ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3,4-LATKÓW W DNIU 25.11.2009 ROKU
CELE OGÓLNE:
-poznanie historii powstania pluszowego misia,
-rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą,
-kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek,
-wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat,
-rozwijanie umiejętności manualnych.
CELE OPERACYJNE
DZIECKO:
-historię pluszowego misia,
-interesuje się literaturą dziecięcą,
-wie o konieczności poszanowania zabawek,
-aktywnie uczestniczy w zajęciach,
-zna wybrane piosenki i wierszyki o misiach .
METODY
-słowna ( pogadanka ,opowiadanie ,piosenka ,wiersz)
-oglądowa (ilustracje, bajka)
-praktyczna ( zadań stawianych do wykonania)
FORMA
-zbiorowa
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Wiersz „Miś”napisał Bruno z rodzicami,misie przyniesione przez dzieci,piosenka „jadą misie”,książka”Złotowłosa i trzy niedżwiedzie”,płyta z filmem”miś Kolargol”,
książki z ilustracjami literackich misiów,rysunki misiów z róznych bajek,arkusze papieru ,
podkłady na cd.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I
1 Powitanie piosenką „Dzień dobry Kasiu”
2 Oto mój Miś-prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci.Krótkie opowiadanie dzieci
o swoich misiach.Miś to mój mały przyjaciel-nawiązanie do tematu zajęć.
3 Przedstawienie historii pluszowego misia:
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA ZACZYNA SIĘ W 1902 ROKU.PEWNEGO DNIA PREZYDENT STANÓW ZJEDN.THEODORE ROOSEVELT WYBRAŁ SIĘ NA POLOWANIE.MYŚLIWI ZOBACZYLI MAŁEGO NIEDŻWIADKA I CHCIELI GO ZABIĆ.ALE PREZYDENT SPRZECIWIŁ SIĘ TEMU RATUJĄC TYM SAMYM ŻYCIE MALEŃSTWU.ŚWIADKIEM TEGO WYDARZENIA BYŁ PEWIEN PAN CLIFFORD BERRYMAN.ON TO WŁAŚNIE UWIECZNIŁ CAŁE ZDARZENIE NA RYSUNKU.RYSUNEK OPUBLIKOWAŁA GAZETA.PEWNEGO DNIA ZAPEWNE PRZY PORANNEJ KAWIEPRZECZYTAŁ TĘ HISTORIĘ MORROS MICHTON-WŁAŚCICIEL SKLEPU Z ZABAWKAMI.NIE ZWLEKAJĄC ANI CHWILI WYKONAŁ KILKA ZABAWEK-PLUSZOWYCH MISIÓW.SPRZEDAWAŁY SIĘ ZNAKOMICIE.
ZA ZGODĄ PREZYDENTA PIERWSZY PLUSZOWY MIŚ DOSTAŁ IMIĘ TEDDY-OD IMIENIA PREZYDENTA.
4 Wspólny taniec ”Misie dwa”
5 Misiowe zagadki- próba odgadnięcia z jakiej bajki są poszczególne misie na podstawie
rysunków wywieszonych na tablicy.
6 Gimnastyka z misiami
- misie dotykają się róznymi częściami tańcząc w kole(rączki,nosy,uszka,łapki)
-naśladowanie wesołych misiów
-naśladowanie zmęczonych misiów
-misie podnoszą nóżki do góry(przekładanie misia pod uniesionym kolanem)
-kładziemy misia na podłodze i tańczymy wokół niego
-bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan
-marsz na palcach z misiem uniesionym nad głową
-odpoczynek.
7 Słuchanie i nauka wiersza „Miś”
MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA
LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ.
8 Galeria misiowych postaci
-wykonanie rysunków pluszowego misia róznymi technikami
(wyklejanie papierem kolorowym,kulkami bibuły,kawałkami włoczki,listkami,ścinkami materiału)
WSPÓLNE OMÓWIENIE I OCENA PRAC
9 Poczęstunek – czas na małe co nie co .Misiowe ciasteczka dla każdego dziecka.
10 Zabawa „ciepło-zimno” szukanie ukrytego misia
11 Wspólny taniec do piosenki „Jadą misie”
12 Projekcja filmu „Miś Kolargol”
13 Wysłuchanie opowiadania „Złotowłosa i trzy niedzwiedzie”
14 Wspólna fotografia ze swoimi misiami – pożegnanie i podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.