Małgorzata Rudnicka Łowicz, 30.11.2009 r.
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Wiatraki na jesienną nudę.
Czas trwania: 45 min.
I. CELE LEKCJI:
CELE OGÓLNE:
- poznanie techniki tworzenia i dekorowania papierowych wiatraków.
CELE SZCZEGÓŁOWE OPERACYJNE (UCZEŃ):
- poznaje nową zagadkę,
- umie współdziałać w zespole
- potrafi wyrażać swoje emocje w twórczości plastycznej
- potrafi łączyć ze sobą odpowiednie barwy,
- cierpliwie i starannie wykonuje swoją pracę
- wykazuje zainteresowanie podczas zajęć
- potrafi wspólnie spędzić wolny czas w przyjemnej i koleżeńskiej atmosferze,
- umie zadbać o ład i porządek swojego miejsca pracy.
II. METODY PRACY:
- rozmowa nauczająca (pogadanka wstępna)
- pokaz
- działalności praktycznej
III. FORMA ORGANIZACYJNA PRACY:
- praca indywidualna
- praca zespołowa
IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- arkusz białego papieru, ołówek, linijka, nożyczki, kredki, różnobarwna bibuła, papier kolorowy, pinezki, patyczki.
V. TOK LEKCJI
1. Powitanie dzieci.
2. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
3. Zapisanie tematu lekcji: Wiatraki na jesienną nudę.
4. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę:
Wieje, cichnie, znów się zrywa.
Jest na polach, w lesie bywa.
Dmucha w żagle, drzewa kładzie,
Liście zrywa w listopadzie.
(odpowiedź: wiatr)
5. Rozmowa dzieci z nauczycielem na temat wiatru: Co to jest wiatr? Czy powietrze możemy zobaczyć? Gdzie się znajduje?
6. Pokazanie różnych technik wykonywania wiatraków, które są napędzane ruchem powietrza, czyli wiatrem (nauczyciel).
7. Praca twórcza:
a. zajęcie miejsc przy stolikach,
b. podanie tematu pracy,
c. podanie kolejności wykonywanych czynności, omówienie techniki tworzenia (ZAŁĄCZNIK NR 1),
d. rozdanie materiałów – papier biały i kolorowy, nożyczki, kredki, różnobarwna bibuła,
e. praca dzieci,
f. prezentacja i omówienie prac,
g. sprzątanie stanowisk pracy,
h. umieszczenie wykonanych wiatraków na wystawie.
8. Zakończenie lekcji. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.