KONSPEKT ZAJĘĆ Z MUZYKI
Cele :
Poznawczy: zapoznanie z zapisem nutowym hymnu "Oda do radości" Ludwika van Beethovena oraz formy muzycznej baroku - homofonia.
Kształcący: kształcenie umiejętności gry na flecie prostym
Wychowawczy: umiejętność słuchania utworu instrumentalnego
Formy :śpiew, muzykowanie, tworzenie, percepcja.
Środki dydaktyczne :
1. Książka
2. Pianino, flet
3. Płyta CD
4. Krzyżówka
PLAN LEKCJI
Część I wstępna
1. Czynności organizacyjne
* sprawdzenie listy obecności
* wpisanie tematu lekcji
2. Ćwiczenia rozluźniające
Część II zasadnicza
1. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
2. Ludwik van Beethoven Finał z IX Symfonii d-moll op. 125 - hymn "Oda do radości" z tekstem F. Schillera - słuchanie.
3. Ćwiczenia rytmiczne.
4. Prezentacja nauczyciela gry na flecie prostym hymnu.
5. Gra hymnu "Oda do radości".
6. Tworzenie wstępu do hymnu.
Część III końcowa
1. Zaśpiewanie hymnu Unii Europejskiej "Oda do radości".
2. Pożegnanie.
I część lekcji
1. Czynności organizacyjne.
* sprawdzenie listy obecności
* zapisanie tematu lekcji
2. Ćwiczenia rozluźniające.
* uczniowie nabierają dużo powietrza i powoli go wypuszczają
II część lekcji
1. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
* odpytanie uczniów
* krzyżówka (załącznik)
2. Ludwik van Beethoven Finał z IX Symfonii d-moll op. 125 - hymn "Oda do radości" z tekstem F. Schillera - słuchanie.
* Temat Ody do radości stał się hymnem Unii Europejskiej. Jak myślicie, dlaczego?
3. Ćwiczenia rytmiczne. * nauczyciel wyklaskuje dany rytm, a uczniowie go powtarzają klaszcząc
4. Prezentacja nauczyciela gry na flecie prostym hymnu "Oda do radości".
5. Gra hymnu "Oda do radości". * uczniowie odczytują zapis nutowy hymnu: metrum, znaki przykluczowe, nazwy nut, następnie grają.
6. Tworzenie wstępu do psalmu. * uczniowie tworzą jeden takt wstępu do Hymnu
III część lekcji
1. Zaśpiewanie hymnu "Oda do radości".
2. Pożegnanie.