"TURNIEJ MATEMATYCZNY" SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
TEMAT ZAJĘCIA: „Turniej matematyczny”
GRUPA WIEKOWA: 5,6-LATKI
PROWADZĄCA: mgr JOANNA RYBKOWSKA
CELE OPERACYJNE:
*rozumie i potrafi określić stosunki ilościowe w praktycznym działaniu;
*układa działania matematyczne do przedstawionej sytuacji i określa wynik działania;
*nazywa figury geometryczne;
*potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
*jest aktywny podczas zajęć, prezentuje swoje umiejętności i wiadomości;
*prawidłowo określi położenie przedmiotów w przestrzeni, a także cechy wielkościowe przedmiotów: szerokość, wielkość, długość, wysokość
ZADANIA DLA DZIECI:
•rozmowa kierowana na temat regulaminu turnieju matematycznego
•rozwiązywanie różnorodnych zadań matematycznych z wykorzystaniem elementów metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
•zabawy ruchowe według propozycji Marty Bogdanowicz –utrwalające stronę lewą i prawą ( zdobywanie orientacji w schemacie własnego ciała)
•rymowanki zawierające elementy zagadnień matematycznych
•słuchanie recytacji wiersza
RODZAJE AKTYWNOŚCI:
•językowa
•literacka
•matematyczno- manipulacyjna
•ruchowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Rozmowa na temat regulaminu „ Turnieju matematycznego”- wspólne określenie obowiązujących zasad np. zadania wykonujemy samodzielnie; nie spieszymy się z ich wykonaniem; a najważniejsze- uśmiechamy się nawet wówczas, gdy będziemy mieli problemy z wykonaniem jakiegokolwiek zadania( nauczycielka pokazuje dzieciom dwa rysunki z uśmiechniętą i smutną buzią- podczas turnieju obowiązuje buzia uśmiechnięta).
2.Wybranie „ przewodniczącego”( jeden z rodziców), który na przygotowanej liście z nazwiskami dzieci będzie zaznaczał punkty uzyskane za poszczególne zadania. Za każde prawidłowo wykonane zadanie dziecko otrzymuje 1 pkt. Pozostali rodzice sprawdzają wspólnie z nauczycielką czy zadania zostały wykonane poprawnie.
3.Informacja na temat przebiegu turnieju- poszczególne zadania umieszczone są w kopertach ponumerowanych od 1-6. Zadania wykonujemy według kolejności.
4.Wykonywanie poszczególnych zadań:
I.ZADANIE 1 "PATYCZKI"
Każde dziecko otrzymuje arkusz papieru o wymiarach A4 i kolorowe patyczki. Układają figury według polecenia nauczycielki:
* proszę ułożyć figurę z 3 patyczków
* proszę ułożyć figurę z 4 patyczków
* proszę ułożyć figurę z 6 patyczków
* proszę ułożyć 2 figury z 6 patyczków
* a czy ktoś potrafi ułożyć 2 figury z pięciu patyczków?
* czy można ułożyć z patyczków koło?
II.ZDANIE 2 "KASZTANY"
Każde dziecko otrzymuje arkusz papieru o wymiarach A4 i kasztany, umieszczają kasztany na kartce według polecenia nauczycielki.
* proszę położyć 2 kasztany w prawym górnym rogu
* proszę położyć 3 kasztany w lewym dolnym rogu
* proszę położyć 4 kasztany w lewym górnym rogu
* proszę położyć 5 kasztanów w prawym dolnym rogu
* proszę położyć 2 kasztany na środku
Dzieci wypowiadają rymowankę „ Pewna pani miała psa”
Jeden ,dwa, jeden, dwa,
pewna pani miała psa,
trzy i cztery, trzy i cztery,
pies ten dziwne miał maniery.
Pięć i sześć, pięć i sześć,
wcale lodów nie chciał jeść.
Siedem, osiem, siedem, osiem,
wciąż o kości tylko prosił.
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
kto z was kości mu przyniesie?
Może ja, a może Ty.
Licz od nowa: raz, dwa, trzy.
Zabawa ruchowa według „ Pingwin” wspólnie z rodzicami
III.ZADANIE 3 "TRÓJKĄTY"
Każde dziecko otrzymuje duży trójkąt wycięty z kartonu i klamerki.Wykonuje zadanie według wskazówek nauczycielki.
* proszę na każdym boku trójkąta umieścić po 2 klamerki, ile jest razem?,
* proszę na każdym boku trójkąta umieścić po 3 klamerki, ile jest razem?,
* teraz razem jest? 9 klamerek, proszę zdjąć 4 klamerki, ile jest razem?,
* na każdym boku proszę umieścić po 4 klamerki, proszę zdjąć 4, ile jest razem?
IV. ZADANIE 4 "PAJACYK"
Każde dziecko otrzymuje obrazek z pajacykiem, który składa się z samych figur geometrycznych, a także szablony kółek i gwiazdek. Dzieci umieszczają kółeczka i gwiazdki według poleceń nauczycielki. Przed wykonaniem zadania słuchają recytacji wiersza „Pajacyk”
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Spójrzcie, jaką mozaikę układa
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty.
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny.
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych.
No i proszę – już pajacyk zrobiony jest cały.
* proszę położyć niebieską gwiazdkę na prawą rękę pajacyka a zielone kółko na lewą
* proszę położyć pomarańczowe kółeczko nad pajacykiem
* proszę położyć żółtą gwiazdkę pod pajacykiem
* proszę położyć czerwone kółeczko obok pajacyka
* proszę położyć brązową gwiazdkę na pajacyku
V.ZADANIE 5 "KOLOROWE PASKI"
Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru o wymiarach A4 i kolorowe paski o różnej długości. Układają paski według poleceń.
* proszę ułożyć kolorowe paski od najdłuższego do najkrótszego, ile jest tych pasków?
* a teraz proszę ułożyć paski od najkrótszego do najdłuższego
UWAGA: dzieci samodzielnie dochodzą do prawidłowego sposobu ułożenia pasków- od brzegu kartki
Zabawa ruchowa według Marty Bogdanowicz – „ Do przodu prawą rękę daj...”
VI.ZADANIE 6 "KOLOROWE OBRAZKI"
Każde dziecko otrzymuje zestaw kart pracy i pisaki.
Wykonuje polecenie nauczycielki.
* zaznacz najmniejsze i największe kółko
* zaznacz najwyższą choinkę
* zaznacz najgrubszy wałek
* zaznacz najwęższy szalik
Zabawa ruchowa „Hoki Poki” według Marty Bogdanowicz, wspólnie z rodzicami.
Na zakończenie turnieju następuje podliczenie wyników i uroczyste zakończenie turnieju. Każde dziecko otrzymuje dyplom „ Mistrza Matematyki” i upominki.