SCENARIUSZ ZABAWY KINEZJOLOGICZNEJ DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Temat zajęcia:,, Kto zamieszka na Twojej łące ?”
Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni twórczej i odtwórczej w toku obcowania z muzyką
- wyzwalanie radości z własnej kreatywności
- rozwijanie twórczej aktywności i współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
- dz. kreśli linie poziome i pionowe w rytm muzyki
-dz. konstruuje zwierzęta i kwiaty metodą origami płaskie
- dz. współdziała w zespole podczas wykonywania zadań
-dz. odczuwa radość z własnej twórczości plastycznej
Metody pracy:
- edukacja przez ruch wg D. Dziamskiej
- słowne: rozmowa, objaśnienie
- oglądowe: pokaz
-czynne: działań praktycznych
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
-kartki format A3, kredki świecowe i pastelowe, kolorowe koła do orgiami, kleje w sztyfcie, płyta do kinezjologii, magnetofon
Literatura: Dorota Dziamska ,, Edukacja przez ruch”
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie i przedstawienie tematu zajęcia.
2. ,, Pomaluj świat na niebiesko”- ćwiczenia na równoważenie lateralne organizmu
Dzieci siedzą po 6 przy stoliku. Przed każdym kartka formatu A3 z założoną zakładką od dołu i przylepiona do stołu. Dzieci trzymają w jednej i drugiej ręce kredkę niebieską w dwóch odcieniach ( jasnym i ciemnym). Dzieci w rytm spokojnej muzyki, kołysząc się w prawo i w lewo kreślą raz jedną, raz drugą ręką. Najpierw w powietrzu , a potem na kartce w jej górnej części ( nie rysujemy na zakładce)
3.,,Rysujemy łąkę”- ćwiczenie synchronizujące pracę mózgu z jednoczesnym równoważeniem lateralnym
Kartki odwracamy zakładką do góry i ponownie mocujemy taśmą papierową. Dzieci chodzą wokół stolika w jednym kierunku i kreślą rytmiczne kreski pionowe oburącz.
Do dyspozycji mają dwie kredki zielone w dwóch odcieniach. Na hasło ,, hop”, zmieniają miejsce rysowania kresek na kartce kolegi, zgodnie ze wskazówkami zegara.
4.,, Kto zamieszka na Twojej łące”- ćwiczenia w składaniu papieru- orgiami płaskie z koła- ćwiczenia zintegrowanego swobodnego działania.
Dzieci siadają na krzesełkach , konstruują i składają różne zwierzęta, owady, kwiaty z kolorowych kół różnej wielkości i przyklejają je na kartkę. Dzieci konstruują wg własnych pomysłów lub korzystają z przykładowych propozycji nauczyciela.( motyle, biedronki, pszczoły, gąsienica, ślimak, zając)
5. ,, Tworzymy wspólną łąkę”- ćwiczenia kompozycyjne i konstrukcyjne
Dzieci zestawiają swoje prace w jedną wspólną kartę pracy- łąkę. Nauczyciel wykorzystuje karty pracy do dalszych działań edukacyjnych np.: przeliczanie liczby kół potrzebnych do wykonania motyla, kwiatu lub określanie położenia danego elementu na kartce np.: czy biedronka ukryła się na kwiatku czy pod nim?
6. Podsumowanie zajęcia
Dzieci wypowiadają się na temat swoich prac oraz tych , które podobają im się najbardziej z jednoczesną argumentacją własnego wyboru.
7. Ewaluacja
Jeśli zajęcia podobały się to dzieci naklejają na kartkę słoneczko, jeśli nie – to chmurkę.
Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciu. Dzieci porządkują swoje miejsca pracy.