KONSPEKT ZAJĘCIA
DLA GRUPY 3 – LATKÓW
Prowadząca: Marta Mróz
Temat: „Pani Wiosna” – ozdabianie sukni Pani Wiosny.
Cel główny: Obserwowanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych
dla wiosny (słońce, deszcz).
Cele operacyjne: Dziecko:
- wie, jakie są oznaki wiosny,
- ozdabia suknię Pani Wiosny,
Metody:
Czynna: -zadań stawianych dziecku,
Percepcyjna:
-oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu,
Słowna: -rozmowa,
-metoda żywego słowa,
Forma pracy: -praca z całą grupą,
-praca w zespołach przy stolikach,
Pomoce: wiersz I. Salach „Kto to”, szablony sukni, paski kolorowej bibuły,
kwiaty wycięte z kolorowego papieru, farby plakatowe, pędzle,
pojemniki z wodą, klej, dzwonki, słoneczka z papieru.
Przebieg:
1. Zaproszenie do kółka –siad skrzyżny.
2. Słuchanie wiersza I. Salach „Kto to?” – rozmowa na temat wiersza.
„Powiedzcie mi dzieci
co to jest za Pani:
trawa rośnie, słonko świeci,
ptaszek śpiewa dla niej?
Kto przychodzi do nas
o tej porze roku?
Jest pachnąca i radosna.
Czy wiesz kto to?”
• Kto przychodzi do nas o tej porze roku?
• Co przynosi Pani Wiosna?
3.Zabawa ruchowa: „Kwiaty więdną – kwiaty rosną”.
Na hasło kwiaty więdną wszystkie dzieci przykucają, na hasło kwiaty rosną dzieci powoli podnoszą się, prostują z rękami uniesionymi do góry.
Powtórzenie zabawy.
4.Siad skrzyżny w półkolu. Przedstawienie dzieciom sposobu ozdobienia sukni Pani Wiosny. Praca w zespołach:
• Ozdabianie paskami z kolorowej bibuły,
• Ozdabianie kwiatami z kolorowego papieru,
• Ozdabianie kolorowymi farbami.
5.Praca przy stolikach. Zachęcanie dzieci do podjęcia próby ozdobienia sukni.
6. Odłożenie prac do wyschnięcia. Nagrodzenie dzieci słoneczkiem.