X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9323
Przesłano:

Tworzenie kartek bożonarodzeniowych oraz redagowanie życzeń świątecznych

Małgorzata Rudnicka Łowicz, 17.12.2009 r.

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: Tworzenie kartek bożonarodzeniowych oraz redagowanie życzeń świątecznych.

Czas trwania: 45 min.

I. CELE LEKCJI:

CELE OGÓLNE:
- poznanie techniki tworzenia i dekorowania kart bożonarodzeniowych oraz redagowania życzeń świątecznych.

CELE SZCZEGÓŁOWE OPERACYJNE (UCZEŃ):

- zna różne techniki wykonywania kart bożonarodzeniowych
- redaguje życzenia świąteczne
- umie współdziałać w zespole
- potrafi wyrażać swoje emocje w twórczości plastycznej
- potrafi łączyć ze sobą odpowiednie barwy,
- cierpliwie i starannie wykonuje swoją pracę
- wykazuje zainteresowanie podczas zajęć
- potrafi wspólnie spędzić wolny czas w przyjemnej i koleżeńskiej atmosferze,
- umie zadbać o ład i porządek swojego miejsca pracy.

II. METODY PRACY:

- rozmowa nauczająca (pogadanka wstępna)
- pokaz
- działalności praktycznej

III. FORMA ORGANIZACYJNA PRACY:

- praca indywidualna
- praca zespołowa

IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- arkusze białego i kolorowego bloku technicznego, ołówki, linijka, nożyczki, klej, kredki, mazaki, różnobarwna bibuła, papier kolorowy, wstążki, cekiny, wycięte szablony.


V. TOK LEKCJI
1. Powitanie dzieci.
2. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
3. Zapisanie tematu lekcji: Tworzenie kartek bożonarodzeniowych oraz redagowanie życzeń świątecznych.
4. Nauczyciel wprowadza uczniów w atmosferę świąteczną: zapala choinkę, która jest symbolem uroczystości grudniowych. Podczas rozmowy podkreśla, że jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest składanie życzeń świątecznych.
5. Wypowiedzi uczniów na temat: do kogo najczęściej wysyłamy karty z życzeniami?
6. Próba odpowiedzi na pytanie: co zrobić, jeśli nie wszyscy, którym chcielibyśmy złożyć życzenia są blisko?
Odpowiedź: sms-y, rozmowy telefoniczne, e-maile, kartki z życzeniami.
7. Ustne redagowanie życzeń świątecznych
8. Wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanych życzeń.
9. Zapoznanie dzieci z historią wykonywania i wysyłania kart świątecznych:
Autorem pomysłu wysyłania kartek był Anglik John Horsley, który w 1846 roku zaprojektował pierwszą kartkę. Wyprodukowano ich wówczas zaledwie 50.

10. Pokazanie różnych technik ozdabiania kart bożonarodzeniowych
11. Praca twórcza:
a. zajęcie miejsc przy stolikach,
b. podanie tematu pracy: ozdabianie kart świątecznych,
c. podanie kolejności wykonywanych czynności, omówienie techniki tworzenia (POKAZ),
d. rozdanie materiałów – arkusze białego i kolorowego bloku technicznego, ołówki, linijki, nożyczki, klej, kredki, mazaki, różnobarwna bibuła, papier kolorowy, wstążki, cekiny, szablony.
e. praca dzieci,
f. prezentacja i omówienie prac,
g. sprzątanie stanowisk pracy,
h. umieszczenie wykonanych kart bożonarodzeniowych na wystawie.

12. Zakończenie lekcji. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.