KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH GR.5-6 LATKÓW
(OPRAC. DOROTA RYGAŁ)
Temat: Na straganie
Cele:
• Utrwalenie pojęć: warzywa, owoce oraz trafnego ich rozpoznawania
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na konkretny temat oraz uważnego słuchania
• Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wyrazów
• Kształcenie umiejętności tworzenia i porównywania zbiorów
• Rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci
Środki dydaktyczne:
- tablica ilustrująca stragan z sylwetkami postaci, kosz z wybranymi warzywami i owocami, wykałaczki, pętle, nagrania piosenek
Formy:
- praca z grupą, praca indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie – iskierka
2. Marsz w rytmie piosenki „Tajemnicze echo”
3. Ilustrowanie ruchem i gestem opowieści słownej:
„Nastała jesień. W ogrodach i sadach dojrzały już warzywa i owoce. Dzieci z koszykami w ręku wyruszyły do sadu po jabłka, gruszki i śliweczki. Owoce rosną jednak bardzo wysoko, trzeba się mocno natrudzić, aby je oberwać. Kosze szybko się zapełniają i są coraz cięższe. Dzieci ustawiają swoje kosze na wozie i biegną pomóc rodzicom w ogrodzie. Wyrywają z ziemi marchewki i pietruszki, otrzepują je z ziemi i wkładają do skrzynek. Nagle zrywa się wiatr, liście zaczynają fruwać w różnych kierunkach, robi się zimno- trzeba szybko wracać do domu i usiąść przy ciepłym kominku. (dzieci siadają na dywanie).
4. Inscenizacja nauczyciela do ilustracji „Na straganie” (dialog psa i kota)
• Rozmowa kierowana na temat inscenizacji:
- O czym rozmawiał pies i kotek?
- Czego piesek nie wiedział?
- Gdzie rosną owoce?
- Gdzie rosną warzywa?
- Dlaczego jemy owoce i warzywa?
5. Owoce i warzywa- analiza i synteza nazw poszczególnych warzyw i owoców.
6. Ćwiczenia matematyczne:
Dzieci maszerują w rytm piosenki „Idzie jesień”, nauczyciel rozdaje każdemu dziecku owoc lub warzywo z koszyka. Po zakończeniu piosenki dzieci kolejno dzielą na sylaby warzywa i owoce, które trzymają w ręku, (podskakują tyle razy ile jest sylab). Następnie tworzą dwa zbiory- warzyw i owoców (na dywanie nauczyciel układa dwie pętle do których dzieci wkładają swoje warzywa i owoce). Dzieci wypowiadają się na temat tych zbiorów: w którym jest więcej elementów- jak to możemy sprawdzić (ustawianie par warzywo- owoc, aż do momentu gdy jeden ze zbiorów będzie pusty)
6. Rozwiązywanie zagadek S. Karaszewskiego o warzywach:
- Jakie to warzywo- pokaż je- jak ono wygląda?
- Jaką głoską zaczyna się nazwa tego warzywa?
„Biały korzeń, zielona natka,
Prawda, że łatwa jest to zagadka? (pietruszka)
„Głowa niepusta, bo jest w niej głąb.
Zając ją chętnie wziąłby na ząb” (kapusta)
„Wyjęty z ziemi- szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki” (ziemniak)
7. Praca plastyczna: „Owocowo- warzywna Pani Jesień”
Z warzyw i owoców zgromadzonych w sali dzieci wykonują wspólnie „Panią Jesień”
8. Podsumowanie i samoocena:
- Jakie dary ogrodu i sadu przynosi jesień?
- Dlaczego należy jeść owoce i warzywa?