Numer: 9327
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polska - nasza Ojczyza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:
Polska - nasza ojczyzna
Cele:
• dziecko potrafi wskazać Polskę na mapie Europy,
• zna i potrafi wymienić symbole narodowe: flaga, godło,
• zna hymn Polski,
• potrafi wymienić nazwy większych miast i rzek,
• potrafi wskazać na mapie sąsiadujące z polską kraje,
• zna legendę o powstaniu państwa polskiego,
• zna wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Przebieg zajęć:
1. Podróż po mapie.
Dzieci oglądają mapę Polski. Wypowiadają się na temat kształtu naszego państwa, jego wielkości, nauczycielka zwraca uwagę na kolory dominujące na mapie, wyjaśnia ich znaczenie ( niziny, wyżyny, góry, morze, rzeki, jeziora).
Dzieci wyszukują i wskazują większe miasta, rzeki, stolicę. Odszukują na mapie miasto, w którym mieszkają –Wrocław ( jaka rzeka przepływa przez Wrocław?).
Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do drugiej mapy – Europy. Wspólnie odszukują na niej Polskę, wskazują kraje sąsiadujące.

2. Symbole narodowe.
Oglądanie flagi i godła Polski. Wyjaśnienie dzieciom czym one są dla naszego kraju (symbolem, znakiem, który wyróżnia nasz kraj spośród innych). Utrwalenie wiedzy
o tym, że mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami, mówimy po polsku.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat miejsc i świąt, podczas których wywiesza się flagi narodowe.

3. Wykonanie flagi Polski – praca plastyczna.
Dzieci samodzielnie układają flagę z białej i czerwonej kartki, łączą je za pomocą kleju, przymocowują do patyczka. Zwrócenie uwagi na ułożenie kolorów: biały
na górze, czerwony na dole.

4. Wysłuchanie legendy o powstaniu państwa polskiego.

Dawno, dawno temu żyli dzielni rycerze. Nazywano ich Polanami. Byli to bardzo odważni i mądrzy ludzie. Walczyli w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Wtedy jeszcze nie było samochodów i dlatego każdy rycerz miał swojego konia, o którego bardzo się troszczył. Polanie postanowili wreszcie osiedlić się gdzieś na stałe.
Długo jeździli i szukali odpowiedniego miejsca, które mogliby pokochać i nazywać swoją ojczyzną. Pewnego dnia przyjechali do puszczy. Byli już bardzo zmęczeni, a właśnie zapadał wieczór, więc postanowili pozostać tu na noc. Ułożyli się wygodnie na polanie pod wielkim dębem i wtedy nagle wielki, biały orzeł, który wśród konarów miał swoje gniazdo wzbił się do góry. Rycerze patrzyli z podziwem na ptaka, który na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba wyglądał niezwykle pięknie.

Wtedy wódz Polan – Lech powiedział: „Oto znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi. Jeżeli tak piękne ptaki czują się tu dobrze i zakładają gniazda w tych lasach to i my tutaj zamieszkamy. Zbudujemy domy i założymy rodziny, a biały orzeł na czerwonym tle będzie naszym godłem – symbolem potęgi, wolności i zwycięstwa”.

5. Śpiewanie hymnu polskiego.
Wspólne wysłuchanie hymnu polskiego, uświadomienie dzieciom postawy jaką należy przyjąć podczas śpiewania oraz słuchania hymnu narodowego.
Nauka słów i melodii hymnu.

6. Zabawa dydaktyczna „Pociągi ”.
W różnych miejscach sali nauczycielka umieszcza napisy z nazwami miast :
WARSZAWA, KRAKÓW, WROCŁAW, GDAŃSK, ŁÓDŹ, POZNAŃ.
Dzieci formują pociąg, który odwiedza stacje w poszczególnych miastach.

7. Zapoznanie z wierszem Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”,
nauka wiersza na pamięć.

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Ma ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz ?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz ?
- W Polskę wierzę.
- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
- Oddać życie.

Inne propozycje w obrębie tematu:
Kolorowanie mapy polski (pastele, kredki świecowe, ołówkowe – do wyboru)
Wypełnianie konturów mapy plasteliną
Wykonanie makiety Polski z masy solnej
Kolorowanie godła Polski

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.