Scenariusz zajęć ogólnorozwojowych
Temat: „Gdzie jest powietrze?” – zabawy badawcze
Cel główny: Pogłębianie wiedzy o świecie przyrodniczym i rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
Cele operacyjne: dziecko
- zna właściwości powietrza na podstawie doświadczeń i obserwacji
- wie jakie znaczenie ma powietrze dla ludzi
- potrafi pracować w zespole
Metody pracy: czynne, słowne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: rurki do picia płynów, butelki, naczynia z wodą, balony, strzykawki, paski bibuły, woreczki foliowe, świeczki oraz osłonki, duże pudło, płyta CD z piosenką „Tęcza, cza, cza” oraz muzyką relaksacyjną „Air” , kartki papieru, atrament.
Przebieg:
1. Marsz ze śpiewem przy piosence „ Tęcza, tęcza, cza, cza, cza” Dzieci maszerują z paskami bibuły. Dzięki nim widoczny jest ruch powietrza.
2. Pani woźna wnosi dużą paczkę. Informuje, że jest ona zaadresowana dla naszej grupy. Dzieci wraz z panią odczytują napis na paczce: Bawcie się wesoło i szukajcie powietrza wkoło”. W paczce znajdują się różne przedmioty, które nauczycielka wyjmuje po kolei.
3. Poznajemy właściwości powietrza.
- Ćwiczenia oddechowe z balonami. Dzieci dmuchają balony. Nauczycielka bawi się wraz z dziećmi i głośno zadaje sobie pytanie: Dlaczego ten balon rośnie”? Proponuje puszczanie nie zawiązanych balonów. Jeden balon zostaje nadmuchany do stanu pęknięcia. N-lka pyta: „A gdzie jest teraz powietrze?”
Czy powietrze można uwięzić? Nadmuchuje jeden balon i zawiązuje go.
- Dzieci otrzymują szklane butelki. Zaglądają do butelek, dmuchają w nie, odwracają do góry dnem, wydają opinię o zawartości. Nauczycielka zanurza swoją butelkę w misce z wodą, przyciska do dna i puszcza, prosząc aby dzieci zrobiły to samo. Co to jest? N-lka słucha wypowiedzi dzieci.
- Dzieci zanurzają końce rurek w wodzie i dmuchają w nie. N-lka pyta skąd się wzięły te bąbelki?
- Dzieci wykonują wdechy i wydechy. Wypowiadają się nt. znaczenia powietrza dla ludzi. Można zatkać nos – czy długo uda nam się wytrzymać bez oddychania?
- Czy powietrze można ścisnąć? Zabawa ze strzykawkami. Dzieci starają się podać przyczynę oporu tłoka w strzykawce?
4. Zabawa z woreczkami foliowymi „Łapiemy powietrze”. Dzieci poruszają się po sali łapią powietrze w woreczki (mogą je zawiązać, porównywać wielkość, szybkość spadania).
5. Zabawa ze świeczkami i osłonkami. Kilkoro dzieci otrzymuje świeczki, które podpala nauczycielka. Niektóre z nich przykrywa osłonkami. Dzieci obserwują. Świeczki pod osłonką szybciej gasną – jest tam mało powietrza (dzieci zauważają, że powietrze potrzebne jest do spalania).
6. Improwizacja ruchowa – zabawa przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej pt. „Air”
7. Co to jest wiatr? (swobodne wypowiedzi dzieci). Następnie wyjaśnienie n-lki. Sprawdzenie za oknem czy dziś wieje wiatr.
8. Praca plastyczna – „Dmuchany rysunek”. Na kartce papieru dzieci rozdmuchują atrament.
Przygotowała: Beata Wolska PM nr 220 w Łodzi