SCENARIUSZ
Nauczyciel : Izabela Górna - Baum
Grupa : 3-latki
Temat zajęcia : Bawimy się wspólnie z misiem
Cele ogólne :
Wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie (uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania norm zachowań obowiązujących podczas zabawy, odkrywanie i nazywanie pozytywnych postaw bohaterów, udzielanie pomocy innym, zachęcanie do stosowania form grzecznościowych w określonych sytuacjach. Rozpoznawanie stanów uczuciowych
Cele operacyjne :
Dziecko:
- Udziela odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania
- Porządkuje zabawki – odkłada na wyznaczonym miejscu na półeczce
- Używa zwrotów grzecznościowych (proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia)
- Odtwarza ruchem treść piosenki, improwizuje ruchem słyszaną muzykę
- Próbuje ocenić zachowanie bohaterów
- Swobodnie porusza się w przestrzeni bez potrąceń, szybko reaguje na sygnał
- Określa i prezentuje stany emocjonalne – identyfikuje swoje uczucia
- Układa sylwetę misia z pociętych elementów
- Doskonali sprawność aparatu mowy podczas zabawy logopedycznej
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z pokazem i instrukcją słowną N-la
Metody :
słowna : rozmowa, polecenia, objaśnienia
oglądowa : pokaz, obserwacja
czynna : zadań stawianych dziecku do wykonania,
samodzielnych doświadczeń dzieci,
inne: zabawowo- zadaniowa, integracyjna, aktywizujące - burza mózgów, drama.
Formy :
- praca zbiorowa, zabawa z całą grupą,
- praca indywidualna,
- praca zespołowa.
Aktywności dzieci : słowna, ruchowa, plastyczno - konstrukcyjna, muzyczna
Środki dydaktyczne: ilustracje nt. „Bałagan w pokoju”, zabawki, pluszowy miś, sylweta misia wesołego i smutnego, opaski na głowę z sylwetami zwierząt (misie, zajączki), obrazki minki, lusterka, „Tajemniczy prezent”, list, puzzle, miód, nagrania muzyczne, materiały plastyczne: farby plakatowe, kółeczka z kolorowego papieru, kuleczki z krepy, klej.
Przebieg zajęcia:
1.Scenka sytuacyjna „Bałagan w pokoju”. Wypowiedzi dzieci na temat zaistniałej sytuacji na dywanie i ilustracji; wspólne z misiem porządkowanie zabawek – odkładanie na półeczki.
2.Spotkanie z pluszowym misiem – zabawa improwizacyjna.
3.Rozmowa kierowana na temat wcześniej oglądanych przez dzieci bajeczek z serii „Przygody Misia Uszatka” (Cz. Janczarskiego) – nazywanie bohaterów, ocenianie postaw bohaterów, nazywanie pozytywnych i negatywnych zachowań.
4.Zabawa ruchowa z elementami dramy „Witamy się – żegnamy” – improwizacje ruchowe przy muzyce. (Umiejętność poruszania się bez potrąceń, szybkie reagowanie na sygnał).
5.Zabawa dydaktyczna „Minki”
-Rozpoznawanie i nazywanie umownych symboli obrazujących stany emocjonalne: radość, smutek, złość.
-Naśladowanie wskazanych stanów emocjonalnych – zabawa z lusterkami.
-Nazywanie i identyfikowanie swoich uczuć nt. Jestem wesoły gdy..., Jestem smutny gdy..., Jestem zły gdy ...
6.Burza mózgów nt. „Co by było, gdyby na świecie nie było uśmiechu...”
7.„Tajemniczy prezent” – przesyłka od tajemniczego gościa.
- odczytanie listu i odkrycie zawartości paczki
- układanie obrazka z puzzli w celu dowiedzenia się kto przysłał paczkę i słodki upominek – ćwiczenie analizatora wzrokowego, konstruowanie sylwetki misia z pociętych elementów
- konsumpcja ulubionego przysmaku misia- miodu.
8.Zabawa logopedyczna „Śniadanie misia”- ćwiczenie narządów artykulacyjnych warg i języka.
9.Zabawa ruchowo –naśladowcza do piosenki „Jadą, jadą misie” – ilustrowanie piosenki ruchem.
10. Działalność plastyczna „Wesoły miś” – praca w zespołach. Objaśnienie sposobu wykonania prac – zapoznanie z techniką, pokaz wykonywania poszczególnych czynności.
Do wyboru dzieci – wypełnianie sylwety misia różnymi technikami:
- „malowanie” farbami plakatowymi – stemplowanie palcami,
- wyklejanie kółeczkami z kolorowego papieru,
- wyklejanie kulkami z krepy.
11. Ekspozycja prac.