Numer: 9408
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczny przedszkolak wiosną

SCENARIUSZ

Przedszkole Nr 9, „Leśne Ludki”, Gniezno, ul. Radosna 4

Nauczyciel : Izabela Górna - Baum
Data : 29.03.2010
Grupa : 4-latki
Temat kompleksowy : Już wiosna
Temat zajęcia : Bezpieczny przedszkolak wiosną. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących dbałości o bezpieczeństwo własne oraz rozpoznawanie zagrożeń i nabywanie umiejętności ich unikania.

Podstawa programowa: Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci.
Wspomaganie rozwoju mowy dziecka.

Cele ogólne :
Kształtowanie u dzieci czynnych postaw, wskazujących na dbałość o bezpieczeństwo własne i innych osób.
(- doskonalenie umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach,
poznanie i przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu i na powietrzu
rozpoznawanie zagrożeń i nabywanie umiejętności ich unikania
radzenie sobie w sytuacji trudnej i odważne proszenie o pomoc
zachowanie ostrożności w stosunku do obcych ludzi)

Cele operacyjne :
Dziecko:
-wypowiada się na podany temat w oparciu o treść wiersza i własne doświadczenia, oczekuje na swoją kolej wypowiedzi
-wskazuje oznaczenia sygnalizatora świetlnego- -uzupełnia sylwetę właściwym kolorem świateł
-dobiera właściwe obrazki do sylwet sygnalizatora z zapalonymi odpowiednio światłami
-ilustruje ruchem śpiewaną piosenkę
-rozwiązuje zagadkę słowną
-układa z elementów przejście dla pieszych
-demonstruje prawidłowe przejście przez ulicę
-rozpoznaje sytuacje zagrożenia, uzasadnia swój wybór
-przestrzega zasad bezpiecznej zabawy w przedszkolu, na powietrzu i w domu
-respektuje ustalone zasady – nie oddala się od N-la z wyznaczonych pomieszczeń i terenu zabawy, -bawi się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem, -zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych, -wykazuje ostrożność w stosunku do nieznajomych osób - stara się przestrzegać zakazu brania do rąk nieznanych przedmiotów,
-wskazuje, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia – w razie niebezpieczeństwa wie kogo należy powiadomić – zna numery telefonów służb specjalnych- 112, policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej
wspólnie tworzy „Kodeks Bezpiecznego Przedszkolaka” – rysuje wg własnego pomysłu piktogramy

Metody pracy :
słowna : rozmowa, polecenia, objaśnienia, zagadki
oglądowa : pokaz, obserwacja
czynna : zadań stawianych dziecku do wykonania,
samodzielnych doświadczeń dzieci,
inne: zabawowo- zadaniowa, integracyjna, aktywizujące
- metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss, elementy pedagogiki zabawy „Klanza”

Formy pracy :
- praca zbiorowa, zabawa z całą grupą,
- praca indywidualna,
- praca zespołowa

Środki dydaktyczne: kukiełka misia Zyzia, wiersz, kolorowe krążki – czerwony, zielony, żółty, sygnalizator świetlny ze światłami do uzupełnienia – sylwety, obrazki sytuacyjne, zagadki, układanka – przejście dla pieszych, obrazki ze stanami emocjonalnymi – zadowolenie, smutek, ilustracje do zadań, nagrania muzyczne, prezentacja multimedialna.


Przebieg zajęcia:

1.Powitanie - zabawa integracyjna „Mijanka” – z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss.

2.Wprowadzenie do tematyki zajęć – poznanie przez dzieci misia Zyzia. Wysłuchanie prezentacjiN-la. „Każdy przedszkolak mały lub duży
Wie, że o bezpieczeństwo trzeba dbać.
I pewnych zasad należy przestrzegać.
Czy to w przedszkolu, czy to w domu, czy na ulicy
Z niebezpieczeństwem każdy się liczy.
Dziś z misiem Zyziem w podróż wyruszamy
I zasady bezpieczeństwa sobie przypominamy.
Co nas w drodze spotkać może? Kto misiowi Zyziowi dziś pomoże?”

Miś : Niebezpieczna bywa droga - prowadząca tu, czy tam. Wiem, że przedszkolak mi podpowie, kiedy będę na niej sam. Podziękuję za naukę, gdy się dowiem co i jak. I wyruszę w wielki świat.

Wysłuchanie wiersza ilustrowanego krążkami pt. „Światła na skrzyżowaniu” W. Fabera. Rozmowa kierowana- przypomnienie ważniejszych zasad ruchu pieszego (światła sygnalizacyjne, pasy – zebra). Omówienie treści wiersza z jednoczesnym uzupełnieniem sylwety sygnalizatora o światła.

( N- l zadaje pytania: W jakich kolorach palą się światła na skrzyżowaniu?
Do czego zaprasza światło zielone?
Co robimy, gdy pali się światło żółte?
Czego nie możemy zrobić przy świetle czerwonym?)

W. Faber „Światła na skrzyżowaniu”

Niech każdy stanie
przed skrzyżowaniem.
Palą się światła ...
Popatrzmy na nie!

Światło zielone,
jak młode listki,
na drugą stronę
zaprasza wszystkich.

A światło żółte,
Jak liść jesieni,
ostrzega - spiesz się,
bo ruch się zmieni!

Światło czerwone,
Jak mak, jak ogień-
Wszystkim przechodniom
Zamyka drogę!

* Ćwiczenia klasyfikacyjne – dobieranie właściwych obrazków do sylwet sygnalizatora świetlnego z zapalonymi odpowiednio światłami.

3.Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki „Kolorowe światła” – ilustrowanie treści piosenki ruchem.

4.Zasady znamy – bezpiecznie się poruszamy. Rozwiązanie zagadki słownej , ułożenie przez dzieci przejścia dla pieszych z elementów, przypomnienie 5 zasad przechodzenia przez ulicę – demonstracja i wspólne przejście przez ułożoną przez dzieci ulicę.

Zagadka: „Czarno – biała
W paski cała.
Zamiast biegać po Afryce
Przejść pomaga przez ulicę” (Zebra)

„O przechodzeniu przez ulicę – 5 zasad”
Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko swe oczy,
Bo to ważna jest rzecz, by się na baczności wciąż mieć.
1.Zatrzymaj się!
2.Popatrz w lewo!
3.Popatrz w prawo!
4.Spójrz jeszcze raz w lewo!
5.Wolna jezdnia – przechodź!

Sprawa jest o tyle łatwa, jeśli na przejściu są światła, czy przechodzić informują.
Gdy zielone sygnał dało – wnet przed siebie ruszaj śmiało,
Lecz czerwone daje ci znać, że nadal w miejscu musisz stać!

5.Zgadywanka obrazkowa – praca w zespołach. Układanie obrazków przedstawiających różne sytuacje i zachowania dzieci zgodnie z zasadą - bezpieczne zabawy, zachowania na zielonym tle, niebezpieczne na czerwonym.

6.Zabawa ruchowo – naśladowcza „Dwóm tańczyć się zachciało” – ilustrowanie treści piosenki ruchem.
7. Spotkanie z misiem Zyziem – „Chociaż chodzę do przedszkola, to zabawy wciąż za mało. Uczę bawić się bezpiecznie żeby nic mi się nie stało. Jeśli zrobię sobie krzywdę – koniec zabaw, skoków, biegów; więc nauczę się od dzieci, by nie stało się nic złego”

*Zabawa „Wszyscy się lubimy - zgodnie i bezpiecznie się bawimy” Rozmowa na temat właściwych relacji i zachowań dzieci w grupie przedszkolnej na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń dzieci. Określanie przez dzieci zachowań rówieśników – podnoszenie właściwych buziek – zadowolonej, smutnej.

* „Na placu zabaw” – omówienie ilustracji. Zwrócenie uwagi dzieci na bezpieczne korzystanie ze sprzętu ogrodowego, zgodne z jego przeznaczeniem.; nie oddalanie się od N-la z wyznaczonych pomieszczeń i terenu zabaw. Zachowanie ostrożności w stosunku do osób obcych. (Ilustracje)

8.Odgrywanie scenek dramowych „ Spotkanie z nieznajomym” – ilustrowanie ruchem, gestem opowiadania N-la.

9.Zabawa dydaktyczna „Tak czy nie?” – Utrwalenie świadomości zakazu dotykania niebezpiecznych przedmiotów. Nazywanie przedmiotów przedstawionych na obrazkach. Wybieranie obrazków przedstawiających przedmioty, z których dzieci mogą samodzielnie korzystać. Zwrócenie uwagi na zabawy przedmiotami zgodnie z ich przeznaczeniem.

10.Podsumowanie zajęć – Wypracowanie „Kodeksu Bezpiecznego Przedszkolaka” – rysowanie przez dzieci piktogramów. Umieszczenie „promyków” przy słoneczku.

11.Wręczenie dzieciom odznaczeń „Bezpiecznego przedszkolaka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.