Numer: 9535
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz obchodów Dnia Marchewki i Dnia Wody w przedszkolu dla dzieci 3,4 letnich

SCENARIUSZ OBCHODÓW DNIA MARCHEWKI I DNIA WODY W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI 3,4 LETNICH


Dzień Marchewki

Cel: Przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury , na przykładzie marchewki.

Przebieg:

1. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie” – rozmowa o walorach smakowych, zapachowych i zdrowotnych warzyw. Wyróżnienie marchewki za jej kolor, smak i wartości odżywcze. Wskazywanie zdrowych potraw jakie można przygotować z marchewki np.: surówka, sałatka, zupa, sok, ciasto, itp. Podawanie przepisów przez dzieci.
2. Zabawa ruchowa przy piosence „Jarzynowa piosenka” – improwizacja ruchowa do piosenki, powtarzanie tekstu „kto je warzywa jest silny i zdrowy”.
3. Zabawy sylwetkami do wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Ślub” – ekspresja słowna.
4. „Marchewkowe puzzle” – układanie na tablicy, liczenie w zakresie 6.
5. Zabawa ruchowa „Jarzynowa sałatka” – dzieci - warzywa wywołane przez n-la tańczą przy muzyce.
6. „Marchewki z pomarańczowej masy solnej” – wyrabianie, ugniatanie, wałkowanie masy solnej, nadawanie kształtu marchewki, dokładanie zielonej „natki” z bibuły.
7. Degustacja surowej marchewki.
8. Wyjście na spacer – zakup marchewkowego soku „Kubuś”, degustacja w przedszkolu.


Dzień Wody

Cel: Przybliżenie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie, zapoznanie z jej właściwościami, uświadomienie znaczenia wody i różnego rodzaju napojów dla życia i zdrowia człowieka.

Przebieg:
1. Zagadka o wodzie:
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na Ziemi nie byłoby życia
2. Skąd mamy wodę? - pokaz schematu obiegu wody w przyrodzie
3. Komu potrzebna jest woda? – stworzenie gazetki „Woda to życie”
4. Kto lubi wodę? Jaką wodę pijemy? – wskazanie na właściwości wody: smak, kolor, zapach, przydatność do spożycia: przegotowana, przefiltrowana, mineralna.
5. Co by było gdyby.. – na świecie zabrakło wody? – podawanie przykładów.
6. Zabawa ruchowa „Kwiaty rosną, kwiaty więdną”
7. Jak oszczędzać wodę? – oglądanie i omówienie ilustracji. Zapoznanie z symbolem przypominającym o zakręceniu kranu. Wyjście do łazienki umieszczenie znaków przy umywalkach.
8. Rytmika - zabawy ruchowe „Ogrodnicy budzą kwiaty do życia”, „Jesteśmy kropelkami wody” przy muzyce z wykorzystaniem rekwizytów. Zabawy słuchowe : rozpoznawanie wodnych odgłosów: deszcz, kapiąca woda, szum morza, w łazience, przelewanie wody, itp. Powtórzenie piosenek: „Zła pogoda, kapie woda”, „Stały parasole”, „Zaszumiały wody, popłynęły lody”.
9. Zabawy plastyczne „Kropelki wody” – rozdmuchiwanie kropelek wody za pomocą rurki do napojów. Mycie rąk w łazience – przypominanie o zakręceniu kranu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.