, lato, jesień, zima- podczas gdy w innych są tylko dwie-pora deszczowa i pora sucha.
3.Co się składa na pogodę?- przypomnienie elementów pogody i dokładne omówienie każdego z nich. Wykonanie doświadczeń potwierdzających obecność powietrza i ciśnienia. Odczytywanie wskazań termometru i barometru. Wygłoszenie przygotowanego w domu przez ucznia zdolnego referatu na temat powstawania chmur i krążenia wody w przyrodzie.
4. Uzupełnianie kalendarza pogody.
5.Drama: Prezenter pogody. Czytanie symboli na mapie pogody.
6.Ćwiczenie śródlekcjne:,,Drzewa na wietrze”
7.Czytanie wiersza pt. ,,List od Marca”i rozmowa na temat przeczytanego wiersza.
-Opowiedz, o czym pisze Marzec w swoim liście.
-Jakie dary chce Wam dać i dlaczego?
-Jakich rad udziela ludziom?
8.Wspólne redagowanie i zapisywanie w zeszycie zdań o marcowej pogodzie na podstawie zgromadzonego w ćwiczeniu słownictwa (s.68)
9.Ułożenie na tablicy puzzli : W marcu jak w garncu
10.Podsumowanie i ocena
Każde dziecko zapisuje na kartce określenie związane z marcową pogodą, może też wykonać rysunek. Następnie dzieci ,,wrzucają” swoje rysunki do garnka umieszczonego pod podpisem : W marcu jak w garncu. Ocena najaktywniejszych uczniów na lekcji.