SCENARIUSZ
Nauczyciel : Izabela Górna - Baum
Grupa wiekowa : 3-latki
Temat kompleksowy : Wycieczka do Krainy Zdrowia
Temat zajęcia : Jak zostać czyścioszkiem?
Cele ogólne :
Znajomość zasad dbania o higienę ciała.
Dostarczanie wiadomości i doświadczeń ułatwiających wdrażanie dzieci do dbania o higienę osobistą. Rozpoznawanie i nazywanie przyborów toaletowych
niezbędnych do utrzymania higieny ciała.
Cele operacyjne :
Dziecko:
- w skupieniu słucha treści wiersza,
- próbuje odpowiadać na pytania N-la,
- wypowiada się na temat „Dlaczego trzeba myć ręce, zęby?”,
- zna kolejne etapy mycia rąk,
- rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe, potrafi posegregować je wg określonej cechy,
- próbuje przeliczać w zakresie 3,
- naśladuje ruchem zabiegi higieniczne,
- klasyfikuje przybory służące do mycia zębów wg wielkości,
- prawidłowo stosuje określenia: duży, mały,
- rozpoznaje różne przybory higieniczne za pomocą dotyku.
Metody :
słowne : rozmowa, polecenia, objaśnienia
oglądowe : pokaz, obserwacja
czynne : zadań stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń dzieci,
zabawowo – zadaniowa, metody aktywizujące.
Formy organizacyjne:
- praca zbiorowa – z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz W. Grodzieńskiej pt.: „Ania czyścioszek”, rekwizyty do wiersza:
lustro, szczoteczka do zębów, miska, mydło, ręcznik, dzbanek z wodą, sylweta słońca; ilustracje sytuacyjne: zasiadanie do stołu, zabawy dzieci
w sali, na placu zabaw, w piasku; 4 kolorowe obręcze; ilustracje przedstawiające dzieci w czasie wykonywania zabiegów higienicznych;
przybory toaletowe służące do mycia ciała i zębów oraz do pielęgnacji włosów; koperty z przyborami higienicznymi dla każdego dziecka;
zestaw kubeczków i szczoteczek do mycia zębów (duże, małe) dla każdego dziecka, kolorowe pudło z przyborami higienicznymi – „Zgaduj – zgadula”; plastikowe kubeczki, słomki
Przebieg zajęcia:
1.Inscenizacja wiersza W. Grodzieńskiej pt.: „Ania czyścioszek” z wykorzystaniem naturalnych rekwizytów. Rozmowa na temat postępowania Ani.
2.Dlaczego i kiedy trzeba myć ręce, zęby.? (w oparciu o ilustracje). Wyjaśnienie przez dzieci konieczności mycia rąk, zębów. Swobodne wypowiedzi dzieci.
3.Zabawa z wodą i mydłem – mycie rąk zgodnie z kolejnymi etapami wykonywania tej czynności. Wspólne demonstrowanie poszczególnych czynności.
4.„Kram z przyborami” – wspólne segregowanie i umieszczanie w obręczach przedmiotów służących do mycia ciała i zębów oraz do pielęgnacji włosów, próby przeliczania tych przedmiotów.
5.„Pomagamy Ani” (praca indywidualna) – wyszukiwanie przyborów toaletowych podanych przez N-la, umieszczanie ich na kartce.
6.Improwizacje ruchowe przy muzyce – naśladowanie zabiegów higienicznych zgodnie z instrukcją słowną i pokazem N-la.
7.Klasyfikowanie przyborów do mycia zębów (szczoteczki, kubeczki) wg określonej cechy – wielkości.
8.„Zaczarowane pudełko – Zgaduj-zgadula” – rozpoznawanie przyborów do mycia, czesania za pomocą dotyku; wyszukiwanie obrazka rozpoznanego przedmiotu.
9.Ćwiczenia oddechowe – „Konkurs na najpiękniejsza bańkę mydlaną” – puszczanie baniek przy użyciu słomki.
10.Karta zadaniowa – Pokoloruj przybory do mycia zębów.