Numer: 9628
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muszka w bursztynie - zabawy badawcze. scenariusz zajęcia dla dzieci 4-, 5- letnich

Zajęcie hospitowane

Data: 21.06.2010

Temat: Muszka w bursztynie – rozmowa połączona z zabawami badawczymi w oparciu
o opowiadanie H. Zdzitowieckiej.

Główne hasło programowe: Uczestniczenie w zabawach rozwijających aktywność badawczą.
(obszar nr 4 podstawy programowej).

Cele:
poznawczy:
- wyjaśnienie sposobu powstawania bursztynu,
- zapoznanie z właściwościami bursztynu,
- zaznajomienie ze sposobami wykorzystania bursztynu.
kształcący:
- rozwijanie aktywności badawczej,
- doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków,
- rozwijanie logicznego myślenia,
- doskonalenie umiejętności budowania wypowiedzi,
- bogacenie i aktywizowanie zasobu słownikowego dzieci,
- doskonalenie poprawności artykulacyjnej,
- kształtowanie umiejętności płynnego i estetycznego poruszania się.
wychowawczy:
- zwrócenie uwagi na piękno eksponatów przyrodniczych,
- tworzenie warunków sprzyjających różnorodnej aktywności.

Metody:
podające:
- pokaz eksponatów .
problemowe:
- rozmowa w oparciu o opowiadanie,
- doświadczenie,
- obserwacja czynna,
- zadań otwartych.
eksponujące:
- swobodnej ekspresji ruchowej,
praktyczne:
- zabawa dydaktyczna,
- zabawa ruchowa,
- ćwiczenia artykulacyjne.
aktywizujące:
- pedagogika zabawy,
- giełda pomysłów.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne:
nagranie muzyki do zabawy Słoneczko, opowiadanie H. Zdzitowieckiej Muszka w bursztynie, kamyki, bursztyny, muszelki, tacki, kuferek, ozdoby bursztynowe, drobny bursztyn na nalewkę, tamburyno, szklanka z wodą, łyżeczka, wełniana tkanina, skrawki papieru, zapałki, pilniczek, podpisy, nagranie piosenki Bursztynek.

Przebieg zajęć :
1. Powitanie.
Zabawa integracyjna:
Witam wszystkich, którzy lubią wycieczki... (nad morze, w góry, nad jezioro, do lasu)

2. Zabawa metodą pedagogiki zabawy „Słoneczko”.

3. Giełda pomysłów Jakie pamiątki możemy przywieźć z wakacji?
Rundka wypowiedzi dzieci.

4. Słuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej Muszka w bursztynie.
- Nad morzem można znaleźć różne skarby i przywieźć je do domu. Jednymi z nich są muszelki, które dzisiaj Wam przyniosłam.
Nauczycielka rozkłada różne muszelki.
- Posłuchajcie teraz opowiadania, które też będzie kolegach muszelek.
Nauczycielka czyta opowiadanie, pokazując jednocześnie różne kamyki przywiezione z nad morza.
Każde dziecko dostaje kamyczek. Sprawdza, czy jest on gładki i bez kantów.
Nauczycielka czyta dalszy ciąg opowiadania.
Następnie pokazuje duży bursztyn, zamknięty w dłoni.

5. Rozmowa na temat opowiadania.
- Co przywiozły dzieci z nad morza?
- Jakie były kamyki? Dlaczego?
- Jak wyglądał bursztyn?
- Jak powstaje bursztyn? Skąd się bierze?
- Czy wiecie, jak nazywano kiedyś bursztyn? (jantar)

6. Zabawa ruchowa Muchy i żaby połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi.
Połowa dzieci (muchy) porusza się po dywanie przy dźwięku tamburyna. Wydają przy tym dźwięk: bzz. Na przerwę dzieci zatrzymują się w bezruchu.
W tym czasie druga połowa dzieci (żaby) skacze po dywanie wypowiadając zgłoski: kum, rech.
Później następuje zmiana ról.

7. Rozmowa na temat sposobów wykorzystania bursztynu.
- Przyniosłam Wam dzisiaj kuferek. Popatrzcie, co w nim jest.
Nauczycielka otwiera kuferek.
W kuferku znajdują się ozdoby z bursztynu oraz drobny bursztyn na nalewkę.
Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat wykorzystania bursztynu.
Zwraca uwagę na lecznicze właściwości bursztynu (kwas bursztynowy) wykorzystywane w chorobach nerek, jelit, gardła. Leki mają postać maści, kremów oraz nalewek.

8. Zabawy badawcze.
Nauczycielka wraz z dziećmi przeprowadza doświadczenia:

- Czy bursztyn się rozpuszcza w wodzie?
Dziecko wrzuca bursztyn do wody, miesza.
Wniosek: bursztyn nie rozpuszcza się w wodzie.
- Elektryzowanie bursztynu.
Dzieci pocierają bursztyn o tkaninę wełnianą. Sprawdzają, czy przyciąga on skrawki papieru.
Wniosek: bursztyn się elektryzuje.
- Czy bursztyn się pali?
Nauczycielka spala kawałeczek bursztynu. Dzieci obserwują, że pali się on jasnym płomieniem i czuć woń żywicy.
Wniosek: bursztyn się pali i powstał z żywicy.
- Czy bursztyn jest twardy, czy miękki?
Sprawdzanie, czy na powierzchni bursztynu można coś wyżłobić za pomocą pilniczka.
Wniosek: bursztyn jest miękki.

9. Zabawa dydaktyczna Podpisy połączona z czytaniem globalnym wyrazów.
Dzieci grupują okazy przyrodnicze i przyporządkowują im podpisy: kamienie, bursztyny, muszelki, skarby.

10. Zabawa improwizacyjna przy piosence „Bursztynek”.
Dzieci improwizują ruchem piosenkę.

11. Rozwiązanie quizu Kto wie? w celu uporządkowania wiadomości.
Dzieci siadają w kole na dywanie.
Nauczycielka zadaje pytania, dzieci odpowiadają:
- Bursztyn jest lekki, czy ciężki?
- Czy bursztyn ma właściwości lecznicze?
- Gdzie można znaleźć bursztyny?
- Czy bursztyn rozpuszcza się w wodzie?
- Jakie kolory mają bursztyny?

12. Podsumowanie zajęć, podziękowanie.
- Czy dzisiejsze zajęcia były ciekawe?
- Co podobało się Wam najbardziej?
- Co zapamiętaliście?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.