Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z okazji
„ Dnia Górnika” w grupie dzieci pięcioletnich
( opracowanym przez mgr Elwirę Pope – Przedszkole nr 20 w Rybniku)
1. Cele ogólne:
- Uświadamianie znaczenia bogactw naturalnych
- Kształcenie umiejętności uważnego słuchania tekstów literackich
- Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i wypowiadania się poprzez muzykę
- Ustalanie równoliczności zbiorów poprzez łączenie w pary i ich przeliczanie.
2. Cele operacyjne:
- Wie z czego powstał węgiel
- Zna znaczenia nowych wyrazów
- Rozwiazuje zagadki tematyczne
- Słucha ze zrozumieniem
- Wypowiada się na temat
- Śpiewa regionalne piosenki ludowe
- Tańczy wybrany taniec ludowy “ Grozik”
- Improwizuje piosenki ruchem
- Wie jak należy zachować się na uroczystościach.
- Liczy w zakresie 6 w aspekcie porządkowym i głównym
- Łączy w pary
3. Środki dydaktyczne: wiersz M. Terlikowskiej pt. „Paprocie tutaj rosły”; ilustracje węgla i kopalni; sylwetka lokomotywy i 6 wagoników oraz brył węgla; magnetofon
4. Przebieg:
1. Przywitanie rodziców: (śpiew na melodię Panie Janie)
Witaj mamo, witaj, tato
Jak się masz jak się masz
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas
2. Ustawienie w kole. Śpiewanie piosenki: „ Zimny wicher”
3. Zagadka tematyczna:
W głębi ukryty,
Przez górników wydobyty
Daje, ciepło, moc i światło
A nazwę- odgadniesz łatwo. ( węgiel)
W jakiej to spiżarni
Są chodniki, ściany
A skarb cenny, czarny
W szybach jest schowany. ( kopalnia)
4. Wysłuchanie wiersza M. Terlikowskiej „ Paprocie tutaj rosły”
Paprocie tutaj rosły
Paprocie wielkie jak sosny
Aż spłynął lodowiec z północy
Wparł się w gęstwinę paproci
Paprocie przyjęła ziemia.
Cały las w ziemi kamieniał
Zapadał głębiej i głębiej.
Czerniał i twardniał jak węgiel.
I tylko górnik dziś chodzi
Wśród skamieniałych paproci.
5. Wypowiedzi dzieci na temat historii powstawania węgla kamiennego na podstawie wiersza.
6. Poznawanie znaczenia bogactw naturalnych- skarbów ukrytych w ziemi ( okazy: węgla kamiennego, soli, bursz czynu, złota, żelaza, miedzi.)- Oglądanie przez dzieci.
7. Tance: Nie chce Cię znać”, „ Choć kureczko tańcować”, „ Dwóm tańczyć się zachciało”
8. Scenka sytuacyjna pt. „ Transport węgla”. Nauczyciel umieszcza na tablicy sylwetki lokomotywy i 5 wagoników. Wagoniki są puste – dzieci przeliczają ilość wagoników ( 1-5) również na palcach.
Nauczyciel organizuje sytuacje przygotowującą do zastosowania liczenia w aspekcie porządkowym: węgiel wydobywa się w kopalniach a potem rozwozi w różne strony. Ten pociąg rozwozi węgiel. Sprawdźmy ile jest na stacji wagoników.
Nauczyciel pokazuje liczbę w aspekcie głównym: Pokażcie 5 palców, 4 palce, 3 palce, 2 palce 1 palec.
Nauczyciel umieszcza na tablicy baryłki węgla jest ich 6 i pyta dzieci, co trzeba zrobić?
Dzieci łączą wagoniki z bryłą węgla w pary.
9. Pokaz tańca śląskiego „ Grozik”
10. Pożegnanie rodziców.