KONSPEKT ZAJĘCIA TWÓRCZEGO MYŚLENIA
Grupa przedszkolna: 6 – latki
Prowadząca: Mróz Marta
Temat: Wycieczka do zaczarowanego lasu
Cele ogólne:
wydobycie i uaktywnienie potencjalnych zdolności do twórczych działań,
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
pobudzanie zdolności i umiejętności twórczego myślenia,
rozwijanie płynności, giętkości i oryginalności myślenia,
budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej,
pomoc dzieciom w odkrywaniu własnych możliwości twórczych ,
kształtowanie empatii w grupie,
rozwijanie tolerancji,
Pomoce: magnetofon, płyta z piosenką, obrazki, tamburyno, konstelacje, kontury pojazdu,
Formy pracy: praca z całą grupą
praca indywidualna
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie przy piosence Dzień dobry.
Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy,
dzień dobry, dzień dobry dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry słońce jasno świeci,
dzień dobry, dzień dobry pani wita dzieci.
Dzień dobry, dzień dobry jest bardzo wesoło,
dzień dobry, dzień dobry zróbmy wszyscy koło.
Dzień dobry, dzień dobry podaj prawą rękę,
dzień dobry, dzień dobry zaśpiewaj piosenkę.
Dzieci wykonują ruchy i gesty zgodnie z treścią piosenki.
Cel: przełamanie onieśmielenia, integracja dzieci.
2.Wprowadzenie Improwizacja muzyczna
Kochane dzieci dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę do zaczarowanego lasu. Proszę usiądźcie w dużym kole, chwyćcie się za ręce, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie ten las , z którego wydobywa się odgłos pomrukiwania (osoba prowadząca zaczyna pomrukiwać). Spróbujcie mruczeć tak jak ten las.
Cel: integracja dzieci.
Literatura:E. Nęcka Trening twórczości.
3.Abstrahowanie Tysiąc definicji
Posłuchajcie dzieci, jesteśmy w zaczarowanym lesie. Proszę, niech każde z was pomyśli przez chwilę i dokończy zdanie:
Las jest zaczarowany, bo ...
Cel: wymyślanie nietypowych definicji.
Literatura: E. Nęcka Trening twórczości.
4.Skojarzenia Konstelacje
(Każde z dzieci dostaje arkusz papieru pokryty plamkami atramentu, niektóre z nich zlewają się ze sobą tworząc plamę). Proszę, teraz popatrzcie na obrazek. Podpowiem wam, że jest to obraz zaczarowanego lasu i są tam ukryte postacie mieszkające w tym lesie. Proszę opowiedzcie mi kto mieszka w waszym lesie? (Dzieci wypowiadają się pojedynczo patrząc na swoje konstelacje).
Cel: rozwijanie giętkości myślenia, oryginalności skojarzeń.
Literatura:S. Bowkett Wyobraź sobie, że ....
5.Ekspresja ruchowa: Zamień się w postać mieszkającą w lesie
Dzieci maszerują, biegają, podskakują po sali w takt tamburyna. Gdy dźwięki instrumentu milkną, „zamieniają” się w postać mieszkającą w zaczarowanym lesie i poruszają się w wymyślony przez siebie sposób.
Cel: rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej.
6.Dedukcja Co by było gdyby ...?
Posłuchajcie dzieci,(dzieci siedzą w kręgu) wchodzimy do zaczarowanego lasu i spotykamy mieszkańców tego lasu. Odpowiedzcie mi na pytanie : Co by było, gdyby te postacie uciekły z zaczarowanego lasu?
Cel: rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia, wyszukiwanie odległych konsekwencji pewnego założenia.
Literatura: E. Nęcka Trening twórczości.
7.Analogie Właściwy nośnik
(Na tablicy są przypięte obrazki w dwóch kolumnach . W pierwszej są narysowane postacie z bajek: Czerwony Kapturek, Baba Jaga, królewna Śnieżka, Kopciuszek, Pinokio; a w drugiej są zwierzęta: wilk, myszka, wiewiórka, zając, dzik) Popatrzcie na te obrazki i połączcie je w pary,np Czerwony Kapturek jest jak wiewiórka.
Cel: wyszukiwanie podobieństw.
Literatura: E. Nęcka Trening twórczości.
8.Ekspresja ruchowa: Chodzenie po zaczarowanych liściach
Dzieci stoją swobodnie na dywanie . Nauczyciel podaje hasło „W zaczarowanym lesie leży mnóstwo liści pod drzewami. Liście te są zaczarowane, można po nich chodzić w czarodziejski sposób. Proszę, wymyślcie dla siebie czarodziejskie poruszanie się po zaczarowanych liściach.
Cel: rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej.
9.Metaforyzowanie Małe ludziki
Kochane przedszkolaki , zgubiliśmy się w zaczarowanym lesie i nie wiemy jak z niego wyjść. Dowiedziałam się, że w zaczarowanym lesie mieszka bardzo dużo małych ludzików, które są bardzo mądre i dobre. Powiedzcie mi jak te małe ludziki mogą nam pomóc?
Cel: spontaniczne wyrażanie twórczych pomysłów.
Literatura: E. Nęcka Trening twórczości.
10.Transformowanie Ulepszony autobus
Nasza wycieczka do zaczarowanego lasu dobiega końca. Teraz musimy wrócić do przedszkola i dlatego mam do was prośbę. Na stolikach są położone kartki z konturami autobusu i kredki. Proszę narysujcie ulepszony, nowoczesny autobus , którym będziemy mogli wrócić do przedszkola. Ten autobus musi być wygodny i nie psujący się .
Cel: ośmielenie i zachęcenie do otwartego i spontanicznego wyrażania swoich pomysłów.
Literatura: Edward de Bono Naucz swoje dziecko myśleć.
11.Zakończenie
Podziękowanie za wspólną wycieczkę.
12.Bibliografia:
Edward Nęcka Trening twórczości PTP Olsztyn 1992
Edward de Bono Naucz swoje dziecko myśleć PRIMA Warszawa 1994
Stephen Bowkett Wyobraż sobie, że ... ćwiczenia rozwijające twórcze myślenie uczniów WSiP Warszawa 2000