SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- LETNICH
TEMAT: WIOSENNE KWIATY
Cele dydaktyczne:
• Utrwalenie znajomości nazw wiosennych kwiatów: krokus, przebiśnieg, pierwiosnek, tulipan
• Doskonalenie umiejętności składani obrazka z 3 części
• Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowe, muzycznej i plastycznej dziecka
• Utrwalenie określeń dotyczących ilości przedmiotów w zbiorze: więcej, mniej , tyle samo; przeliczanie elementów w zakresie 4
Rodzaje aktywności:
słowna, ruchowa, muzyczna, matematyczna, plastyczna
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające kwiaty: krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki, tulipany, wazony i kwiaty z papieru, nagranie z płyty CD, emblematy kwiatów w 4 kolorach dla każdego dziecka, obrazki pocięte na części, klej, karton
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie : Bardzo pięknie witam was
Na zabawę nadszedł czas
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk
Już rączkami klap, klap, klap
Już nóżkami kłap, kłap, kłap
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk.
2. Zagadki słowne o kwiatach – wprowadzenie do tematu zajęć
Jeszcze wszystko uśpione,
Jeszcze nic nie rośnie,
A on śnieg przebija
I mówi o wiośnie.
Przebiśnieg
Za nim żółtym kolorem
Pozdrawiając wiosnę
Zjawił się wieczorem
Słoneczny...
Pierwiosnek
Na górskiej polance,
Zakwitam co roku,
Rosnę tez w ogródkach,
Nazywam się ....
Krokus
Jak ten kwiat się nazywa
Co słowo „pan” w nazwie ukrywa?
Tulipan
Dzieci odgadują rozwiązanie i wyszukują ilustracje przedstawiające w/w kwiaty.
3. „Rośniemy” – zabawa ruchowa przy muzyce z płyty CD. Dzieci są maleńkimi cebulkami, z których wyrosną kwiaty – siad skulny. Przy akompaniamencie muzyki bardzo powoli zaczynają rosnąć podnosząc się do góry coraz wyżej. Unosząc ręce i stojąc na placach dzieci „kwiaty” kołyszą się, wystawiając główki do słońca. Po chwili znów powoli wracając do wcześniejszej pozycji.
4. „Liczymy tulipany” – przeliczanie elementów, porównywanie ich liczebności. Na tablicy przyczepione są 3 wazony z tulipanami: w pierwszym jest 1 kwiatek, w drugim 2, a w trzecim 3 kwiaty. Dzieci kolejno przeliczają, porównują gdzie jest więcej, a gdzie mniej>
• Ile jest kwiatów czerwonych, żółtych, pomarańczowych?
• Których jest najwięcej?
• Których najmniej?
• Ile jest wszystkich kwiatów?
Nauczycielka pokazuje jeszcze jeden kwiatek czerwony:
• Do którego wazonu włożę ten kwiat?
• Ile będzie teraz?
• Których kwiatów jest tyle samo?
5. „Taniec kwiatów” – zabawa ruchowa przy muzyce z płyty CD. Dzieci otrzymują naklejki – emblematy kwiatów w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony. Gdy gra muzyka dzieci tańczą swobodnie, gdy muzyka ucichnie wykonują polecenie nauczycielki:
• Tańczą tylko kwiaty czerwone.....
• Kwiaty w jednym kolorze tworzą koło i tańczą razem
Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.
6. „Mój kwiatek” – układanie obrazka z 3 części. Naklejanie obrazka na karton przy użyciu kleju. Odgadywanie nazwy kwiatów.
7. Prezentacja ukończonych prac, każde dziecko wymienia nazwę swojego kwiatu.
8. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu, pożegnanie rodziców.