SCENARIUSZ ZAJĘĆ.
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Ewa Nowak
Temat tygodnia: Poznajemy pracę różnych ludzi.
Temat zajęcia: Sposoby przekazywania informacji dawniej i dziś.
Cele operacyjne:
Dziecko: - nazywa dawne i obecne sposoby przekazywania informacji ,
- śpiewa piosenkę i ilustruje ja ruchem,
- zna drogę listu od nadawcy do adresata,
- rozumie znaczenie słów: adresat, nadawca, adres, sortowanie listów
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
- umie stawiać pytania,
- dokonuje analizy słuchowej wyrazów,
- doprowadza do końca rozpoczęte działanie.
Metody: - słowne – polecenia, objaśnienia,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- czynne – zadań stawianych do wykonania,
Formy: -grupowa, zespołowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne:
ilustracje przestawiające dawne i obecne sposoby przekazywania
informacji, historyjki obrazkowe „Od nadawcy do adresata”, ciągi
kropek, figury geometryczne, karta pracy
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Witam Was”.
2. Oglądanie ilustracji przestawiających przekazywanie wiadomości w dawnych czasach za pomocą:
- sygnałów dymnych,
- odbicia promieni słonecznych w lustrze,
- bębnów tam - tam,
- gołębi,
- pieszych posłańców,
- pocztowego gońca konnego,
- poczty dyliżansowej.
3. Współczesne sposoby przekazywania informacji.
Na dywanie przed dziećmi leżą zakryte obrazki (telefon, radio, TV, fax, Internet, email). Chętna osoba odkrywa obrazek i stara się odpowiedzieć co na nim się znajduje.
4. Zabawa ruchowa przy piosence „Listonosz” – ilustrowanie słów piosenki.
„Przez wichry, burze, błota, kałuże
idzie listonosz zuch.
Chociaż czasem deszcz leje,
czy słonko się śmieje
On pełni służbę swą
Napadli zbóje na listonosza,
który pieniądze miał (w kieszeni).
Nasz listonosz dzielny zuch
zbuja w nos buch, buch, buch
sam sobie radę dał”
5. Poznanie historyjki obrazkowej „Od nadawcy do adresata”.
6. Praca w małych grupach -podzielenie dzieci na 4 zespoły wg wylosowanych figur geometrycznych.
Każdy zespół układa historyjkę obrazkową „Od nadawcy do adresata”.
Przyporządkowuje odpowiednią ilość kropek według kolejności zdarzeń.
7. Zabawa „Listonosz”
Dzieci stoją w kręgu. Jedna osoba wychodzi, trzymając w ręku kartkę – lis. Wśród dzieci wybierany jest adresat. Gdy listonosz wchodzi, mówi: „Jestem listonoszem. Mam do kogoś list, ale nie wiem do kogo. Pomożecie mi?” dzieci odpowiadają: „pomożemy ci”. Wtedy listonosz zadaje różne pytania (np. Czy adresat jest chłopem? Czy ma niebieską bluzkę ?), reszta może odpowiadać tylko "tak" lub "nie".
Jeśli listonosz zgadnie, kto jest adresatem, to ten zostaje listonoszem.
8. Praca przy stolikach.
Rozwiązywanie kart pracy – zadaniem każdego dziecka jest narysowanie pod każdym obrazkiem tyle cegiełek ile słyszy głosek w wyrazie (waga, list, torba, koperta).