X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9532
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa na zaczarowaną łąkę - zabawy głoskami, sylabami, wyrazami i rymami

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
Katarzyna Kutyła

Temat Zajęć: Wyprawa na zaczarowaną łąkę- zabawy głoskami, sylabami, wyrazami
i rymami.

Cele ogólne:
• rozwijanie mowy i logicznego myślenia;
• rozpoznawanie zwierząt żyjących na łące;
• ćwiczenie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej,
• ćwiczenie utrwalające orientację w przestrzeni, odróżnianie kierunków,
• przygotowanie do nauki pisania i czytania,

• rozwijanie o pamięci wzrokowej , słuchowej;

• rozwijanie umiejętności relaksowania się.

Cele szczegółowe: (dziecko)
• rozwiązuje zagadki;
• rozpoznaje zwierzęta żyjące na łące;
• przyswaja określone nawyki ruchowe i właściwy kierunek kreślenia wzoru;
• odpowiada na pytania nauczycielki związane z treścią piosenki;
• naśladuje ruchem treść piosenki;
• rysuje wzór graficzny z jednoczesnym śpiewaniem;

• rozpoznaje swoje imię oraz imiona kolegów;
• potrafi wykonać poprawnie ćwiczenia z „gimnastyki mózgu” P. Dennisona,
• odczuwa odprężenie fizyczne i psychiczne;
• rozwija umiejętność relaksowania się.
Metody:
• Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona;
• Odimienna Metoda Nauki Czytania wg I. Majchrzak;
• Opowieści Ruchowej Labana;
• Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz;
• Elementy jogi.

Formy:
• z całą grupą;
• indywidualna

Środki dydaktyczne: kwiaty z napisanymi imionami dzieci, teksty zagadek, wycięte z kolorowego kartonu sylwety: motyla, biedronki, pszczoły, bociana, żaby, mrówki, ślimaka, treść opowieści „Pszczoła Słoduszka”, wzory do rysowania, talerzyki jednorazowe, piasek, piosenka „Hej ślimaku wystaw rogi”,


Przebieg zajęć:

1. Powitanie w kręgu:
• Wszyscy są...
• Poranna gimnastyka...
• Ludzie do ludzi...
2. Sprawdzenie listy obecności:
„Kwiatowy wiatraczek”- dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielką, w prawą stronę podaje ona kolejne wizytówki. Każde dziecko zatrzymuje kwiat z napisanym swoim imieniem, pozostałe podaje dalej. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci odszukają kartki ze swoim imieniem. Następnie wszyscy przeliczają ile kwiatów pozostało i dzieci wspólnie
z nauczycielem odczytują imiona nieobecnych kolegów i koleżanek. Dzieci mogą liczyć ile tego dnia przyszło dziewczynek ilu chłopców i ile jest wszystkich dzieci.
3. Gimnastyka buzi i języka:
Kto poprawnie powtórzy zwroty:
• Wpada Burek w górkę piórek.
• Raz żabka z Rabki dostała sapki.
• Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi.
• Czy tata czyta cytaty Tacyta?
• Tak tata czyta cytaty Tacyta.
4 .Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
5. „Leniwe ósemkowe motyle” - rysowanie palcem, nosem w powietrzu leniwej ósemki.
6. Kto mieszka na naszej łące?- odgadywanie zagadek, dobieranie podpisów do rysunków przedstawiających rozwiązania zagadek - mieszkańców łąki. Przyklejanie sylwet mieszkańców łąki i podpisów na zielony brystol na sztaludze.

Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie. (żaba)

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka na kropce. (biedronka)

Krążę nad łąką ile mam sił,
I zbieram z kwiatów złocisty pył. (pszczoła)

Pracowite , małe, budują wspaniałe kopczyki, pałace.(mrówki)

Owad ten piękny, odwiedza kwiateczki,
Ma skrzydła tęczowe, niekiedy w kwiateczki. (motyl)

Ma dwa różki, choć nie bodzie,
Mieszka w trawie , albo w wodzie,
Domek swój jak sami wiecie,
Nosi zawsze na swym grzbiecie. (ślimak)

Czerwone ma nogi, biało-czarne piórka,
Do wody przed nim żaby dają nurka. (bocian)

7.Opowieść ruchowa „Pszczoła Słoduszka”
Dzieci układają się na dywanie w wygodnej pozycji. Zaczyna brzmieć muzyka, np. Vivaldiego Cztery pory roku, op. 8 Wiosna, cz. II.

Posłuchajcie bajki o pszczole Słoduszce. Postarajcie się przeżyć to, co ona.
Była wiosna. Słonko mocniej grzało. Słoduszka od rana zbierała z kwiatów słodki nektar. Poczuła zmęczenie. Ile to jeszcze kwiatów muszę odwiedzić? Zaczęła liczyć: jeden, dwa, trzy..., jedenaście, dwanaście (przy liczeniu należy zwalniać tempo).

Położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki, zamknęła oczy. Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać. Jak mi dobrze, słyszę tylko piękną, cichą muzykę, pomyślała Słoduszka. Moja prawa łapka staje się coraz cięższa, nie chce mi się jej podnieść. Moja lewa łapka staje się leniwa, nie chce mi się jej podnieść. Tylko mój brzuch równiutko, spokojnie oddycha.
Prawa noga z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka, coraz cięższa i cięższa.
Nie chce mi się jej podnieść. Głowa jest tak wygodnie ułożona. Jestem spokojna, słyszę piękną muzykę. Czuję, jak słońce ogrzewa moje nogi i łapki. Jest mi coraz cieplej ... Całe ciało jest przyjemnie ogrzane słońcem. Jestem spokojna, czuję się bezpiecznie. Ogarnia mnie senność ...
Budzimy się i wyruszamy w dalszą podróż po naszej zaczarowanej łące tym razem ze ślimakiem.
8.Piosenka do rysowania ”Hej ślimaku, wystaw rogi.”
• Oglądanie i omawianie obrazka przedstawiającego ślimaka.
Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- Jakie zwierzę jest przedstawione na obrazku?
- Do czego ślimakowi służy muszla?
- W jaki sposób porusza się ślimak?
-Czy robi to wolno, czy szybko?
• Słuchanie piosenki „Hej ślimaku wystaw rogi”;
• Rozmowa na temat piosenki:
- Co ma zrobić ślimak? Co obiecuje ślimakowi dziecko, które śpiewa piosenkę?
- Czy ślimak jada pierogi z serem? Czy umiałby zrobić pierogi?
- Które z tych słów rymują się: rogi, kapusty, pierogi?
- Jakie słowo z piosenki rymuje się ze słowem tłusty?
• Zabawa ruchowa „Chodzimy jak ślimak”;
Dzieci siadają na podłodze z wyprostowanymi nogami, przesuwają się do przodu nie uginając nóg i nie pomagając sobie rękami. Idą powoli „tip-tpokami”. Można zrobić ślimakowe wyścigi.
• Śpiewanie piosenki i rysowanie wzoru.
Nauczyciel pokazuje kartkę ze wzorem; dzieci określają co przypomina wzór; odszukują go na makiecie łąki (spirala- muszla ślimaka). Nauczyciel pokazuje i wyjaśnia od którego miejsca należy zacząć rysowanie; podkreśla, że podczas rysowania wzoru nie powinno się odrywać ręki. Dzieci obserwują jak nauczyciel rysuje wzór jednocześnie śpiewając piosenkę.
Następnie dzieci kreślą linię palcem na piasku wysypanym na talerzyku, potem jeszcze raz kreślą linię śpiewając piosenkę. (spiralę rysujemy zaczynając na środku kartki i kreśląc linię w lewą stronę).
• „Ślimakowe masażyki” - dzieci dobierają się parami, siadają jedno za drugim. Dziecko siedzące z przodu zamyka oczy, a dziecko siedzące z tyłu otwartą dłonią powoli rysuje na plecach partnera duże muszle ślimaka. Po chwili zamieniają się rolami.
9.Ćwiczenie oddechowe – oddech balonowy - pompujemy brzuszkowe balony!
Dz. kładą się na plecach, uginają nogi w kolanach, a stopy opierają o podłogę. Ręce układają wzdłuż ciała z dłońmi na podłodze. Wolno wciągają powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa wzdymają się (lekko unoszą) jak balon napełniony powietrzem. Wypuszczają powoli powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa opadają jak balon, z którego wypuszczane jest powietrze.
Oddychanie tą techniką wzmacnia płuca i system oddechowy, zwiększa ilość bezpośrednio wentylowanych pęcherzyków płucnych. Ma regulujący wpływ na czynność serca i układ nerwowy. Wpływa korzystnie na pracę narządów jamy brzusznej. Daje uczucie wyciszenia.

10. Zakończenie zajęć „Iskierką przyjaźni”, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.