Scenariusz zajęć
(dzieci 5-letnie)
Temat:„W świecie kolorowych motyli i wiosennych kwiatów” – zabawy matematyczne
Cele szczegółowe:
-kształtowanie umiejętności wytyczania kierunków względem własnego ciała
-rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie: (1-6)
-doskonalenie umiejętności łączenia się w pary
-doskonalenie umiejętności wskazywania kwiatów: (raz od prawej strony, raz od lewej strony
-kształcenie umiejętności pomiaru długości kwiatów: (najdłuższy-najkrótszy)
-kształcenie umiejętności dobierania się w pary wg określonej cechy: (koloru)
-kształtowanie umiejętności klasyfikowania kwiatów wg określonej cechy: (długości, koloru, liczby listków)
-rozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów za pomocą określeń: (tyle samo, więcej o, mniej o)
-kształcenie umiejętności układania kwiatów z origami:( koła różnej wielkości)
Cele operacyjne
dziecko:
-potrafi wytyczać kierunki względem własnego ciała: (w przód-przed siebie, w tył-za siebie, w górę-nad głową, w dół-pod nogami, w lewo, od siebie- w prawo, od siebie)
-potrafi przeliczać w zakresie: (1-6)
-potrafi połączyć się w pary
-potrafi wskazać kwiatka : ( raz od prawej strony, raz od lewej strony)
-potrafi dokonać pomiaru długości kwiatka : (najdłuższy-najkrótszy)
-potrafi klasyfikować kwiaty wg określonej cechy: (długości, koloru, liczby listków)
-potrafi dobrać się w pary wg określonej cechy: (koloru)
-porównuje liczebność zbiorów za pomocą określeń: (tyle samo, więcej o, mniej o)
-potrafi ułożyć kwiaty z origami: (koła różnej wielkości)
Metody:
-relaksacyjna
-E.Gruszczyk- Kolczyńska
-pedagogika zabawy
Pomoce:
-płyta CD
-emblematy kolorowych motyli
-pacynka
-motyle dla każdego dziecka (6)
-kolorowe koperty
-flamastry
-kolorowa kostka
-emblematy z kwiatami
-kolorowe obręcze
-kwiaty wiosenne
-flakony
-białe duże koperty
-żółte i zielone koła różnej wielkości
-pomarańczowe kartki
-klej
Przebieg:
1.„Taniec motyli”- zabawa relaksacyjna
2.”Motyle”- zabawa matematyczna wg E. Gruszczyk –Kolczyńskiej
(wyrzucanie przez nauczycielkę kostką, a dzieci układają tyle motyli na dywanie ile wskazuje ilość kropek na kostce, potem następuje dokładanie lub odejmowanie i ponowne przeliczanie, dziecko zdolne- przelicza ile jest wszystkich dzieci (motyli w grupie
3.”Wiosenny blues kwiatów”- zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy
4.„Wiosenne kwiaty z bukietów”- zabawa matematyczna wg E.Gruszczyk – Kolczyńskiej
(wskazywanie przez dzieci kwiatów raz od prawej strony,raz od lewej strony,dokonywanie pomiaru za pomocą kolorowych paseczków różnej wielkości, przeliczanie kwiatów u dziewczynek i udzielenie prawidłowej odpowiedzi- dziecko zdolne, klasyfikowanie kwiatów do pięciu flakonów wg określonej cechy:długości, koloru, liczby listków)
5.”Kolorowe kwiaty”-zabawa matematyczno- ruchowa wg propozycji E. Gruszczyk-Kolczyńskiej (nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy kwiatków w 4 kolorach,
a na podłodze rozkłada 4 obręcze w tych samych kolorach. Przy muzyce dzieci naśladują taniec kwiatów,gdy muzyka milknie gromadzą się w obręczach zgodnie z kolorami i porównują liczebność zbiorów posługując się określeniami tyle samo, więcej o, mniej o)
6.”Żonkile”-praca plastyczna techniką origami (układanie kwiatów z kółek różnej wielkości i naklejanie ich na pomarańczowy karton)