ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA ŚWIETLIKA
Scenariusz uroczystości świetlicowej
Cele uroczystości:
• integracja wychowanków świetlicy,
• rozwijanie poczucia więzi grupowej,
• rozwijanie umiejętności wspólnej, wesołej zabawy,
• wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas imprez świetlicowych,
• wprowadzenie w życie zasad i norm przebywania w świetlicy,
• przestrzeganie zasad obowiązujących podczas zabaw.
Formy i metody realizacji:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa,
• rozmowa kierowana,
• zabawy integracyjne,
• zagadki.
Środki dydaktyczne:
• maskotka, tekst ślubowania, pamiątkowe dyplomy, cytryna, pojemnik z farbką, gąbka, chusteczki, upominki dla dzieci, elementy dekoracji sali,
Planowany przebieg zajęć:
1. Występ ucznia z klasy IV – wiersz na powitanie
Dziś w świetlicy wydarzenie:
przyjmujemy nowe dzieci!
Będzie uroczystość mała,
atrakcyjnie czas nam zleci!
Pięknie witam wszystkich gości
i zapraszam do zabawy.
Będą quizy i konkursy,
no, i pewnie trochę wrzawy.
A więc bawmy się wesoło!
Miejmy buzię uśmiechniętą!
I świetlikom bijmy brawo –
w końcu dzisiaj to ich święto!
2. Uroczyste powitanie wszystkich uczestników zajęć przez wychowawcę
Bardzo serdecznie pragniemy powitać Panią Dyrektor, Panią Logopedę, rodziców, a przede wszystkim Was, drogie dzieci. Spotykamy się tu dzisiaj po to, aby przyjąć Was do grona świetlików. Witamy też przedstawicieli Waszych starszych kolegów, z którymi spotykacie się na co dzień. Pomogą nam oni w dzisiejszej uroczystości, pełniąc wraz z panią dyrektor i panią logopedą funkcję jurorów. Nasze szanowne jury oceni, czy spełniacie wszystkie warunki, aby stać się członkami naszej świetlicowej gromady.
Alu, Ty przychodzisz do świetlicy już czwarty rok. Dlaczego?
3. Uczennica klasy IV deklamuje wiersz
Bo w świetlicy jest przyjemnie!
Lubię tutaj być codziennie!
Tu zabawki fajne mam
i na komputerze gram.
Kiedy na dwór wychodzimy,
To wesoło się bawimy.
A gdy w sali zostajemy,
troszkę też hałasujemy...
Malujemy tu, czytamy,
lekcje także odrabiamy.
Tu przyjaciół swoich mam,
nigdy się nie czuje sam!
Bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że i Wy też będziecie dobrze czuli się w naszej świetlicowej gromadzie.
4. Próba wiedzy dla wszystkich przystępujących do ślubowania
Zanim jednak zostaniecie przyjęci do grona świetlików, musicie przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej. Najpierw sprawdzimy, czy dobrze znacie regulamin świetlicy? Ja będę zadawać pytania, a Wy wspólnie odpowiadajcie na nie TAK lub NIE. Uwaga!
• Czy w świetlicy dbamy o porządek i czystość?
• Czy w świetlicy rzucamy papierki na podłogę?
• Czy w świetlicy grzecznie się bawimy i odrabiamy lekcje?
• Czy w świetlicy pamiętamy o zmianie obuwia?
• Czy w świetlicy niszczymy sprzęt i zabawki?
• Czy w świetlicy dokuczamy kolegom?
• Czy w świetlicy informujemy panią o wyjściu z sali?
• Czy w świetlicy szanujemy cudzą własność, gry i zabawki?
• Czy w świetlicy wykonujemy polecenia wychowawcy?
Brawo! Widzę, że wszystkie dzieci dobrze znają regulamin świetlicy. Mamy nadzieję, że będziecie go przestrzegać.
5. Zadania do wykonania
A teraz sprawdzimy Wasze umiejętności. Przed Wami dwie próby, dwie konkurencje. Oto pierwsza z nich:
• Próba wygimnastykowania języka – to zadanie dla tych, co nie mają trudności z czytaniem i wymawianiem dwuznaków (trzmiel, strzelba, chrząszcz, drzazga, w czasie suszy szosa sucha, w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie);
• Próba smaku – dzieci mają za zadanie zjeść kawałeczek cytryny, po której muszą się uśmiechnąć.
6. Zgaduj zgadula – wychowawca czyta zagadki, które dzieci zgadują
Brawo! Wszystkie próby zaliczone! Doskonale się spisaliście! Ale to jeszcze nie koniec. Czy lubicie zagadki? To teraz mamy dla Was coś specjalnego. Kolejno klasami będziecie odpowiadać na zagadki czytane przez nas. Nie martwcie się, jeśli komuś się nie uda! No, to zaczynamy.
• Smaczna chatka w lesie stała,
zagubionych zapraszała.
O Babie Jadze nie wiedzieli
I domek z piernika jeść chcieli. (Jaś i Małgosia)
• Nos mu urósł bez miary,
gdy kłamliwe miał zamiary.
Czy znacie chłopca z drewna?
Był taki – to rzecz pewna. (Pinokio)
• Ona rodzinie w domu sprzątała,
choć tak jak siostry na bal iść chciała.
I gdy ją wróżka na bal wyprawiła,
na schodach pałacu bucik zgubiła. (Kopciuszek)
• W jakiej bajce trzy życzenia
dolę ludzi miały zmieniać?
Jest tam rybak, stara chatka,
wiesz już o czym ta zagadka? (O rybaku i złotej rybce)
• Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem
i po to kupił raz maczku paczkę? (Kaczka Dziwaczka)
• Ta dziewczynka mała,
do chorej babci zmierzała.
Niosła smakołyków kilka
i spotkała w lesie wilka. (Czerwony Kapturek)
• Kto odważnym, sprytnym czynem
rzucił siarkę pod jaskinię?
Siarka w owcy jest ukryta,
smok wybucha no i kwita. (Szewczyk Dratewka)
• Gdy mała księżniczka chrzczona była,
zła wróżka urok na nią rzuciła.
Każda królewna, a tym bardziej ona,
uważać powinna na wrzeciona. (Śpiąca Królewna)
• U krasnoludków mieszkała,
gdy jej zła macocha jabłko dała. (Królewna Śnieżka...)
• Dwa łasuchy tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą. (Jaś i Małgosia)
7. Ślubowanie – po pozytywnej ocenie wykonanych zadań wszyscy wstają, pierwszoklasiści składają przyrzeczenie trzymając prawą dłoń w górze.
Brawo!
Teraz pytam szanowne jury, czy wszystkie zadania zostały wykonane? Czy dzieci mogą przystąpić do ślubowania?
W takim razie proszę wszystkich o powstanie. Trzymając prawą dłoń w górze powtarzajcie za mną słowa przyrzeczenia.
Ja świetlik,
Od dziś świecący przykładem,
Ślubuję:
Być dobrym na co dzień i od święta;
O dobrym zachowaniu zawsze pamiętać;
Szanować gry i zabawki;
Zjadać całe obiadki;
Pań słuchać;
Zgodnie się bawić;
Nie psocić;
Nie hałasować;
Innymi się opiekować.
8. Akt pasowania - dotknięcie maskotką ramienia dziecka oraz wypowiedzenie słów – Przyjmujemy Cię do świetlicowej gromady
A teraz nastąpi akt pasowania na świetlika.
W imieniu dzieci świetlicowej gromady Zespołu Szkół w Gardei, przyjmujemy Was do nas i pasujemy na świetlicowego kolegę i koleżankę. W dowód tego przyjęcia do naszej gromady każdy pierwszak otrzyma pamiątkowy dyplom – certyfikat przyjęcia do świetlicowej braci, a w dowód jego przyjęcia złoży odcisk swojej dłoni na Akcie ślubowania.
Wszyscy pasowani wychowankowie otrzymują drobne upominki.
I to już koniec naszej uroczystości. Dziękujemy Wam za właściwą postawę, a wszystkim gościom za przybycie. I zapraszamy do wysłuchania programu artystycznego, przygotowanego przez starsze koleżanki. Dziękujemy!
Opracowanie i realizacja:
mgr Joanna Olszewska
mgr Wioletta Zaborska